e-petrol.pl: kolejny tydzień wyraźnych podwyżek na stacjach
2025-01-24 11:05 | e-petrol.plCena ropy Urals przekroczyła poziom 90 dolarów. Ostatni raz baryłka rosyjskiego surowca tak droga w Europie była w październiku 2014 r.
Źródło: pixabay.com
Na przestrzeni trzech styczniowych tygodni zanotowaliśmy 30-groszowy wzrost cen diesla i 23-groszową podwyżkę notowań 95-oktanowej benzyny. W efekcie tych zmian kierowcy płacą na stacjach najwięcej od sierpnia ubiegłego roku.
Rafinerie obniżają ceny
Sprzyjająca sytuacja na rynkach bazowych, gdzie notowania ropy Brent spadły poniżej 80 dolarów, a kurs dolara zbliża się do poziomu 4 złotych, dała przestrzeń do spadkowej korekty na hurtowym rynku paliw. Od ubiegłego piątku metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w cennikach producentów paliw potaniał o 33 złote i jego średnia cena to 4819,60 PLN. Olej napędowy, który jest aktualnie wyceniany na 5069,40 PLN/metr sześcienny, na przestrzeni tygodnia potaniał o 84,40 PLN.
Podwyżki na stacjach wyhamują
Detaliczne ceny paliw w ostatnich dniach nadal rosły, a dynamika zmian była podobna jak w pierwszej połowie stycznia. Benzyna 95-oktanowa podrożała o 7 groszy i kosztuje średnio 6,22 zł/l. Cena oleju napędowego wzrosła o 10 groszy do poziomu 6,39 zł/l a autogaz z ceną 3,27 zł/l jest o 2 grosze droższy niż przed tygodniem.
Pomimo spadkowego kierunku zmian na rynku hurtowym, na stacjach nie zobaczymy jeszcze raczej obniżek. Kierowcy, szczególnie tankujący benzynę, mogą liczyć jednak na zahamowanie podwyżek. Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na koniec stycznia zakłada następujące przedziały cenowe: 6,16-6,27 zł/l dla 95-oktanowej benzyn, dla diesla 6,37-6,49 zł/l i dla autogazu 3,26-3,34 zł/l.
Donald Trump rozpoczyna urzędowanie
Mijający tydzień na rynkach światowych upływał głównie w cieniu rozmaitych wypowiedzi i deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Nowy lokator Białego Domu sporo uwagi poświęcił problemom branży naftowej i energetycznej. Jedną z pierwszych decyzji było ogłoszenie stanu wyjątkowego wymuszającego zwiększenie wydobycia ropy, co wpłynęło na ceny surowca, które wcześniej rosły wskutek zapowiedzi nałożenia kolejnych sankcji na rosyjskie koncerny naftowe i tankowce. Według statystyk Stany Zjednoczone osiągnęły w 2024 roku rekordową produkcję ropy na poziomie 13,21 mln baryłek dziennie. To wynik o 300 tys. wyższy niż w 2023 roku. Nowa administracja sugeruje, że docelowe zwiększenie wydobycia ropy w kraju ma wynieść 3 mln baryłek dziennie na rok.
Równocześnie jednak nie maleją obawy o stan globalnego popytu na surowiec. Globalny lider popytu, czyli Chiny, w tym roku ma zwiększyć zakupy ropy naftowej prawdopodobnie zaledwie o 1 proc., a zależność kraju od importu surowca ma utrzymać się na poziomie około 70 proc. w latach 2026–2030 – prognozuje państwowy koncern China National Petroleum Corp. Słabej dynamice popytu winne mają być procesy szybkiej elektryfikacji transportu i słabnący wzrost gospodarczy.
W tym momencie analitycy banku Citi podnoszą swoją prognozę cen ropy naftowej na 2025 r. z powodu ryzyka politycznego, w którym rolę główną odgrywają Rosja i Iran. Surowiec kosztować będzie średnio 67 USD za baryłkę w 2025 r., w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 62 USD. Średnia prognoza ropy WTI wynosi 63 USD/bbl.
Specyficznym problemem rynku europejskiego jest kwestia rezerw benzyn, które osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Dzieje się tak wskutek zwiększonej aktywności rafinerii w USA i Nigerii. To także obniżyło marże na benzynie w rafineriach w Europie i USA - spadły one w styczniu do najniższego poziomu od 15 miesięcy. Według firmy analitycznej Kpler, europejski eksport benzyny spadł w czwartym kwartale w ujęciu rok do roku o 9 proc. do 1,07 mln bbl/d, głównie z powodu mniejszych dostaw do Nigerii i USA.
Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 stycznia - 2 lutego 2025:
Poniedziałek
- Chiny - indeks NBS PMI dla przemysłu
- Niemcy - indeks instytutu Ifo
Wtorek
- USA - zamówienia na dobra trwałego użytku wst.
- USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
- USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
- Niemcy - Produkt Krajowy Brutto wst.
- Strefa Euro - Produkt Krajowy Brutto wst.
- Strefa Euro - decyzja ws. stóp procentowych
- USA - Produkt Krajowy Brutto wst.
Piątek
- Japonia - produkcja przemysłowa wst.
- USA - raport nt. wydatków Amerykanów
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: diesel gwałtownie drożeje
W drugiej połowie stycznia nie widać końca trwających od początku roku podwyżek na stacjach.
2025-01-22 / 15:01 | Komentarz do cen detalicznych
e-petrol.pl: niskie ceny na razie nie wrócą
W tym tygodniu polscy kierowcy przy dystrybutorach kolejny raz z rzędu mogą poczuć się nieswojo – ceny wszystkich paliw wzrosły. Niestety rachunki za tankowanie w kolejnych dniach będą jeszcze wyższe.
2025-01-17 / 11:02 | Biuletyn Tydzień na Rynku Paliw
e-petrol.pl: na stacjach coraz drożej
Czarne scenariusze dotyczące dalszych wzrostów cen paliw na stacjach stały się rzeczywistością. Z najnowszego monitoringu cenowego, zrealizowanego w połowie stycznia przez e-petrol.pl, wynika że tankowanie jest sporo droższe niż przed tygodniem.
2025-01-15 / 14:22 | Komentarz do cen detalicznych
e-petrol.pl: ostatnie wydarzenia na rynku LPG w Polsce (14 stycznia 2025)
Komentarz dotyczący aktualnych cen i sytuacji na hurtowym rynku handlu gazem płynnym.
2025-01-14 / 09:46 | Komentarz do rynku LPG
e-petrol.pl: podwyżki cen na stacjach będą kontynuowane
O ile początek 2025 roku był na stacjach tańszy, niż końcówka 2024 roku, to jednak niższymi cenami kierowcy nie cieszyli się zbyt długo. W ostatnich dniach obserwowaliśmy wyraźną zwyżkę detalicznych cen paliw, a prognozy e-petrol.pl zapowiadają ich dalszy ciąg.
2025-01-10 / 10:59 | Biuletyn Tydzień na Rynku Paliw
e-petrol.pl: na stacje wróciły podwyżki
Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przeszłości. Jak wynika z najnowszego badania cen na stacjach, zrealizowanego przez e-petrol.pl w drugim tygodniu stycznia, kierowcy muszą się liczyć z kosztami tankowania sporo wyższymi, niż kilka dni temu.
2025-01-08 / 16:44 | Komentarz do cen detalicznych
e-petrol.pl: noworoczna niespodzianka na stacjach
Pierwsze tegoroczne notowanie detalicznych cen paliw pokazało zaskakujący spadek kosztów tankowania. Na dalszą przecenę na stacjach nie ma jednak co liczyć, bo kierowcom nie sprzyjają zmiany na globalnych rynkach – naftowym i walutowym.
2025-01-03 / 11:19 | Biuletyn Tydzień na Rynku Paliw
e-petrol.pl: początek roku z niższymi cenami paliw
Sytuacja cenowa na początku 2025 roku może napawać kierowców spokojem. Ze zrealizowanego po raz pierwszy w nowym roku badania stacji wynika, że wszystkie paliwa potaniały.
2025-01-02 / 15:23 | Komentarz do cen detalicznych
e-petrol: znów sześć złotych za litr
Tankujący w okresie okołoświątecznym kierowcy z pewnością przyglądają się bacznie ofertom poszczególnych stacji - w tym roku kilka dużych sieci proponuje rabaty lojalnościowe, sięgające nawet ponad 30 gr na litrze. To sporo, a zważywszy na ostatnią podwyżkę cen, z pewnością skuszą one wielu klientów.
2024-12-27 / 11:55 | Biuletyn Tydzień na Rynku Paliw