Jakie warunki techniczne trzeba spełnić, aby sprzedawać olej opałowy w kanistrach po 20 litrów?
2015-02-18 12:40 | e-petrol.plZgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo energetyczne - olej opałowy jest paliwem. Tym samym, ze względu na fakt, iż obrót paliwami jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wymaga uzyskania koncesji (o uzyskiwaniu koncesji na podstawie znowelizowanych przepisów.

Odpowiedzi na Pana pytanie należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych z dnia 22 grudnia 2014 r. (Dz.U.2014.1853). Tematyka była już poruszana na łamach serwisu e-petrol.pl w artykule o ogólnych warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać stacje paliw
Zobacz takze:
http://www.e-petrol.pl/sekcja-prawna-cww/87113/uzyskanie-koncesji-opc-na-podstawie-znowelizowanych-przepisow
http://www.e-petrol.pl/sekcja-prawna-cww/87055/ogolne-warunki-jakie-powinny-spelniac-bazy-i-stacje-paliw-plynnych
Wskazany akt prawny określa warunki dla poszczególnych klas ropy naftowej i produktów naftowych w zależności od ich temperatury zapłonu. W ten sposób przydzielono:
- do I klasy - ropę naftową i produkty naftowe o temperaturze zapłonu do 294,15 K (21°C);
- do II klasy - produkty naftowe o temperaturze zapłonu od 294,15 K (21°C) do 328,15 K (55°C);
- do III klasy - produkty naftowe o temperaturze zapłonu od 328,15 K (55°C) do 373,15 K (100°C).
Przyjmując uśrednioną temperaturę zapłonu oleju opałowego - tj.
Lekki olej opałowy - 60 °C
Średni olej opałowy - 125 °C
Ciężki olej opałowy - 85 °C
należy stosować regulacje dotyczące III klasy.
W ślad za Rozporządzeniem, podaję jedynie ogólne warunki, jakie przedsiębiorca powinien spełnić, by mógł prowadzić działalność polegającą na obrocie paliwami ciekłymi (olejem opałowym) bowiem ze względu na fakt, iż nie są mi znane pozostałe kwestie związane ze sposobem prowadzenia przez Pana obrotu paliwami ciekłymi (np. czy prócz oleju opałowego sprzedaje Pan jeszcze inne paliwa płynne), nie mogę w sposób szczegółowy się do nich odnieść. Zatem po więcej informacji w tym temacie odsyłam Pana do analizowanego aktu prawnego, tj. Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych z dnia 22 grudnia 2014 r.
Produkty naftowe wszystkich klas, przechowywane w opakowaniach jednostkowych, w szczególności takich jak: bębny, pojemniki lub kanistry, mogą być składowane w wydzielonych pomieszczeniach magazynowych, a produkty naftowe III klasy - także pod wiatami lub na otwartych placach składowych.
Obiekty technologiczne takie jak: pompownia, stanowisko nalewcze oraz stanowiska służące do przeładunku ropy naftowej lub produktów naftowych powinny być oddalone od ogrodzenia bazy paliw płynnych co najmniej o 5m.
Do zbiorników naziemnych, w których magazynuje się ropę naftową lub produkty naftowe III klasy, należy doprowadzić drogi pożarowe:
a) z jednej strony, o dwóch pasach ruchu, jeżeli pojemność zbiornika nie przekracza 10 000 m3;
b) z dwóch stron i o dwóch pasach ruchu, jeżeli pojemność zbiornika przekracza 10 000 m3.
Place składowe bębnów napełnionych produktami naftowymi III klasy powinny być usytuowane w odległości co najmniej 3 m od ogrodzenia zewnętrznego, a w przypadku gdy bębny napełnione są produktami naftowymi o temperaturze zapłonu powyżej 373,15 K (100°C) odległości tego placu od ogrodzenia zewnętrznego ustala się według potrzeb technologicznych.
Bębny napełnione produktami naftowymi III klasy składowane w budynkach lub pod wiatami mogą być układane w stos o wysokości 3 warstw.
Niedopuszczalne jest w jednym obwałowaniu sytuowanie zbiornika naziemnego przeznaczonego do magazynowania produktów naftowych I lub II klasy wraz ze zbiornikiem przeznaczonym do magazynowania produktów naftowych III klasy lub o temperaturze zapłonu powyżej 373,15 K (100°C).
7) Zbiorniki naziemne i podziemne, przeznaczone do magazynowania produktów naftowych III klasy lub o temperaturze zapłonu powyżej 100°C, powinny być wyposażone co najmniej w kominki wentylacyjne.
Jak mniemam posiada już Pan koncesję na obrót paliwami ciekłymi (OPC), natomiast planuje ją Pan rozszerzyć o obrót olejem opałowym. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o rozszerzenie udzielonej koncesji. Wniosek należy oprzeć na rzetelnych dokumentach przedstawiających spełnienie warunków technicznych ściśle określonych w Rozporządzeniu o którym mowa powyżej.
Opracowanie:
Redakcja – CWW S. Cetera, M. Węgrzyn – Wysocka i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów spółka komandytowa
Opracowania tematyczne

Wyrok TSUE C-137/23 (Alsen) - warunki formalne nie są decydujące dla oceny prawidłowości zastosowania zwolnienia z
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe poinformował, że 13 marca 2025 r. wydany został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-137/23 (Alsen), z którego wynika, że nie jest niezbędne spełnienie formalnych przesłanek dla skorzystania ze zwolnienia z akcyzy bądź z obniżonej stawki akcyzy, jeżeli
2025-04-24 09:26 | SP Akcyza

Zmiana koncesji dotycząca nowego kodu CN dla oleju napędowego - komunikat URE
Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina, że z dniem 1 stycznia 2025 r. weszła w życie zmiana Nomenklatury Scalonej polegająca na zmianie kodu CN dla oleju napędowego bez zawartości biokomponentów (B0). Jej istotą było całkowite usunięcie dotychczas stosowanego kodu (CN 2710 19 43) i zastąpienie go dwoma nowymi – CN
2025-01-03 09:24 | SP Koncesje
Polecamy

OMV zamyka stacje tankowania wodoru
Z doniesień prasowych wynika, że sektor mobilności wodorowej w Austrii może wkrótce zniknąć. Sieć OMV do września 2025 r. zamknie wszystkie publiczne stacje tankowania wodoru w Austrii.
2025-04-24 / 12:59 | Ze świata

Kilku członków OPEC+ chce zaproponować zwiększenie produkcji ropy
Na kolejnym spotkaniu OPEC+, zaplanowanym na 5 maja, kilka krajów objętych porozumieniem może zaproponować zwiększenie produkcji ropy naftowej w czerwcu. Jak podają źródła agencji Reutera, propozycja zwiększenia produkcji ma związek ze sporem o przestrzeganie kwot.
2025-04-24 / 09:49 | Ze świata

Nie chodzi o to, by było najtaniej
Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara w rozmowie z serwisem wnp.pl, nakreślił aktualne wyzwania i kierunki strategiczne koncernu, który pozostaje kluczowym graczem na rynku paliw płynnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
2025-04-24 / 09:32 | Z kraju

Kazachstan postawi na niezależność w polityce naftowej?
Kazachstan coraz wyraźniej sygnalizuje, że zamierza kierować się przede wszystkim własnym interesem narodowym przy ustalaniu poziomu wydobycia ropy naftowej, nawet jeśli oznacza to odejście od uzgodnień w ramach sojuszu OPEC+.
2025-04-24 / 09:20 | Ze świata
Pozostałe aktualności

Alpetrol umacnia pozycję na rynku usług logistycznych LPG
Zarząd Onico S.A. w restrukturyzacji poinformował o podpisaniu przez spółkę zależną Alpetrol przedwstępnej umowy dzierżawy z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A., dotyczącej morskiego terminala przeładunkowego gazu płynnego LPG.
2025-04-24 / 13:10 | Rynek LPG

Eni ogłasza zyski kwartalne
Włoska spółka jest pierwszym dużym europejskim producentem ropy naftowej i gazu, który opublikował wyniki za pierwszy kwartał. Skorygowany zysk netto w raportowanym wyniósł 1,41 mld euro, co jest wynikiem wyższym od średniej prognozowanej przez analityków na poziomie 1,24 mld euro, podała spółka.
2025-04-24 / 12:56 | Ze świata

Autobusy wodorowe dotarły do Chełma
W tym tygodniu Chełm rozpoczął odbiór pierwszych autobusów wodorowych NesoBus, które już wkrótce pojawią się na ulicach miasta. Dostawa autobusów od Grupy Polsat Plus i ZE PAK ma odbyć się w trzech transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku.
2025-04-24 / 12:50 | Z kraju

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy
Orlen i ukraiński Naftogaz podpisały trzeci kontrakt na podstawie porozumienia o długofalowej współpracy pomiędzy spółkami. Pozwoli on na dostawę kolejnych 100 mln m sześc. gazu ziemnego.
2025-04-24 / 12:48 | Ze świata

Opóźnienia i wyższe koszty litewskiej inwestycji Orlenu
Orlen mierzy się z poważnymi wyzwaniami przy realizacji kluczowej inwestycji w rafinerii w litewskich Możejkach. Jak przypomina dziennik „Rzeczpospolita”, budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy (Bottom of Barrel), która miała zostać ukończona do końca 2024 roku, napotyka liczne przeszkody – zarówno logistyczne, jak i finansowe.
2025-04-24 / 09:46 | Ze świata

Meksyk eksportuje pierwszą partię niskosiarkowego oleju napędowego
Na początku kwietnia 2025 roku Meksyk po raz pierwszy wyeksportował olej napędowy o ultraniskiej zawartości siarki (ULSD) wyprodukowany w nowej rafinerii Olmeca w Dos Bocas. Choć wydarzenie to ma znaczenie symboliczne dla ambicji energetycznych kraju, to ujawnia także poważne problemy infrastrukturalne i ograniczenia operacyjne.
2025-04-24 / 09:30 | Ze świata

Sinopec wznawia zakupy rosyjskiej ropy mimo obaw o sankcje
Chiński gigant naftowy Sinopec powrócił do zakupu rosyjskiej ropy po marcowej przerwie spowodowanej obawami o amerykańskie sankcje. Spółka handlowa Unipec, należąca do Sinopecu, nabyła ładunek mieszanki ESPO na maj.
2025-04-24 / 09:27 | Ze świata

Po przejęciu Marathon Oil ConocoPhillips planuje zwolnienia
ConocoPhillips, czołowy amerykański producent ropy naftowej i gazu, ogłosił plany redukcji zatrudnienia w ramach działań mających na celu obniżenie kosztów i usprawnienie działalności po przejęciu za kwotę 23 mld USD Marathon Oil - podała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła.
2025-04-24 / 09:25 | Ze świata

Potrzeba odroczenia regulacji klimatycznych
Premier Litwy Gintautas Paluckas powiedział, że Litwa, wspólnie z Łotwą, Estonią i Polską, zamierza zwrócić się do Komisji Europejskiej z prośbą o odroczenie nowych wymogów klimatycznych, które od 2028 roku mogłyby drastycznie podnieść ceny paliw kopalnych.
2025-04-24 / 09:22 | Ze świata

Chiny zastępują amerykański LPG – Bliski Wschód przejmuje rynek
W obliczu pogłębiających się napięć handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, Chiny rozpoczęły intensywną reorientację swoich łańcuchów dostaw gazu płynnego (LPG), zastępując dotychczasowych amerykańskich dostawców partnerami z Bliskiego Wschodu.
2025-04-24 / 07:42 | Rynek LPG

Prywatny fundusz inwestuje w chińskie firmy naftowe działające na Bliskim Wschodzie
Arab Energy Fund z Arabii Saudyjskiej udzieli chińskiej spółce naftowej United Energy Group pożyczki w wysokości 100 mln USD, informuje agencja Bloomberg.
2025-04-24 / 07:38 | Ze świata