e-petrol.pl: to jeszcze nie koniec obniżek na stacjach

Pierwsza połowa września przyniosła wyraźną przecenę na detalicznym rynku paliw. W dwa tygodnie benzyna 95-oktanowa i olej napędowy potaniały o 15 groszy. Co więcej, w najbliższych dniach spadek cen na stacjach może jeszcze przyspieszyć.

Cena ropy Brent w mijającym tygodniu znalazła się poniżej poziomu 70 dolarów i była najniższa od blisko trzech lat. Bieżąca sytuacja na rynku naftowym, przy mocnej relacji do dolara złotówce, daje realną szansę na to, że jeszcze we wrześniu średnia cena litra benzyny w Polsce znajdzie się poniżej sześciu złotych.

Przecena w rafineriach hamuje

Hurtowe ceny paliw w pierwszej połowie tygodnia jeszcze pogłębiały spadki, ale przed weekendem straty zostały odrobione. W przypadku 95-oktanowej benzyny, która w rafineriach jest dzisiaj średnio wyceniana na 4472,80 zł/metr sześcienny, od poprzedniego piątku notujemy podwyżkę o 39 złotych. Olej napędowy utrzymał się jeszcze na spadkowym kursie. Metr sześcienny diesla, który kosztuje aktualnie w cennikach producentów średnio 4595,20 zł, jest o 47,60 zł tańszy niż tydzień temu.

Na stacjach spadek cen może jeszcze przyspieszyć

Koszty tankowania spadają systematycznie od połowy lipca i nie dość, że na razie nie widać końca tej przeceny, to we wrześniu obniżka nabrała jeszcze rozpędu. W mijającym tygodniu benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy potaniały o 7 groszy i kosztują 6,12 zł/l i 6,14 zł/l. Bez zmian pozostała cena autogazu, która nadal wynosi 2,79 zł/l.

Na stacjach mamy obecnie do czynienia z dużą rozpiętością cen. Średnio za 95-oktanową benzynę płacimy jeszcze w Polsce wyraźnie ponad sześć złotych za litr, ale są lokalizacje, gdzie to paliwo zatankujemy nawet za 5,50 zł/l. Takiemu rozwarstwieniu cen sprzyjają utrzymujące się na wysokim poziomie marże operatorów rynku detalicznego.

Solidne marże sprzedawców paliw powodują, że ciągle jest spora przestrzeń do obniżek w detalu, stąd przygotowana na nadchodzący tydzień prognoza cen na stacjach jest optymistyczna dla kierowców. Zakłada ona następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,91-6,06 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,99-6,13 zł/l a dla autogazu 2,77-2,84 zł/l.



Francine koryguje spadkową tendencję 

Huragan Francine był właściwie jedynym czynnikiem, który w ostatnich dniach działał „zwyżkowo” na ceny surowca na rynku międzynarodowym. Uderzenie w region Zatoki Meksykańskiej spowodowało ograniczenie produkcji o 42 proc., czyli 730 tys. baryłek dziennie. Według najnowszych doniesień Chevron realizuje już program lotniczych inspekcji swoich platform wiertniczych i gazowych na morzu, a Exxon Mobil zwiększył produkcję w swojej rafinerii w Baton Rouge w Luizjanie, o wydajności 522 500 baryłek dziennie, po tym jak obniżona została do 20 proc. – a to może oznaczać, że problemy związane z huraganem powoli będą odchodzić w przeszłość.

Warto jednak przypomnieć, że jeszcze w tym tygodniu cena ropy zeszła na pewien czas poniżej poziomu 70 USD/baryłkę, a spadek tłumaczyć można osłabieniem popytu z powodu spowolnienia gospodarczego w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że oddziaływanie tego spowolnienia będzie jeszcze trwać w kolejnych miesiącach. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) obniżyła w tym tygodniu swoją prognozę wzrostu światowego popytu na ropę naftową o 2,03 mln baryłek dziennie w 2024 r. z ubiegłomiesięcznej prognozy wzrostu na poziomie 2,11 mln baryłek dziennie. Argumentem na rzecz takiego ruchu jest właśnie słabość popytu ze strony Chin i USA. Analogiczne przekonanie wynika choćby z prognoz JPMorgan - analitycy uznali, że szansa na ograniczenie produkcji została zaprzepaszczona i do końca 2025 roku ceny spadną do 60 USD za baryłkę.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 16-22 września 2024:

Poniedziałek
  • Strefa Euro - handel zagraniczny
  • USA - indeks NY Empire State
Wtorek
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
  • USA - produkcja przemysłowa
Środa
  • Japonia - bilans handlu zagranicznego 
  • Wlk. Brytania - inflacja konsumencka
  • Strefa Euro - inflacja konsumencka
  • USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
  • USA - indeks Fed z Filadelfii
Piątek
  • Niemcy - inflacja producencka

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Pozostałe aktualności

Iran chce sprzedać ropę przed zmianą władzy w USA

Iran chce sprzedać ropę przed zmianą władzy w USA

Izraelskie media donoszą o przyspieszeniu wyprzedaży milionów baryłek irańskiej ropy przechowywanej w chińskich portach – celem jest zdążenie przed przewidywanymi sankcjami, które mogą być nałożone przez nową administrację Donalda Trumpa.

Groźny pożar na stacji paliw

Groźny pożar na stacji paliw

Na stacji paliw w Janowie (gmina Młodzieszyn) w czwartek zapalił się samojezdny dźwig. Do ugaszenia pożaru potrzebna była interwencja straży pożarnej.

Rekordowo niski przerób ropy w Rosji

Rekordowo niski przerób ropy w Rosji

Według danych agencji Reutera produkcja w rosyjskich rafineriach jest najniższa od 12 lat.

Wyciek w amerykańskiej rafinerii BP

Wyciek w amerykańskiej rafinerii BP

Zakład w Whiting w stanie Indiana, którego moce przerobowe to 435 tys. baryłek dziennie, pracuje normalnie pomimo wycieku z rurociągu, do jakiego doszło w ostatni czwartek.

Gaz płynny tanieje w Rosji z powodu unijnego embargo

Gaz płynny tanieje w Rosji z powodu unijnego embargo

Wewnętrzne ceny LPG spadły wyraźnie spadły po wejściu w życie unijnych sankcji na dostawy tego paliw z Rosji.

Wdrożenie przepisów o EU ETS2 - obecny status

Wdrożenie przepisów o EU ETS2 - obecny status

Eksperci z kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przygotowali informację na temat wymagań związanych z wdrożeniem systemu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych dla sektora budownictwa i transportu drogowego – EU ETS2, które powinny wejść w życie od nowego roku.