Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Jak działa rafineria Orlen?

Portal Fabryki w Polsce odwiedził zakład produkcyjny w Płocku i przygotował materiał wideo przedstawiający działanie rafinerii polskiego koncernu naftowego. W filmie można zobaczyć jak wyglądają procesy pozyskiwania paliwa oraz innych cennych surowców, takich jak: benzyna, paliwo lotnicze, oleje napędowe, smary, asfalt czy koks.

Rafineria to nie tylko miejsce, w którym wytwarza się paliwo. To cały kompleks zakładów, których produkty mają kluczowe znaczenie dla całej gospodarki. Na terenie Polski działają cztery rafinerie. Największa i najnowocześniejsza znajduje się w Płocku. Zajmuje ona powierzchnię 250 hektarów, ale już niedługo jej wielkość zwiększy się do 300 hektarów.

Skąd bierze się ropa w polskich rafineriach? Kluczowym miejscem jest naftoport w Gdańsku, gdzie przypływają tankowce z ropą naftową z różnych miejsc, m.in. Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy z Norwegii.

Podstawowym procesem przerobu ropy naftowej jest destylacja. W wyniku tego procesu powstają m.in. LPG, lekkie, średnie i ciężkie benzyny oraz olej napędowy. Pozostałości tego procesu poddawane są różnym technikom pogłębionego przerobu, w wyniku czego uzyskuje się kolejne wartościowe produkty. O tym, czym jest technologia DCU, procesy hydrokrakingu oraz ekstrakcji, dowiesz się z materiału wideo.


Orlen posiada dwa zakłady petrochemiczne – w Płocku oraz w czeskim Litvinowie. Płocki zakład petrochemiczny jest jednym z najnowocześniejszych i największych zakładów tego typu w Europie. Zakład petrochemiczny pozwala na przedłużenie łańcucha przerobu ropy naftowej. Etylen i propylen, który wytwarzany jest w zakładach służy do produkcji m.in. środków chemicznych, sprzętu AGD, urządzeń elektronicznych, części samochodowych i wielu innych.

Na terenie płockiego zakładu trwa właśnie dynamiczna rozbudowa nowego kompleksu Olefin III. To największa tego typu inwestycja w całej Europie na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Źródło: fabrykiwpolsce.pl

Więcej w kategorii

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty

Europejski Kongres Gazu Płynnego (ELGC) to prestiżowe wydarzenie o ponad 50-letniej tradycji, które corocznie gromadzi liderów, innowatorów i decydentów z branży gazu płynnego z całego świata. Od momentu powstania w 1971 roku, kongres stał się kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, promującą współpracę na rzecz

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 (ELGC 2025) odbędzie się w dniach 20–22 maja w Katowicach w Polsce. Zgromadzi on liderów branży, decydentów i ekspertów, którzy omówią przyszłość odnawialnych gazów płynnych w europejskiej transformacji energetycznej.

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

Kongres Paliwowy 2025: Czy Zielony Ład jest na właściwej ścieżce? Już 19-20 marca w Warszawie!

W dniach 19-20 marca w Warszawie odbędzie się Kongres Paliwowy 2025 – jedno z najważniejszych wydarzeń branży paliwowo-energetycznej w Europie. Organizowane przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zgromadzi liderów branży, decydentów politycznych oraz ekspertów, którzy i odpowiedzą na pytanie: czy Zielony

Zautomatyzuj obowiązki podatkowe
Pozostałe aktualności
Phillips 66 ze stratę kwartalną

Phillips 66 ze stratę kwartalną

Firma Phillips 66 odnotowała większą niż oczekiwano stratę za pierwszy kwartał, na co wpłynęły niższe marże rafineryjne na skutek szeroko zakrojonych działań konserwacyjnych i naprawczych w amerykańskich rafineriach.

Unimot przejmuje pełną kontrolę nad Olavion

Unimot przejmuje pełną kontrolę nad Olavion

Grupa Unimot sfinalizowała przejęcie pozostałych 10 proc. udziałów w swojej spółce zależnej Olavion, osiągając tym samym 100-procentowe zaangażowanie kapitałowe.

Vitol zwiększa zakupy wenezuelskiej ropy

Vitol zwiększa zakupy wenezuelskiej ropy

Vitol, największy niezależny trader surowcowy na świecie, planuje w tym miesiącu wysłać co najmniej 2,5 mln baryłek wenezuelskiej ropy, co stanowi 2,5-krotność wolumenu zakupów w marcu (1 mln baryłek), podała agencja Bloomberg, powołując się na dokumenty.

ExxonMobil sprzedaje sieć stacji benzynowych w Singapurze

ExxonMobil sprzedaje sieć stacji benzynowych w Singapurze

Aster Chemicals and Energy, spółka zarządzająca rafinerią Bukom w Singapurze, planuje kupić 58 stacji benzynowych ExxonMobil. Sieć stacji benzynowych niezbędna jest firmie Aster do organizacji dystrybucji produktów wytwarzanych w rafinerii.

Rosja straci 22 proc. przychodów z eksportu węglowodorów w kwietniu

Rosja straci 22 proc. przychodów z eksportu węglowodorów w kwietniu

Według obliczeń agencji Reutera dochody Rosji w kwietniu powinny spaść o 22 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Stanie się tak na skutek spadku cen ropy naftowej i umocnienia rubla.

Galp zarobił mniej

Galp zarobił mniej

W poniedziałek portugalska Galp Energia poinformowała o 29-procentowym spadku skorygowanego zysku podstawowego w pierwszym kwartale, na co wpłynęły spadające wydobycie ropy naftowej i spadek marży rafineryjnej do poziomu niższego niż połowa poziomów księgowanych rok temu.