e-petrol.pl: kolejny tydzień obniżek na stacjach

Koszty tankowania nadal spadają, ale dynamika przeceny może rozczarowywać kierowców. Do tego na horyzoncie pojawia się już ryzyko końca obniżek, związane z sytuacją na rynkach naftowym i walutowym.

Średnia cena 95-oktanowej benzyny pozostaje poniżej poziomu 6 złotych. W tę stronę kierują się też detaliczne notowania oleju napędowego. Taki rozwój wypadków z pewnością cieszy kierowców, ale mogą oni czuć niedosyt. Zasięg obniżek byłby zdecydowanie większy, gdyby nie wyraźny wzrost marż operatorów rynku detalicznego, które niemal podwoiły się w porównaniu z końcem lutego.

W hurcie odwrócenie spadkowej tendencji

Na rynku hurtowym notujemy w tym tygodniu dawno niewidziany wzrost cen. Do odwrócenia spadkowej tendencji przyczynia się utrzymująca się ponad poziomem 70 dolarów cena ropy Brent i obserwowane w ostatnich dniach osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara. W efekcie benzyna bezołowiowa 95 jest przez krajowych producentów wyceniana dzisiaj średnio na 4546,20 zł/metr sześcienny. To wzrost o 63 złote w porównaniu do ubiegłego piątku. Olej napędowy na przestrzeni tygodnia podrożał o 40,80 zł i kosztuje aktualnie w rafineriach 4705,60 zł/metr sześcienny.

Na stacjach nadal jest przestrzeń do obniżek

Detaliczne ceny paliw utrzymują spadkowy kurs. W mijającym tygodniu 95-oktanowa benzyna potaniała o grosz i jej aktualna średnia cena w Polsce to 5,98 zł/l. Bardziej zdecydowanie taniał olej napędowy, który po 5-groszowej obniżce kosztuje 6,12 zł/l. Dla autogazu obniżka wyniosła 2 grosze i litr tego paliwa jest średnio wyceniany na 3,15 zł.

Pomimo końca przeceny na rynku hurtowym, na stacjach nadal spodziewamy się spadkowych korekt. Prognozowane przez e-petrol.pl na końcówkę marca przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,88-5,99 zł/l dla 95-oktanowej benzyn, dla diesla 5,99-6,11 zł/l i dla autogazu 3,10-3,17 zł/l.




Nowe sankcje i ruch w OPEC+

W tym momencie kluczową wiadomością dotyczącą rynku surowcowego jest decyzja Białego Domu o nowych sankcjach, wymierzonych w Iran. Wczorajszy komunikat rozpoczyna czwartą rundę sankcji Waszyngtonu przeciwko Iranowi od czasu, gdy prezydent USA Donald Trump w lutym obiecał „maksymalną presję” na Teheran i zobowiązał się do zredukowania eksportu ropy z tego kraju do zera.

Ważną informacją z ostatnich godzin jest także decyzja, że osiem państw (Algieria, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Oman i Rosja) będzie musiało zmniejszyć swoje wydobycie, aby do czerwca 2026 roku zrekompensować nadprodukcję w wysokości 4,2 miliona baryłek dziennie. W ramach tej rekompensaty Rosja obniży wydobycie o dodatkowe 25 tysięcy baryłek dziennie w marcu, 51 tysięcy baryłek dziennie w kwietniu, a od września 2025 roku zwiększy redukcję do 173 tysięcy baryłek dziennie, co pozwoli jej w pełni zniwelować nadwyżkę w produkcji ropy. Kazachstan, którego nadprodukcja wynosi 908 tys. baryłek dziennie, zamierza obniżyć wydobycie do czerwca 2026 r. włącznie, przy czym w kwietniu zmniejszy je o 53 tys. baryłek dziennie, do października – o 90 tys. baryłek dziennie. Jeden z liderów „starego OPEC” - Irak, musi zrekompensować 1,954 mln baryłek dziennie i również będzie ograniczał wydobycie do czerwca 2026 r.

Oba te czynniki mogą wpływać na skorygowanie dotychczasowego wyraźnego ruchu spadkowego, jednak długofalowo należy pamiętać o globalnej nadpodaży i radykalnej polityce celnej Waszyngtonu, która może wpływać na osłabienie popytu w USA. 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 24-30 marca 2025:

Poniedziałek
  • Niemcy - indeks PMI dla usług wst.
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu wst.
  • Francja - indeks PMI dla przemysłu wst.
  • strefa euro - indeks PMI dla przemysłu wst.
Wtorek
  • USA - indeks cen domów S&P/Case-Shiller
  • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
  • Wlk. Brytania - inflacja konsumencka
  • USA - zamówienia na dobra bez środków trans. wst. 
Czwartek
  • USA - Produkt Krajowy Brutto fin.
Piątek
  • Wlk. Brytania - Produkt Krajowy Brutto fin.
  • Szwajcaria - indeks instytutu KOF
  • Strefa Euro - koniunktura gospodarcza
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Pozostałe aktualności

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Globalny popyt na produkty rafinowane osłabnie

Mimo ogłoszonego wstrzymania taryf celnych USA, ostatnia zmienność rynku i utrzymująca się niepewność będą miały dramatyczny wpływ na światowy popyt na produkty rafinowane, wynika z nowej analizy S&P Global Commodity Insights.

Rynek entuzjastycznie przyjął strategię Orlenu

Rynek entuzjastycznie przyjął strategię Orlenu

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara poinformował, że nowa strategia Orlenu na lata 2025-2035 została przyjęta przez rynek najlepiej w historii, co doprowadziło do wzrostu kursu akcji spółki o ponad 40 proc. w ciągu czterech miesięcy.

Rosyjska ropa znów wraca do gry

Rosyjska ropa znów wraca do gry

Cena rosyjskiej ropy spadła poniżej pułapu 60 USD ustalonego przez kraje G7. Oznacza to, że można teraz ten surowiec legalnie wysłać drogą morską do dowolnego kraju.

PDVSA uniemożliwia Chevronowi eksport wenezuelskiej ropy do rafinerii w USA

PDVSA uniemożliwia Chevronowi eksport wenezuelskiej ropy do rafinerii w USA

Spółka PDVSA zablokowała Chevronowi transport wenezuelskiej ropy do USA z powodu anulowania zezwoleń eksportowych. Miejscowy rząd nie miał pewności w kwestii płatności ze względu na zaostrzenie sankcji USA, podaje agencja Reutera.

Kraje naftowe walczą o uniknięcie kryzysu gospodarczego po załamaniu cen

Kraje naftowe walczą o uniknięcie kryzysu gospodarczego po załamaniu cen

Kwietniowa zapaść na rynku naftowym, która spowodowała spadek cen surowca do nieco ponad 60 USD za baryłkę, stwarza dodatkowe wyzwania fiskalne dla krajów produkujących ropę naftową, które są w dużym stopniu zależnych od dochodów z wydobycia, oprócz wszelkich trudności związanych z cłami.

USA mogą doprowadzić do zerowego eksportu ropy z Iranu

USA mogą doprowadzić do zerowego eksportu ropy z Iranu

Stany Zjednoczone mogą wstrzymać eksport irańskiej ropy naftowej, jeśli zwiększą presję na Teheran, aby mieć pewność, że ten kraj nigdy nie uzyska broni jądrowej, powiedział sekretarz energii USA Chris Wright agencji Reutera podczas wizyty w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).