e-petrol.pl: pożegnanie lata i sześciu złotych na stacjach

Koszty tankowania spadają nieprzerwanie od początku sierpnia i po dwóch miesiącach przeceny kierowcy doczekali się w końcu średnich cen benzyny i oleju napędowego poniżej sześciu złotych. Utrzymujące się na niskim poziomie notowania ropy naftowej i mocna złotówka wskazują na to, że pięciozłotowe poziomy na stacjach mogą zostać z nami także w pierwszych jesiennych tygodniach.

Tak mało za tankowanie jak obecnie, ostatni raz płaciliśmy przed rosyjską agresją na Ukrainę. Niskie ceny na stacjach to głównie zasługa sytuacji na rynku naftowym, gdzie notowania surowca są wyjątkowo odporne na niepokojące doniesienia z Bliskiego Wschodu.

Spokojny tydzień w rafineriach

Producenci paliw w Polsce na przestrzeni mijającego tygodnia nie wprowadzali dużych zmian cen. W porównaniu z poprzednim piątkiem nieznacznie potaniała 95-oktanowa benzyna. Jej cena jest dzisiaj niższa o 15 złotych i wynosi średnio w hurcie 4465,40 zł/metr sześcienny. W górę poszły za to notowania oleju napędowego, ale tu zmiana też nie jest duża. Metr sześcienny diesla podrożał od ubiegłego piątku o 11,40 zł i jest aktualnie przez producentów paliw wyceniany na 4592,00 zł.

Przecena na stacjach będzie hamować

Koniec kalendarzowego lata przyniósł dalszy spadek detalicznych cen paliw. Zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i olej napędowy na przestrzeni tygodnia potaniały o 6 groszy. Tankujący benzynę bezołowiową 95 płacili w tym tygodniu średnio w Polsce 5,97 zł/l i była to jej najniższa cena od końca lutego 2022 roku. Diesel ze średnią ceną 5,99 zł/l litr wyrównał przedwyborcze minima z jesieni ubiegłego roku. Spadkowy kierunek odnotowaliśmy też w przypadku cen autogazu, który po obniżce o 2 grosze, kosztuje aktualnie 2,85 zł/l.

Przełom września i października na detalicznym rynku paliw może przynieść stabilizację cen. Nasza prognoza przygotowana na nadchodzący tydzień zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,92-6,03 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,96-6,07 zł/l a dla autogazu 2,83-2,90 zł/l.


Mocne argumenty za spadkami cen

W ostatnich dniach zmiany spadkowe na rynku międzynarodowym nabrały rozpędu – przecena na ropie w ostatnim czasie wynikła m.in. z zapowiedzi, że Arabia Saudyjska ma zrezygnować ze swojego celu cenowego dla ropy naftowej w ramach przygotowań do zwiększonej produkcji. Cel ten wynosił 100 USD za baryłkę. Informacja o tym w początkach czwartkowej sesji przyniosła przecenę o niemal 2,50 USD, później nieco odrobioną przez surowiec.

Poza doniesieniami o Arabii Saudyjskiej znaczenie dla spadkowych nastrojów mogą mieć najświeższe doniesienia z Libii. Udało się rozstrzygnąć spór o kontrolę nad libijskim bankiem centralnym, w który angażowały się frakcje ze wschodniej i zachodniej części kraju. W konsekwencji paraliżu instytucjonalnego nastąpił gwałtowny spadek produkcji i eksportu ropy naftowej do 400 tys. baryłek dziennie z ponad 1 miliona baryłek w zeszłym miesiącu. Według szacunków analityków zakończenie sporu może podbić libijską produkcję o 500 tys. baryłek dziennie. To kolejna z informacji mogących stymulować spadki cen wskutek większej podaży.

Wśród czynników dotychczas wpływających na wyższe ceny maleje znaczenie konfliktu na Bliskim Wschodzie – rynek nie widzi w nim chwilowo bezpośredniego zagrożenia dla tranzytu i wydobycia, a doniesienia o kolejnych drastycznych zdarzeniach nie odbijają się już mocnymi skokami cen.

Chwilowo jedynym hamulcem dla spadków pozostaje zapowiedź programu wsparcia dla chińskiej gospodarki – m.in. rynku nieruchomości, a wśród planów jest też obniżenie rezerw obowiązkowych banków o 50 punktów bazowych i stóp procentowych. Chiny jako lider globalnego importu nie mogą od czasu pandemii osiągnąć oczekiwanych poziomów popytu na ropę i paliwa i w tym upatrywać można głównego wytłumaczenia spadku globalnego zapotrzebowania. O ile program stymulacyjny przyniesie efekty, może być uznany za najpoważniejszy argument na rzecz ewentualnego odwrócenia spadkowej tendencji na rynku ropy.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 30 września - 6 października 2024:

Poniedziałek
  • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
  • Wlk. Brytania - Produkt Krajowy Brutto 
Wtorek
  • Japonia - indeks PMI dla przemysłu 
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu 
  • Strefa euro - indeks PMI dla przemysłu 
Czwartek
  • Niemcy - indeks PMI dla usług
  • Strefa Euro - indeks PMI dla usług
  • Wlk. Brytania - indeks PMI dla usług
  • Strefa Euro - inflacja producencka
  • USA - zamówienia na dobra bez środków trans.
Piątek
  • USA - sytuacja na rynku pracy

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: początek roku z niższymi cenami paliw

e-petrol.pl: początek roku z niższymi cenami paliw

Sytuacja cenowa na początku 2025 roku może napawać kierowców spokojem. Ze zrealizowanego po raz pierwszy w nowym roku badania stacji wynika, że wszystkie paliwa potaniały.

Eni wydobywa więcej węglowodorów w Afryce

Eni wydobywa więcej węglowodorów w Afryce

Włoski gigant energetyczny Eni rozpoczął kolejny etap wydobycia ze swojego złoża ropy naftowej i gazu Baleine u wybrzeży Wybrzeża Kości Słoniowej, zwiększając tym samym produkcję ze złoża w Afryce Zachodniej.

Maleją dostawy ropy z Rosji do Indii

Maleją dostawy ropy z Rosji do Indii

Indyjska państwowa firma Bharat Petroleum Corporation Limited (BPCL) zwiększyła zakupy ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, ponieważ w ostatnich tygodniach zmniejszyły się dostawy surowca z Rosji, powiedział agencji Reutera dyrektor finansowy firmy.

Przybywa punktów ładowania

Przybywa punktów ładowania

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego jest ponad 10,5 tys. punktów ładowania aut elektrycznych. Jak wylicza dziennik „Rzeczpospolita”, to o 3,4 tys. więcej niż przed rokiem i o 5,7 tys. więcej niż dwa lata temu.

Projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych

Projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych

W ostatni dzień roku 2024 rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowe rozwiązania mogą mieć pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.

Pożar magazynów naftowych w obwodzie smoleńskim

Pożar magazynów naftowych w obwodzie smoleńskim

Ukraińskie wojsko poinformowało we wtorek, że jego oddziały zaatakowały rosyjską bazę w zachodnim obwodzie smoleńskim, gdzie doszło do podpalenia zbiorników z produktami naftowymi.