MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Jaki wodór potrzebny jest w Polsce?

Wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju dr Arkadiusz Sekściński podczas VII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego odbywającego się w Łodzi odniósł się do podejmowanych na szczeblu rządowym działań obejmujących wypracowanie najlepszej dla Polski strategii wodorowej.

Sekściński powiedział, że PGNiG wchodzi w branżę wodorową od niedawna i zastanawia się, gdzie ma największe przewagi konkurencyjne, gdzie najlepiej może się odnaleźć z korzyścią dla własnego biznesu. W strukturze Grupy Kapitałowej spółka ma sieci gazownicze, duże kawerny do magazynowania i tutaj upatruje swoich atutów.

Arkadiusz Sekściński podkreślił, że w Polsce, oprócz zielonego wodoru, pożądany jest wodór szary i niebieski. Wtedy swoje miejsce w biznesie wodorowym znajdą również ci, którzy są zainteresowani rozwojem technologii w tym obszarze, chociażby wychwytywaniem CO2 i jego magazynowaniem.

Wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju odniósł się również do kwestii wykorzystania wodoru jako paliwa, głównie w transporcie. Wyjaśnił, że spółka prowadzi projekt o nazwie "Hydro Tank" mający na celu uruchomienie stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem. W marcu został rozstrzygnięty przetarg na budowę tej stacji. Wykonawcą będzie polsko-brytyjskie konsorcjum. Podpisane z Toyotą porozumienie o współpracy ma na celu wspólne jej testowanie.

Najszybciej wodór ma więc szansę pojawić się w transporcie, gdzie będzie stanowił konkurencję CNG i LNG, w drugiej kolejności może pojawić się on w energetyce.  

Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Szybkie ładowarki dla mniejszych miast

Szybkie ładowarki dla mniejszych miast

Noxo Energy podpisała umowę z Karuzela Holdingiem, właścicielem centrów handlowych Karuzela. Jak podaje „Puls Biznesu”, zakłada ona zbudowanie stacji ładowania przy sklepach.

Duże miasta kupią tylko autobusy zeroemisyjne

Duże miasta kupią tylko autobusy zeroemisyjne

Projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przeszedł w czwartek pozytywnie przez drugie czytanie w połączonych komisjach sejmowych.

Nie hamuje sprzedaż pojazdów na prąd

Nie hamuje sprzedaż pojazdów na prąd

Do końca października 2024 r. w Polsce zarejestrowano ponad 76,2 tys. osobowych i użytkowych samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Dziennik „Puls Biznesu” zauważa, że choć tymczasowo zabrakło w Polsce zachęt zakupowych, to widać ciągły przyrost liczby aut na prąd.

Dopłaty w nowym programie Mój elektryk 2.0

Dopłaty w nowym programie Mój elektryk 2.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował w poniedziałek projekt nowego programu „Mój elektryk 2.0”, który będzie dysponował budżetem w wysokości 1,6 miliarda złotych i obejmie osoby fizyczne oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Pozostałe aktualności
Koniec ery PGNiG w polskim wydobyciu

Koniec ery PGNiG w polskim wydobyciu

Połączenie Orlenu z PGNiG i Grupą Lotos przyniosło zmiany w polskim sektorze energetycznym. Jedną z tych widocznych jest stopniowe wycofywanie marki PGNiG z obszaru poszukiwań i wydobycia węglowodorów.

Orlen ponownie dołączył do UN Global Compact

Orlen ponownie dołączył do UN Global Compact

Płocki koncern po kilkuletniej przerwie ponownie dołącza do grona firm zaangażowanych w budowanie zrównoważonej przyszłości.

Szef MAE patrzy z optymizmem na rynki energii

Szef MAE patrzy z optymizmem na rynki energii

Światowe dostawy ropy i gazu nie doświadczą w tym i przyszłym roku poważnych problemów, a rynek ropy pozostanie w „komfortowym” stanie, chyba że wpłynie na niego sytuacja geopolityczna – uważa szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol.

Narada przed spotkaniem OPEC+

Narada przed spotkaniem OPEC+

Agencja Bloomberg twierdzi, że przedstawiciele Rosji, Arabii Saudyjskiej i Iraku spotkali się w Bagdadzie, aby omówić sytuację na rynkach energii na kilka dni przed ostatnim dorocznym spotkaniem OPEC+.

Zespół ds. bezpieczeństwa dostaw surowców i paliw do kraju

Zespół ds. bezpieczeństwa dostaw surowców i paliw do kraju

W Dzienniku Urzędowym podano, że Minister Przemysłu powołała zespół do spraw zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych i paliw do kraju.

Trump grozi Meksykowi i Kanadzie podwyżką ceł

Trump grozi Meksykowi i Kanadzie podwyżką ceł

Prezydent-elekt USA Donald Trump potwierdził, że nałoży dodatkowe cła w wysokości 10 proc. na chińskie produkty i cła w wysokości 25 proc. na cały import z Meksyku i Kanady.