Warunki techniczne
Warunki techniczne stacji i baz paliw
Założenie i prowadzenie stacji paliw to duże przedsięwzięcie, wymagające włożenia sporego kapitału oraz spełnienia szeregu rygorystycznych warunków. Takie przedsięwzięcie może jednak okazać się dobrym pomysłem biznesowym zwłaszcza obecnie, kiedy ustawodawca wprowadził zakaz handlu w sklepach w niedzielę i święta, a liczni zapominalscy będą kierować się do stacji paliw w celu dokonania drobnych zakupów.
2018-05-30
Wydzielone pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci na każdej stacji paliw?
W projekcie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12 kwietnia 2017 r. zawarto zapis, że w budynkach: gastronomii, handlu lub usług, a także stacji paliw o powierzchni użytkowej powyżej 100 m2, powinno znajdować się wydzielone pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci. Czy zmiana prawa wymusi konieczność dostosowania wszystkich stacji czy tylko nowo powstających?
2017-05-22
Koniec możliwości sprzedaży leków bez recepty na stacji paliw?
Nie jest rzeczą nadzwyczajną fakt, iż leki dostępne bez recepty można już kupować praktycznie wszędzie – w drobnych osiedlowych kioskach, sklepach, supermarketach a nawet na stacjach paliw. Z tej możliwości korzysta wielu ludzi, zwłaszcza z uwagi na ograniczoną ilość punktów aptecznych w małych miastach. Taki alternatywny dostęp do leków (w tym w szczególności w godzinach nocnych) sprzyja rozwojowi stacji benzynowej poszerzając jej ofertę handlową.
2016-09-26
Legalizacja zbiorników paliwa
Aby w pełni przybliżyć istotę niniejszego opracowania w pierwszej kolejności pragnę przypomnieć definicję legalizacji, czyli ogółu czynności obejmujących sprawdzenie, stwierdzenie i poświadczenie dowodem legalizacji, że przyrząd pomiarowy spełnia ściśle określone wymagania. Wyróżnia się w tym zakresie legalizację pierwotną (wykonywaną przed wprowadzeniem danego egzemplarza przyrządu do obrotu lub użytkowania); legalizację jednostkowa (rodzaj legalizacji pierwotnej przyrządu, przy czym przeprowadza się ją wyłącznie dla określonego, szczególnego zastosowania) oraz legalizacja ponowna (wykonywana w stosunku do przyrządów pomiarowych wprowadzonych już do obrotu lub użytkowania).
2015-10-30
Ogólne warunki, jakie powinny spełniać bazy i stacje paliw płynnych
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych określone zostały w dziale II i IV rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie z dnia 21 listopada 2005r. (Dz. U. 2005, Nr. 243, poz. 2063), zwane dalej „rozporządzeniem”.
2014-09-03
Ostatnio zadane pytania
Czy wymiana podziemnych zbiorników paliwowych, których nastąpiło naturalne zużycie wymaga nowego pozwolenia na budowę?
2024-10-01
Jakie obowiązki związane z zakupem LPG ma wspólnota mieszkaniowa, która nie prowadzi działalności gospodarczej i kupuje gaz w celach grzewczych?
2020-02-04
Czy jako odbiorca hurtowy paliwa, mogę żądać od dostawcy paliwa by okazał się legalizacją urządzenia mierniczego (dystrybutora)?
2018-01-03
Jakie uprawnienia należy posiadać lub jakie wymogi należy spełniać, aby móc uczestniczyć jako firma w pośrednictwie sprzedaży paliw? Chodzi mi zarówno o przypadek, gdy nie jest wymagana koncesja, czyli pośrednik wyłącznie kojarzy (kontaktuje) ze sobą dwa podmioty oraz gdy wymagana jest koncesja i pośrednik prócz wyszukania odpowiednich kontrahentów, przekazuje za pomocą własnej infrastruktury technicznej zakupiony towar do nabywcy.
2017-10-19
Jak obliczyć wysokość dopuszczalnych ubytków normatywnych na stacjach paliw?
2017-10-18
Czy zmiana ustawy o dozorze technicznym dotycząca odzyskiwania par paliwa z dnia 20 lipca 2017r dotyczy tylko dystrybutorów (pistoletów) na benzynę silnikową czy także na olej napędowy ?
2017-08-30
Prowadzę skład podatkowy i dokonuję odpraw oleju napędowego.Urząd celny nakazuje mi każdorazowo rozładunek autocysterny do zbiornika magazynowego w celu ustalenia dokładnej ilości towaru. Do niedawna ilość towaru ustalałem na podstawie wskazań wagi samochodowej-legalizowanej. W interpretacjach odnalezionych w internecie odnalazłem informację, iż obowiązek rozładunku oleju napędowego do zbiorników naziemnych objęte są wyłącznie statki. Który z przepisów prawa definiuje tę kwestię?
2017-07-06
Czy firma handlująca olejem napędowym i rozwożąca go do swoich klientów, ryzykuje utratę koncesji lub karę finansową w przypadku gdy zleje paliwo do zbiornika typu "mauzer" lub beczki i innego zbiornika jednopłaszczowego?
2017-05-18
Jak kształtuje się sprawa odpowiedzialności za niespełnienie wymogów zbiornika
2017-04-19
Jakie warunki techniczne trzeba spełnić, aby sprzedawać olej opałowy w kanistrach po 20 litrów?
2015-02-18
Czy na fakturze VAT, dokładnie w miejscu podpisu osoby upoważnionej do odbioru faktury dostawca ma prawo dodatkowo przybijać pieczątkę o treści: odbiorca oświadcza, iż dostarczony towar zgodnie z fv spełnia wymogi pn-en 590:2009 co potwierdza dostarczony certyfikat.
2014-10-03
Aktualności prawne
Zielone światło dla rynku wodoru w Polsce
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw wprowadza ramy prawne dotyczące możliwości zastosowania wodoru w Polsce. W szczególności określona została rola poszczególnych podmiotów na rynku, zgodnie z przepisami europejskiego pakietu gazowo-wodorowego.
2024-10-15 / 09:45 | Aktualności prawne
Alert prawny: Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi – projekt ustawy w sejmie
Rząd przyjął projekt ustawy powodziowej – na pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy. Zapraszamy do przeczytania alertu prawnego przygotowanego przez aplikantkę radcowską Laurę Brożynę.
2024-10-01 / 10:59 | Aktualności prawne
Nowelizacja przepisów SENT przyjęta przez Sejm
Sejm przyjął nowelizację o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, która zakłada przyspieszenie wejścia w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT) przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2024-09-27 / 09:13 | Aktualności prawne
EU ETS2 - nadal brak projektu krajowych przepisów
W trakcie webinarów zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe informował, że jesień tego roku będzie okresem intensywnych prac nad wdrożeniem nowego systemu europejskiego EU ETS2 do polskich przepisów.
2024-09-24 / 09:38 | Aktualności prawne
Nowa wersja projektu nowelizacji przepisów dla branży biopaliw
W tym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja projektu tzw. ‘’dużej’’ nowelizacji BIO, której celem jest implementacja unijnej dyrektywy RED II do polskiego porządku prawnego – informuje zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe.
2024-09-19 / 08:50 | Aktualności prawne
Zmiany w zakresie SENT
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przygotował zestawienie dotyczące zmian dotyczących systemu SENT procedowanych przez rząd.
2024-09-11 / 09:41 | Aktualności prawne
Więcej firm wpłaci na Fundusz Promocji Roślin Oleistych
W czwartek opublikowano projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. W nowych przepisach rozszerzona została grupa podmiotów objętych obowiązkiem wpłat.
2024-08-23 / 09:51 | Aktualności prawne