e-petrol.pl: ceny na stacjach są niższe

Mija tydzień, w którym zapowiedzi możliwego procesu pokojowego na Ukrainie spowodowały wyraźne obniżenie cen surowca. Na polskich stacjach także widać było spadki, które odczuli kierowcy przy tankowaniu.

Wprawdzie informacje o działaniach prezydenta Trumpa mają na razie wstępny i niepewny charakter, jednak wydaje się zupełnie możliwe, że w razie doprowadzenia do zawieszenia działań wojennych ceny ropy i paliw będą ulegać dalszemu obniżaniu.

Polskie rafinerie z niewielkimi spadkami

Porównując bieżące ceny hurtowe paliw gotowych z wynikami z ostatniego weekendu widzimy niewielką przecenę dla benzyn i oleju opałowego. Zmiana na plus pojawia się w przypadku diesla. Benzyna 98-oktanowa wyceniana jest dzisiaj na 5182 zł/m sześc., a więc o 35 zł taniej niż w sobotę. Dla najpopularniejszej E10 obniżka w omawianym okresie wyniosła 13 zł, a średnia cena to 4764 zł/m sześc. Diesel, jako jedyne paliwo w tym czasie, nieco podrożał (o 14 zł) do poziomu 4937 zł/m sześc. Czterozłotowy spadek dotyczy natomiast oleju opałowego, który dzisiaj kosztuje 3620 zł/m sześc.

Prognozujemy stabilizację

W okresie między 17 i 23 lutego 2025 spodziewamy się dla benzyny Pb98 cen z przedziału 6,82-6,93 zł/l, a dla najpopularniejszej benzyny 95-oktanowej to 6,12-6,23 zł/l. W przypadku oleju napędowego przewidujemy natomiast ulokowanie się cen w przedziale 6,25-6,36 zł/l. Stabilna powinna także pozostawać cena autogazu, dla którego prognozujemy ceny z zakresu 3,18-3,25 zł/l.


Biały Dom wyznacza kierunki na rynku naftowym

Sytuacja na rynku naftowym cały czas uzależniona jest od decyzji podejmowanych przez nowego amerykańskiego prezydenta i jego administrację. W tym tygodniu najwięcej za baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie płacono w trakcie wtorkowej sesji, kiedy jej cena przekroczyła poziom 77 dolarów. W czwartek cena surowca zanotowała lokalne minima poniżej 74,50 USD/bbl, a w piątkowe przedpołudnie ropa kosztuje ponad 75 dolarów.

W ostatnich dniach najpierw obserwowaliśmy wzrost cen, w reakcji na nowe amerykańskie sankcje wymierzone w dostawy irańskiej ropy. Argumentów za zwyżką dostarczały też informacje o kolejnych problemach z wydobyciem na największym norweskim złożu naftowym Johan Sverdrup.

Przed weekendem po wzrostach z pierwszej połowy tygodnia nie ma już jednak śladu, a impulsem do przeceny były informacje o rozpoczętych amerykańsko-rosyjskich rozmowach, których celem jest zakończenie konfliktu na Ukrainie. Dodatkowo obniżkę napędzały dane pokazujące wzrost rezerw surowca w USA.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 17-23 lutego 2025:

Poniedziałek
•    Japonia – PKB
•    Polska – inflacja bazowa

Wtorek
•    Niemcy – indeks instytutu ZEW

Środa
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja producencka
•    Polska – produkcja przemysłowa
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw