Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Jak działa rafineria Orlen?

Portal Fabryki w Polsce odwiedził zakład produkcyjny w Płocku i przygotował materiał wideo przedstawiający działanie rafinerii polskiego koncernu naftowego. W filmie można zobaczyć jak wyglądają procesy pozyskiwania paliwa oraz innych cennych surowców, takich jak: benzyna, paliwo lotnicze, oleje napędowe, smary, asfalt czy koks.

Rafineria to nie tylko miejsce, w którym wytwarza się paliwo. To cały kompleks zakładów, których produkty mają kluczowe znaczenie dla całej gospodarki. Na terenie Polski działają cztery rafinerie. Największa i najnowocześniejsza znajduje się w Płocku. Zajmuje ona powierzchnię 250 hektarów, ale już niedługo jej wielkość zwiększy się do 300 hektarów.

Skąd bierze się ropa w polskich rafineriach? Kluczowym miejscem jest naftoport w Gdańsku, gdzie przypływają tankowce z ropą naftową z różnych miejsc, m.in. Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy z Norwegii.

Podstawowym procesem przerobu ropy naftowej jest destylacja. W wyniku tego procesu powstają m.in. LPG, lekkie, średnie i ciężkie benzyny oraz olej napędowy. Pozostałości tego procesu poddawane są różnym technikom pogłębionego przerobu, w wyniku czego uzyskuje się kolejne wartościowe produkty. O tym, czym jest technologia DCU, procesy hydrokrakingu oraz ekstrakcji, dowiesz się z materiału wideo.


Orlen posiada dwa zakłady petrochemiczne – w Płocku oraz w czeskim Litvinowie. Płocki zakład petrochemiczny jest jednym z najnowocześniejszych i największych zakładów tego typu w Europie. Zakład petrochemiczny pozwala na przedłużenie łańcucha przerobu ropy naftowej. Etylen i propylen, który wytwarzany jest w zakładach służy do produkcji m.in. środków chemicznych, sprzętu AGD, urządzeń elektronicznych, części samochodowych i wielu innych.

Na terenie płockiego zakładu trwa właśnie dynamiczna rozbudowa nowego kompleksu Olefin III. To największa tego typu inwestycja w całej Europie na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Źródło: fabrykiwpolsce.pl

Więcej w kategorii

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Europejski Kongres Gazu Płynnego (ELGC) to prestiżowe wydarzenie o ponad 50-letniej tradycji, które corocznie gromadzi liderów, innowatorów i decydentów z branży gazu płynnego z całego świata. Od momentu powstania w 1971 roku, kongres stał się kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, promującą współpracę na rzecz

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 (ELGC 2025) odbędzie się w dniach 20–22 maja w Katowicach w Polsce. Zgromadzi on liderów branży, decydentów i ekspertów, którzy omówią przyszłość odnawialnych gazów płynnych w europejskiej transformacji energetycznej.

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

W dniach 19-20 marca w Warszawie odbędzie się Kongres Paliwowy 2025 – jedno z najważniejszych wydarzeń branży paliwowo-energetycznej w Europie. Organizowane przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zgromadzi liderów branży, decydentów politycznych oraz ekspertów, którzy i odpowiedzą na pytanie: czy Zielony

Pozostałe aktualności
Alpetrol umacnia pozycję na rynku usług logistycznych LPG

Alpetrol umacnia pozycję na rynku usług logistycznych LPG

Zarząd Onico S.A. w restrukturyzacji poinformował o podpisaniu przez spółkę zależną Alpetrol przedwstępnej umowy dzierżawy z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A., dotyczącej morskiego terminala przeładunkowego gazu płynnego LPG.

Eni ogłasza zyski kwartalne

Eni ogłasza zyski kwartalne

Włoska spółka jest pierwszym dużym europejskim producentem ropy naftowej i gazu, który opublikował wyniki za pierwszy kwartał. Skorygowany zysk netto w raportowanym wyniósł 1,41 mld euro, co jest wynikiem wyższym od średniej prognozowanej przez analityków na poziomie 1,24 mld euro, podała spółka.

Autobusy wodorowe dotarły do Chełma

Autobusy wodorowe dotarły do Chełma

W tym tygodniu Chełm rozpoczął odbiór pierwszych autobusów wodorowych NesoBus, które już wkrótce pojawią się na ulicach miasta. Dostawa autobusów od Grupy Polsat Plus i ZE PAK ma odbyć się w trzech transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku.

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Współpraca przy dostawach gazu do Ukrainy

Orlen i ukraiński Naftogaz podpisały trzeci kontrakt na podstawie porozumienia o długofalowej współpracy pomiędzy spółkami. Pozwoli on na dostawę kolejnych 100 mln m sześc. gazu ziemnego.

Opóźnienia i wyższe koszty litewskiej inwestycji Orlenu

Opóźnienia i wyższe koszty litewskiej inwestycji Orlenu

Orlen mierzy się z poważnymi wyzwaniami przy realizacji kluczowej inwestycji w rafinerii w litewskich Możejkach. Jak przypomina dziennik „Rzeczpospolita”, budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy (Bottom of Barrel), która miała zostać ukończona do końca 2024 roku, napotyka liczne przeszkody – zarówno logistyczne, jak i finansowe.

Meksyk eksportuje pierwszą partię niskosiarkowego oleju napędowego

Meksyk eksportuje pierwszą partię niskosiarkowego oleju napędowego

Na początku kwietnia 2025 roku Meksyk po raz pierwszy wyeksportował olej napędowy o ultraniskiej zawartości siarki (ULSD) wyprodukowany w nowej rafinerii Olmeca w Dos Bocas. Choć wydarzenie to ma znaczenie symboliczne dla ambicji energetycznych kraju, to ujawnia także poważne problemy infrastrukturalne i ograniczenia operacyjne.