e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

Jak wynika z najnowszego monitoringu stacji paliw, zrealizowanego przez e-petrol.pl i użytkowników aplikacji tuTankuj, na przestrzeni ostatniego tygodnia ceny na stacjach zmieniły się zaledwie symbolicznie.

Obawy przed możliwością gwałtownych podwyżek, wywołane napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie oraz chwilowo drożejącą ropą, okazały się przedwczesne. W połowie stycznia jedynie o grosz więcej niż przed tygodniem kierowcy płacą za tankowanie litra benzyny Pb95, który kosztuje średnio 4,98 zł. Zakup mocniejszej odmiany benzyny także jest niewiele droższy niż w zeszłym tygodniu, bo cena Pb98 poszła w górę o 2 grosze i wynosi 5,30 zł/l. Wbrew przypuszczeniom, związanym z niskim poziomem marż detalicznych osiąganych obecnie ze sprzedaży oleju napędowego, cena tego paliwa nie wzrosła, a utrzymała ten sam poziom, co tydzień temu i wynosi 5,19 zł/l. Nie zmieniła się również cena autogazu, nadal oferowanego na stacjach średnio po 2,37 zł/l.

Aktualnie liderem pod względem najtańszych paliw na stacjach jest Wielkopolska, gdzie najmniej płaci się za tankowanie Pb98 i diesla - odpowiednio 5,22 i 5,13. W tym regionie najtańszy jest też autogaz, z ceną na poziomie 2,34 zł/l. W tej samej cenie litr autogazu można też kupić na stacjach województwa zachodniopomorskiego oraz łódzkiego, w którym również najmniej - 4,93 zł/l, kosztuje popularna benzyna 95-oktanowa.

Do najdroższych regionów należą zaś w tym tygodniu Kujawy i Pomorze, gdzie najwięcej na stacjach płaci się za benzyny: 5,02 i 5,37 zł/l (taką samą cenę Pb98 e-petrol.pl odnotował także na Mazowszu), Warmia i Mazury z najwyższą ceną diesla równą 5,25 zł/l oraz Małopolska, w której litr LPG kosztuje przeciętnie 2,46 zł.  

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024