Shell Franczyza

Bariery fiskalne hamują rozwój e-mobilności

Zdaniem specjalistów rynek samochodów elektrycznych rozruszałoby zwolnienie z podatku – tak jak stało się w Norwegii oraz rozwój infrastruktury ładowania.

Jedną z podstawowych barier rozwoju elektromobilności w Polsce są ceny samochodów, które wciąż przewyższają koszty zakupu pojazdów spalinowych. Marcin Bołtryk w „Pulsie Biznesu” zauważa, że choć Polska uruchomiła system bezpośredniego wsparcia zakupu e-pojazdów, to jest on jednak dużo mniej korzystny niż w działający w Niemczech i Francji, a także np. na Słowacji i w Chorwacji, gdzie rynek jest na podobnym do naszego etapie rozwoju.

Cytowany Przemysław Szywacz, partner w dziale doradztwa podatkowego w zespole doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce zwraca uwagę na fakt, że w krajach, które przodują pod względem liczby nowych samochodów elektrycznych, z powodzeniem stosowane są także instrumenty fiskalne. W Polsce ulgi podatkowe ograniczają się do zwolnienia z akcyzy i możliwości zastosowania wyższej podstawy amortyzacji. W dzienniku czytamy też, że przyszłość rynku jest także uzależniona od rozwoju infrastruktury ładowania, która ma kluczowe znaczenie dla przyszłości elektromobilności w Polsce.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

W Paryżu stację paliw zamieniono na punkt ładowania

W Paryżu stację paliw zamieniono na punkt ładowania

W ubiegłym tygodniu w Porte de Saint-Ouen w Paryżu otwarto pierwszą w pełni elektryczną stację paliw.

Program Mój elektryk 2.0 krytykowany przez branżę

Program Mój elektryk 2.0 krytykowany przez branżę

Program, który ma ruszyć od przyszłego roku, zakłada dofinansowanie w wysokości nawet 40 tys. zł do zakupu auta elektrycznego. Zdaniem branży wsparcie zakupu e-aut jest oderwane od realiów rynkowych.

Skokowo wzrośnie liczba punktów ładowania

Skokowo wzrośnie liczba punktów ładowania

Na koniec 2024 r. liczba punktów ładowania samochodów elektrycznych w Polsce wyniesie ok. 8,6 tys., a rok później w kraju ma być ich 13 tys. - przewiduje Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM).

Przyłączenie punktów ładowania aut elektrycznych będzie łatwiejsze

Przyłączenie punktów ładowania aut elektrycznych będzie łatwiejsze

Energa-Operator, spółka zależna Energi z Grupy Orlen poinformowała, że uzyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) 120 mln zł na modernizację sieci elektroenergetycznej. Pozwoli to na przyłączenie do niej szybkich punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się