Podatek od przerzuconych zysków
2023-01-02 11:56 | e-petrol.plZespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina, że za 2022 rok część podatników CIT będzie miało obowiązek zapłaty 19 proc. podatku od tzw. przerzuconych dochodów.
• usług niematerialnych, tj. usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz usług o podobnym charakterze;
• należności licencyjnych;
• kosztów finansowania dłużnego;
• przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika, a także funkcji, aktywów i ryzyk,
jeżeli ich suma poniesiona w roku podatkowym na rzecz podmiotów powiązanych i niepowiązanych, stanowi co najmniej 3 proc. sumy kosztów uzyskania przychodów (w tym amortyzacji ŚT i WNIP) poniesionych w tym roku w jakiejkolwiek formie.
Powyższe rodzaje kosztów mogą zostać uznane za przerzucone dochody, jeżeli zostaną spełnione dodatkowe warunki w odniesieniu do odbiorcy tych należności, tj.:
1. podatek faktycznie zapłacony przez odbiorcę płatności w państwie siedziby jest o 25 proc. niższy niż gdyby był opodatkowany stawką 19 proc. CIT oraz
2. koszty te:
- podlegające zaliczeniu do kosztów podatkowych, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku odbiorcy płatności lub
- wypłacane przez odbiorcę płatności w formie dywidendy lub innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych w tym samym roku,
stanowiły co najmniej 50 proc. wartości uzyskanych przez ten podmiot przychodów określonych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym lub zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Przepisy przewidują szczególnego rodzaju wyłączenie dla podmiotów z UE i EOG, które prowadzą „istotną rzeczywistą działalność gospodarczą”, a zatem szczególnie zagrożone są płatności na rzecz podmiotów spoza tego obszaru i podmiotów o charakterze spółek holdingowych. Co istotne to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia, że nie ma obowiązku zapłaty tego podatku, co każdorazowo wymaga dokonania weryfikacji podmiotów na rzecz których dokonywane są wypłaty.
Jeżeli zatem w roku 2022 dokonywali Państwo płatności na rzecz podmiotów powiązanych Kancelaria zachęca do przeprowadzenia:
• analizy płatności, po kątem ich kwalifikacji się jako „przerzucone dochody”;
• weryfikacji współczynnika kosztów kwalifikowanych w kosztach podatkowych;
• analizy warunków na poziomie kontrahenta/odbiorcy należności.
W przypadku pytań dotyczących poruszonych klwestii podatkowych należy kontaktować się bezpośrednio z Kancelarią.
Opracowanie:
Opracowania tematyczne
Alert - minimalny podatek a podmioty z branż akcyzowych
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe w alercie podatkowym zwraca uwagę, na jeden z przepisów, który ma szczególne znaczenie z punktu widzenia podmiotów prowadzących działalność w branży wyrobów akcyzowych.
2024-03-18 12:38 | SP Akcyza
Korekta roczna i korekta wieloletnia w JST - przypomnienie o ostatnich zmianach
W związku ze zbliżającym się terminem dokonywania korekt rocznych i korekt wieloletnich w podatku VAT (26. lutego) zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina o zmianach w tym zakresie wprowadzonych pakietem zmian określanym jako SLIM VAT 3.
2024-02-21 08:29 | SP Akcyza
Terminale towarowe zwolnione z podatku od nieruchomości w 2024 r.
Do końca stycznia podatnicy podatku od nieruchomości będący osobami prawnymi są zobowiązani do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2024 - przypomina kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe.
2024-01-16 09:46 | SP Akcyza
Minimalny podatek dochodowy zaczął obowiązywać
Z dniem 1 stycznia 2024 roku zaczęły obowiązywać odroczone dotychczas przepisy dotyczące minimalnego podatku dochodowego. Jak wyjaśnia zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe oznacza to, że w 2025 roku pierwsze podmioty będą zobowiązane do zapłaty minimalnego podatku dochodowego za bieżący rok.
2024-01-10 09:48 | SP Akcyza
Pozostałe aktualności
Węgry nie znalazły jeszcze zastępstwa dla ropy z Rosji
Koncern MOL chce w dalszym ciągu dostarczać do swoich zakładów ropę z Federacji Rosyjskiej rurociągiem „Przyjaźń”, gdyż nie może jej zastąpić innymi alternatywnymi gatunkami.
2024-11-21 / 09:55 | Ze świata
Sekretarz generalny OPEC nazwał ropę naftową darem Boga
Kierujący pracami OPEC Haitham al-Ghais przemawiając na szczycie klimatycznym ONZ COP29 w Baku powiedział, że ropa i gaz „są naprawdę darem Boga”, a negocjacje klimatyczne powinny skupiać się na redukcji emisji, a nie na wyborze źródeł energii, podaje agencja Reutera.
2024-11-21 / 09:52 | Ze świata
Import paliwa lotniczego z Indii do Azji wzrośnie
Według źródeł branżowych i danych z monitoringu statków, import paliwa lotniczego z Indii do Azji ma w listopadzie osiągnąć najwyższy poziom od wielu lat, tuż przed szczytem popytu zimowego po tym, jak przerwy w pracy rafinerii i mniejszy eksport z Chin ograniczyły dostawy.
2024-11-21 / 09:49 | Ze świata
Sinochem nie może sprzedać upadłych rafinerii
Grupa Sinochem może utrzymać upadłe rafinerie zlokalizowane we wschodnich Chinach – Changyi Petrochemical Group, Huaxing Petrochemical Group i Zhenghe Group. Oferty sprzedaży nie wzbudziły dużego zainteresowania ze strony innych firm.
2024-11-21 / 09:46 | Ze świata
Więcej ropy i benzyny w amerykańskich magazynach
Departament Energii USA poinformował, że w tygodniu kończącym się 15 listopada wzrosły zapasy ropy naftowej i benzyny w USA, a spadły zapasy destylatów.
2024-11-21 / 09:40 | Ze świata
Eksport kurdyjskiej ropy ma powrócić w 2025 r.
Po raz kolejny pojawia się informacja, że ropa naftowa z Kurdystanu może powrócić na rynek w przyszłym roku. Ma się to stać kiedy regionalny rząd Kurdystanu i centralny rząd Iraku w Bagdadzie uzgodnią nową umowę o podziale produkcji, satysfakcjonującą obie strony.
2024-11-21 / 09:39 | Ze świata
Nie hamuje sprzedaż pojazdów na prąd
Do końca października 2024 r. w Polsce zarejestrowano ponad 76,2 tys. osobowych i użytkowych samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Dziennik „Puls Biznesu” zauważa, że choć tymczasowo zabrakło w Polsce zachęt zakupowych, to widać ciągły przyrost liczby aut na prąd.
2024-11-21 / 09:38 | Elektromobilność