Shell Franczyza

Enel i Eni wspólnie opracowują projekty wodorowe

Światowi liderzy sektora energetycznego Enel i Eni współpracują przy opracowywaniu projektów dotyczących ekologicznego wodoru. Obaj partnerzy planują produkcję zielonego wodoru za pomocą elektrolizerów zasilanych energią odnawialną.

Elektrolizery zostaną zlokalizowane w pobliżu dwóch rafinerii Eni, gdzie zielony wodór wydaje się być najlepszą opcją dekarbonizacji.

We wspólnym komunikacie prasowym firmy sprecyzowały, że dwa elektrolizery, każdy o mocy 10 MW, zostaną zbudowane w latach 2022-2023 w rafineriach Eni we Włoszech.

Francesco Starace , dyrektor generalny Enel Group, powiedział, że kierowana przez niego firma jest zainteresowana zbadaniem wraz z Eni obiecującego sektora ekologicznego wodoru. Wspólnie zidentyfikowano już kilka miejsc, gdzie można rozpocząć pierwsze projekty.

System jest pomyślany jako obieg zamknięty, w którym elektrolizer zasilany energią odnawialną i rafineria będą znajdować się w tym samym miejscu, unikając w ten sposób budowy złożonej infrastruktury transportowej do transportu wodoru.

Włochy ujawniły w zeszłym miesiącu nową strategię dotyczącą wodoru, której celem jest 20 proc. udział wodoru w miksie energetycznym do 2050 r.

W segmencie ekologicznego wodoru Grupa Enel rozwija również projekty w Hiszpanii, Chile i Stanach Zjednoczonych. W przypadku potwierdzenia oczekiwanej poprawy ekonomicznej przemysłu zielonego wodoru, Grupa planuje zwiększyć swoje moce produkcyjne do ponad 2 GW do 2030 roku.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Są chętni, aby zbudować nowe ładowarki przy drogach szybkiego ruchu

Są chętni, aby zbudować nowe ładowarki przy drogach szybkiego ruchu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na dzierżawę miejsc pod budowę i obsługę ogólnodostępnych, szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych na 31 Miejscach Obsługi Podróżnych. Swoje propozycje przesłało siedem podmiotów.

Elektromobilność szansą dla polskiego przemysłu

Elektromobilność szansą dla polskiego przemysłu

Polska ma realną możliwość, by stać się jednym z liderów elektromobilności w Europie — wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Kearney.

Chińskie CATL i Sinopec planują budowę stacji wymiany baterii

Chińskie CATL i Sinopec planują budowę stacji wymiany baterii

CATL, chińska firma zajmująca się rynkiem baterii do pojazdów elektrycznych, poinformowała w środę, że nawiąże współpracę z państwowym koncernem naftowym Sinopec, aby zbudować 10 tys. stacji wymiany akumulatorów.

Powstanie największa sieć ładowania w Europie

Powstanie największa sieć ładowania w Europie

Cztery europejskie firmy zajmujące się ładowaniem pojazdów elektrycznych poinformowały w środę, że będą współpracować w celu stworzenia największej publicznej sieci ładowania na kontynencie.