Zamów RAPORT- Polski Rynek Paliw 2023-2024

Jak rynek LPG odnajdzie się w nowych realiach?

W dniach 23-24 października 2024 roku w hotelu Warszawianka w Jachrance odbyła się dwudziesta edycja Spotkania Branży Paliwowej – Polski Rynek LPG. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 300 osób, reprezentujących około 150 firm i organizacji – była to największa konferencja w historii branży LPG w Polsce.

Pierwszy panel, zatytułowany „Rynek LPG w Polsce – analiza sektorowa” obfitował w ważne wystąpienia ekspertów. Karol Sykut z Transportowego Dozoru Technicznego omówił problemy związane z uszkodzeniami butli gazowych. Grzegorz Wojtas również z TDT skupił się na technicznych kryteriach akceptacji butli. W kolejnych wystąpieniach, przedstawiciele Urzędu Dozoru Technicznego i lidera rynku zbiornikowego – Chemet S.A., omówili wyzwania, jakie niesie ze sobą obecny rynek, w tym wpływ embarga na rosyjski gaz. Bartosz Wyskiel z firmy Gazela nakreślił wyzwania, przed którymi stają polscy przedsiębiorcy gazowi.

Drugi panel dotyczący sankcji międzynarodowych wobec Rosji, wzbudził duże zainteresowanie. We wprowadzeniu dr Szymon Araszkiewicz i dr Jakub Bogucki objaśnili bieżące tendencje co do zaopatrzenia i kształtowania cen gazu płynnego na rynku krajowym. Ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz przedstawiciele branżowych organizacji analizowali skutki sankcji oraz ich wpływ na ceny i zaopatrzenie w gaz płynny w Polsce.

Konferencję zamknęła prezentacja na temat nowego systemu EU ETS2, przedstawiona przez doradców podatkowych z kancelarii Cabaj Kotala, a także zdalne wystąpienie Bartosza Kwiatkowskiego, Dyrektora Generalnego POGP, który przedstawił pozycję sektora LPG w kontekście europejskiej polityki energetycznej.

Dzięki obfitości poruszanych zagadnień i aktywnym dyskusjom, konferencja trwała dłużej niż planowano, a jej uczestnicy podjęli żywe debaty w kuluarach.

Portal e-petrol.pl był patronem medialnym wydarzenia. Zapraszamy do przeczytania szczegółowej relacji z wydarzenia
Pozostałe aktualności
Eni wydobywa więcej węglowodorów w Afryce

Eni wydobywa więcej węglowodorów w Afryce

Włoski gigant energetyczny Eni rozpoczął kolejny etap wydobycia ze swojego złoża ropy naftowej i gazu Baleine u wybrzeży Wybrzeża Kości Słoniowej, zwiększając tym samym produkcję ze złoża w Afryce Zachodniej.

Maleją dostawy ropy z Rosji do Indii

Maleją dostawy ropy z Rosji do Indii

Indyjska państwowa firma Bharat Petroleum Corporation Limited (BPCL) zwiększyła zakupy ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, ponieważ w ostatnich tygodniach zmniejszyły się dostawy surowca z Rosji, powiedział agencji Reutera dyrektor finansowy firmy.

Przybywa punktów ładowania

Przybywa punktów ładowania

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego jest ponad 10,5 tys. punktów ładowania aut elektrycznych. Jak wylicza dziennik „Rzeczpospolita”, to o 3,4 tys. więcej niż przed rokiem i o 5,7 tys. więcej niż dwa lata temu.

Projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych

Projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych

W ostatni dzień roku 2024 rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowe rozwiązania mogą mieć pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.

Pożar magazynów naftowych w obwodzie smoleńskim

Pożar magazynów naftowych w obwodzie smoleńskim

Ukraińskie wojsko poinformowało we wtorek, że jego oddziały zaatakowały rosyjską bazę w zachodnim obwodzie smoleńskim, gdzie doszło do podpalenia zbiorników z produktami naftowymi.

Chiny przyznały Sinochemowi kontyngent na ropę naftową

Chiny przyznały Sinochemowi kontyngent na ropę naftową

Państwowe przedsiębiorstwo Sinochem Group otrzymało kontyngent na import ropy naftowej w wysokości 17,12 mln ton na rok 2025. Będzie on przeznaczony dla rafinerii grupy we wschodnich Chinach, poinformowały we wtorek źródła handlowe.