MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Strategiczny temat wodoru

PKN Orlen zdaje sobie sprawę z tego, że wodór to paliwo przyszłości, dlatego spółka nie chce czekać na wodór z OZE i na początek planuje wykorzystać wodór odpadowy z procesów petrochemicznych. W ocenie Jacka Smyczyńskiego, eksperta ds. paliw alternatywnych PKN Orlen, który wystąpił podczas panelu "Era wodoru" na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, zmiany na tym rynku trzeba rozpocząć już teraz.

Rozważając kwestię perspektyw rozwojowych w Orlenie w zakresie wykorzystania wodoru w energetyce, ze szczególnym uwzględnieniem transportu, Jacek Smyczyński zaznaczył, że w ciągu 10 lat koncern stawia na zbudowanie systemu wodorowego, zwłaszcza opartego na transporcie drogowym i kolejowym. Ekspert podkreślił też, że temat wodoru w Orlenie, ma charakter strategiczny i w krótkiej perspektywie, nie musi być do końca biznesowy.  Na razie Orlen skupia się na inwestycjach. W Trzebini, we Włocławku i Płocku budowane są huby wodorowe, które będą mogły dostarczać wodór o odpowiedniej jakości dla branży automotive na rynek już pod koniec 2021 r. Dwa następne zostaną uruchomione w 2022 r. 

W rozwój programu wodorowego zaangażowana jest także Grupa Lotos, która ma pilotażowy projekt Pure H2. To instalacje oczyszczania, dystrybucji i tankowania wodoru. Dwie stacje mają powstać w Gdańsku i Warszawie, aby Lotos mógł zebrać doświadczenie w branży. Lotos podpisał też list intencyjny z Toyotą o budowie sieci stacji patronackich. Podpisał również listy z Gdynią, Tczewem i Wejherowem, gdzie pojawi się flota autobusów na ten gaz i rozmawia o współpracy z kolejnymi samorządami.

Więcej w kategorii

Jest chętny aby przejąć GreenWay Holding

Jest chętny aby przejąć GreenWay Holding

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na stronie internetowej podał, że fundusz inwestycyjny, zajmujący się infrastrukturą transformacji energetycznej - Mirova Energy Transition 6 S.L.P. chce przejąć kontrolę nad GreenWay Holding S.A.

Startuje program „NaszEauto”

Startuje program „NaszEauto”

Od lutego 2025 roku rusza program „NaszEauto”, oferujący dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych.

Infrastruktura ładowania nadgania zaległości

Infrastruktura ładowania nadgania zaległości

Choć hamuje tempo sprzedaży nowych aut na prąd, to rozpędza się rynek wtórny, a przy tym infrastruktura ładowania rozwija się w dwucyfrowym tempie – zauważa „Puls Biznesu”.

Wzrost na rynku elektrycznych pojazdów w Polsce

Wzrost na rynku elektrycznych pojazdów w Polsce

W grudniu 2024 roku w Polsce zarejestrowano 1 739 nowych samochodów osobowych całkowicie elektrycznych (BEV), co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw