Jakie warunki techniczne trzeba spełnić, aby sprzedawać olej opałowy w kanistrach po 20 litrów?
2015-02-18 12:40 | e-petrol.plZgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo energetyczne - olej opałowy jest paliwem. Tym samym, ze względu na fakt, iż obrót paliwami jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wymaga uzyskania koncesji (o uzyskiwaniu koncesji na podstawie znowelizowanych przepisów.
Odpowiedzi na Pana pytanie należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych z dnia 22 grudnia 2014 r. (Dz.U.2014.1853). Tematyka była już poruszana na łamach serwisu e-petrol.pl w artykule o ogólnych warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać stacje paliw
Zobacz takze:
http://www.e-petrol.pl/sekcja-prawna-cww/87113/uzyskanie-koncesji-opc-na-podstawie-znowelizowanych-przepisow
http://www.e-petrol.pl/sekcja-prawna-cww/87055/ogolne-warunki-jakie-powinny-spelniac-bazy-i-stacje-paliw-plynnych
Wskazany akt prawny określa warunki dla poszczególnych klas ropy naftowej i produktów naftowych w zależności od ich temperatury zapłonu. W ten sposób przydzielono:
- do I klasy - ropę naftową i produkty naftowe o temperaturze zapłonu do 294,15 K (21°C);
- do II klasy - produkty naftowe o temperaturze zapłonu od 294,15 K (21°C) do 328,15 K (55°C);
- do III klasy - produkty naftowe o temperaturze zapłonu od 328,15 K (55°C) do 373,15 K (100°C).
Przyjmując uśrednioną temperaturę zapłonu oleju opałowego - tj.
Lekki olej opałowy - 60 °C
Średni olej opałowy - 125 °C
Ciężki olej opałowy - 85 °C
należy stosować regulacje dotyczące III klasy.
W ślad za Rozporządzeniem, podaję jedynie ogólne warunki, jakie przedsiębiorca powinien spełnić, by mógł prowadzić działalność polegającą na obrocie paliwami ciekłymi (olejem opałowym) bowiem ze względu na fakt, iż nie są mi znane pozostałe kwestie związane ze sposobem prowadzenia przez Pana obrotu paliwami ciekłymi (np. czy prócz oleju opałowego sprzedaje Pan jeszcze inne paliwa płynne), nie mogę w sposób szczegółowy się do nich odnieść. Zatem po więcej informacji w tym temacie odsyłam Pana do analizowanego aktu prawnego, tj. Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych z dnia 22 grudnia 2014 r.
Produkty naftowe wszystkich klas, przechowywane w opakowaniach jednostkowych, w szczególności takich jak: bębny, pojemniki lub kanistry, mogą być składowane w wydzielonych pomieszczeniach magazynowych, a produkty naftowe III klasy - także pod wiatami lub na otwartych placach składowych.
Obiekty technologiczne takie jak: pompownia, stanowisko nalewcze oraz stanowiska służące do przeładunku ropy naftowej lub produktów naftowych powinny być oddalone od ogrodzenia bazy paliw płynnych co najmniej o 5m.
Do zbiorników naziemnych, w których magazynuje się ropę naftową lub produkty naftowe III klasy, należy doprowadzić drogi pożarowe:
a) z jednej strony, o dwóch pasach ruchu, jeżeli pojemność zbiornika nie przekracza 10 000 m3;
b) z dwóch stron i o dwóch pasach ruchu, jeżeli pojemność zbiornika przekracza 10 000 m3.
Place składowe bębnów napełnionych produktami naftowymi III klasy powinny być usytuowane w odległości co najmniej 3 m od ogrodzenia zewnętrznego, a w przypadku gdy bębny napełnione są produktami naftowymi o temperaturze zapłonu powyżej 373,15 K (100°C) odległości tego placu od ogrodzenia zewnętrznego ustala się według potrzeb technologicznych.
Bębny napełnione produktami naftowymi III klasy składowane w budynkach lub pod wiatami mogą być układane w stos o wysokości 3 warstw.
Niedopuszczalne jest w jednym obwałowaniu sytuowanie zbiornika naziemnego przeznaczonego do magazynowania produktów naftowych I lub II klasy wraz ze zbiornikiem przeznaczonym do magazynowania produktów naftowych III klasy lub o temperaturze zapłonu powyżej 373,15 K (100°C).
7) Zbiorniki naziemne i podziemne, przeznaczone do magazynowania produktów naftowych III klasy lub o temperaturze zapłonu powyżej 100°C, powinny być wyposażone co najmniej w kominki wentylacyjne.
Jak mniemam posiada już Pan koncesję na obrót paliwami ciekłymi (OPC), natomiast planuje ją Pan rozszerzyć o obrót olejem opałowym. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o rozszerzenie udzielonej koncesji. Wniosek należy oprzeć na rzetelnych dokumentach przedstawiających spełnienie warunków technicznych ściśle określonych w Rozporządzeniu o którym mowa powyżej.
Opracowanie:
Redakcja – CWW S. Cetera, M. Węgrzyn – Wysocka i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów spółka komandytowa
Opracowania tematyczne
Alert - minimalny podatek a podmioty z branż akcyzowych
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe w alercie podatkowym zwraca uwagę, na jeden z przepisów, który ma szczególne znaczenie z punktu widzenia podmiotów prowadzących działalność w branży wyrobów akcyzowych.
2024-03-18 12:38 | SP Akcyza
Korekta roczna i korekta wieloletnia w JST - przypomnienie o ostatnich zmianach
W związku ze zbliżającym się terminem dokonywania korekt rocznych i korekt wieloletnich w podatku VAT (26. lutego) zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina o zmianach w tym zakresie wprowadzonych pakietem zmian określanym jako SLIM VAT 3.
2024-02-21 08:29 | SP Akcyza
Terminale towarowe zwolnione z podatku od nieruchomości w 2024 r.
Do końca stycznia podatnicy podatku od nieruchomości będący osobami prawnymi są zobowiązani do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2024 - przypomina kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe.
2024-01-16 09:46 | SP Akcyza
Minimalny podatek dochodowy zaczął obowiązywać
Z dniem 1 stycznia 2024 roku zaczęły obowiązywać odroczone dotychczas przepisy dotyczące minimalnego podatku dochodowego. Jak wyjaśnia zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe oznacza to, że w 2025 roku pierwsze podmioty będą zobowiązane do zapłaty minimalnego podatku dochodowego za bieżący rok.
2024-01-10 09:48 | SP Akcyza
Pozostałe aktualności
Węgry nie znalazły jeszcze zastępstwa dla ropy z Rosji
Koncern MOL chce w dalszym ciągu dostarczać do swoich zakładów ropę z Federacji Rosyjskiej rurociągiem „Przyjaźń”, gdyż nie może jej zastąpić innymi alternatywnymi gatunkami.
2024-11-21 / 09:55 | Ze świata
Sekretarz generalny OPEC nazwał ropę naftową darem Boga
Kierujący pracami OPEC Haitham al-Ghais przemawiając na szczycie klimatycznym ONZ COP29 w Baku powiedział, że ropa i gaz „są naprawdę darem Boga”, a negocjacje klimatyczne powinny skupiać się na redukcji emisji, a nie na wyborze źródeł energii, podaje agencja Reutera.
2024-11-21 / 09:52 | Ze świata
Import paliwa lotniczego z Indii do Azji wzrośnie
Według źródeł branżowych i danych z monitoringu statków, import paliwa lotniczego z Indii do Azji ma w listopadzie osiągnąć najwyższy poziom od wielu lat, tuż przed szczytem popytu zimowego po tym, jak przerwy w pracy rafinerii i mniejszy eksport z Chin ograniczyły dostawy.
2024-11-21 / 09:49 | Ze świata
Sinochem nie może sprzedać upadłych rafinerii
Grupa Sinochem może utrzymać upadłe rafinerie zlokalizowane we wschodnich Chinach – Changyi Petrochemical Group, Huaxing Petrochemical Group i Zhenghe Group. Oferty sprzedaży nie wzbudziły dużego zainteresowania ze strony innych firm.
2024-11-21 / 09:46 | Ze świata
Więcej ropy i benzyny w amerykańskich magazynach
Departament Energii USA poinformował, że w tygodniu kończącym się 15 listopada wzrosły zapasy ropy naftowej i benzyny w USA, a spadły zapasy destylatów.
2024-11-21 / 09:40 | Ze świata
Eksport kurdyjskiej ropy ma powrócić w 2025 r.
Po raz kolejny pojawia się informacja, że ropa naftowa z Kurdystanu może powrócić na rynek w przyszłym roku. Ma się to stać kiedy regionalny rząd Kurdystanu i centralny rząd Iraku w Bagdadzie uzgodnią nową umowę o podziale produkcji, satysfakcjonującą obie strony.
2024-11-21 / 09:39 | Ze świata
Nie hamuje sprzedaż pojazdów na prąd
Do końca października 2024 r. w Polsce zarejestrowano ponad 76,2 tys. osobowych i użytkowych samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Dziennik „Puls Biznesu” zauważa, że choć tymczasowo zabrakło w Polsce zachęt zakupowych, to widać ciągły przyrost liczby aut na prąd.
2024-11-21 / 09:38 | Elektromobilność