Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Nowy właściciel objętej sankcjami spółki Novatek Green Energy zaprosił do współpracy kluczowych odbiorców paliw płynnych

W dniu 5 grudnia 2023 r., utworzona przez osoby zatrudnione w Novatek Green Energy spółka pracownicza GELEO, będąca nowym właścicielem objętej sankcjami firmy, wysłała zaproszenia do współpracy do podmiotów działających na rynku paliw płynnych.

W dniu 25 kwietnia 2022 roku znaczący na polskim rynku dostawca gazu płynnego LPG oraz skroplonego gazu ziemnego – Novatek Green Energy – został wpisany na listę sankcyjną Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Było to jednoznaczne z natychmiastowym zaprzestaniem działalności operacyjnej firmy i ten stan zawieszenia trwa do dzisiaj. Niespełna rok później, polscy obywatele zatrudnieni w Novatek Green Energy utworzyli spółkę pracowniczą GELEO, aby skorzystać z przysługującego im ustawowego prawa pierwszeństwa w prowadzonym przez zarządcę przymusowego procesie sprzedaży wybranych aktywów Novatek Green Energy. Aby jednak przyspieszyć przedłużające się procedury, których nadrzędnym celem miało być przywrócenie działalności operacyjnej spółki i zachowanie ponad 120 miejsc pracy, w dniu 4 października 2023 r. GELEO Sp. z o.o. nabyła 100 proc. udziałów w Novatek Green Energy od jej dotychczasowego właściciela, szwajcarskiej spółki Novatek Gas&Power GmbH. Dzięki temu nie istnieją już żadne powiązania osobowe, czy też kapitałowe z podmiotami rosyjskimi, co uzasadniałoby dalsze utrzymywanie sankcji nałożonych na Novatek Green Energy. W związku z powyższym, zgodnie z procedurami GELEO zwróciło się niezwłocznie do odpowiednich organów administracji państwowej z właściwymi wnioskami w tej sprawie i oczekuje obecnie na pozytywne decyzje.

- Aby nie tracić cennego czasu, postanowiliśmy już teraz zaprosić do współpracy kluczowe podmioty działające na rynku paliw płynnych i bardzo liczymy na pozytywny odzew, zwłaszcza że od momentu utworzenia spółki pracowniczej docierają do nas bardzo przychylne informacje i wsparcie ze strony środowiska biznesowego, które sprzyja naszym planom i dobrze życzy naszej załodze – powiedziała Anna Matuszewska, prezes zarządu GELEO Sp. z o.o.

Taka inicjatywa wysłania pism intencyjnych może znacząco przyspieszyć wznowienie działań operacyjnych spółki, a tym samym utrzymanie wielu miejsc pracy osób, które od prawie 20 miesięcy funkcjonują w stanie permanentnego stresu i niepewności, deklarując jednocześnie pełną gotowość do pracy, gdy tylko zostaną sformalizowane kwestie związane z usunięciem Novatek Green Energy z listy sankcyjnej. Podejmowanie przez załogę działań już teraz zwiększa szanse na uratowanie przedsiębiorstwa zbudowanego wieloletnim wysiłkiem jego pracowników.

***
GELEO Sp. z o.o. to spółka pracownicza utworzona w dniu 13 kwietnia 2023 r. w celu przystąpienia do procesu sprzedaży aktywów Novatek Green Energy wpisanej na listę sankcyjną w dniu 25 kwietnia 2022 roku z wykorzystaniem przysługującego jej prawa pierwokupu. Spółkę tworzy 66 pracowników, a więc ponad 50 proc. zatrudnionych w Novatek Green Energy. Wszyscy są obywatelami polskimi i nie są w żaden sposób powiązani z podmiotami lub osobami objętymi sankcjami. Na mocy umowy z dnia 4 października 2023 roku GELEO Sp. z o.o. nabyła 100 proc. udziałów w Novatek Green Energy Sp. o.o. od dotychczasowego jedynego udziałowca Novatek Gas&Power GmbH. Więcej informacji znajduje się na stronie www.geleo.pl

Więcej w kategorii

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Europejski Kongres Gazu Płynnego (ELGC) to prestiżowe wydarzenie o ponad 50-letniej tradycji, które corocznie gromadzi liderów, innowatorów i decydentów z branży gazu płynnego z całego świata. Od momentu powstania w 1971 roku, kongres stał się kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, promującą współpracę na rzecz

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 (ELGC 2025) odbędzie się w dniach 20–22 maja w Katowicach w Polsce. Zgromadzi on liderów branży, decydentów i ekspertów, którzy omówią przyszłość odnawialnych gazów płynnych w europejskiej transformacji energetycznej.

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

W dniach 19-20 marca w Warszawie odbędzie się Kongres Paliwowy 2025 – jedno z najważniejszych wydarzeń branży paliwowo-energetycznej w Europie. Organizowane przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zgromadzi liderów branży, decydentów politycznych oraz ekspertów, którzy i odpowiedzą na pytanie: czy Zielony

Pozostałe aktualności
Alpetrol umacnia pozycję na rynku usług logistycznych LPG

Alpetrol umacnia pozycję na rynku usług logistycznych LPG

Zarząd Onico S.A. w restrukturyzacji poinformował o podpisaniu przez spółkę zależną Alpetrol przedwstępnej umowy dzierżawy z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A., dotyczącej morskiego terminala przeładunkowego gazu płynnego LPG.

Eni ogłasza zyski kwartalne

Eni ogłasza zyski kwartalne

Włoska spółka jest pierwszym dużym europejskim producentem ropy naftowej i gazu, który opublikował wyniki za pierwszy kwartał. Skorygowany zysk netto w raportowanym wyniósł 1,41 mld euro, co jest wynikiem wyższym od średniej prognozowanej przez analityków na poziomie 1,24 mld euro, podała spółka.

Autobusy wodorowe dotarły do Chełma

Autobusy wodorowe dotarły do Chełma

W tym tygodniu Chełm rozpoczął odbiór pierwszych autobusów wodorowych NesoBus, które już wkrótce pojawią się na ulicach miasta. Dostawa autobusów od Grupy Polsat Plus i ZE PAK ma odbyć się w trzech transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku.

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Orlen i ukraiński Naftogaz podpisały trzeci kontrakt na podstawie porozumienia o długofalowej współpracy pomiędzy spółkami. Pozwoli on na dostawę kolejnych 100 mln m sześc. gazu ziemnego.

Opóźnienia i wyższe koszty litewskiej inwestycji Orlenu

Opóźnienia i wyższe koszty litewskiej inwestycji Orlenu

Orlen mierzy się z poważnymi wyzwaniami przy realizacji kluczowej inwestycji w rafinerii w litewskich Możejkach. Jak przypomina dziennik „Rzeczpospolita”, budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy (Bottom of Barrel), która miała zostać ukończona do końca 2024 roku, napotyka liczne przeszkody – zarówno logistyczne, jak i finansowe.

Meksyk eksportuje pierwszą partię niskosiarkowego oleju napędowego

Meksyk eksportuje pierwszą partię niskosiarkowego oleju napędowego

Na początku kwietnia 2025 roku Meksyk po raz pierwszy wyeksportował olej napędowy o ultraniskiej zawartości siarki (ULSD) wyprodukowany w nowej rafinerii Olmeca w Dos Bocas. Choć wydarzenie to ma znaczenie symboliczne dla ambicji energetycznych kraju, to ujawnia także poważne problemy infrastrukturalne i ograniczenia operacyjne.