MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Miejski autobus zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi

Na targach Busworld 2019 w Brukseli portugalska firma CaetanoBus SA zaprezentowała pierwszy egzemplarz miejskiego autobusu H2.City Gold, do napędu którego wykorzystano ogniwa paliwowe Toyoty.

Jak podało Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, współpraca obu firm w zakresie wspólnej produkcji autobusów na wodór rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. CaetanoBus SA to największy producent autobusów w Portugalii.

Prace nad nowym autobusem wodorowym rozpoczęły się w 2018 roku. Pojazd został wyposażony w umieszczony na dachu zestaw ogniw paliwowych od Toyoty Mirai oraz w 5 zbiorników na wodór o łącznej pojemności 37,5 kg. Tankowanie wodoru pod ciśnieniem 350 barów trwa 9 minut i wystarcza na przejechanie do 400 km. Jedyną substancją emitowaną podczas jazdy jest para wodna. W nadchodzących miesiącach odbędą się jazdy testowe nowego autobusu w różnych miastach Europy. Pojazd trafi do sprzedaży w połowie 2020 roku.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Wzrosła liczba zarejestrowanych aut na prąd

Wzrosła liczba zarejestrowanych aut na prąd

W styczniu 2025 roku liczba rejestracji samochodów elektrycznych (BEV) wzrosła o 11 proc. rdr – wynika z Licznika Elektromobilności.

Czy polski rynek aut elektrycznych przyspieszy?

Czy polski rynek aut elektrycznych przyspieszy?

Poprawiła się dostępność infrastruktury ładowania w Polsce, ale udział elektryków zamiast rosnąć stoi w miejscu. Czy pomoże rządowe wsparcie?

Przyspieszą inwestycje w zielony transport

Przyspieszą inwestycje w zielony transport

Komisja Europejska przyznała Polsce 59 milionów euro na rozwój e-mobilności, co ogłosiło w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Środki te zostaną przeznaczone na budowę infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, w tym ładowarek.

Ruszył przetarg na szybkie ładowarki pojazdów elektrycznych

Ruszył przetarg na szybkie ładowarki pojazdów elektrycznych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na budowę ogólnodostępnych, szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych na 31 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP). Oferty przyjmowane są do 1 kwietnia 2025 roku, a dzierżawa przewidziana jest na 20 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 5 lat.