Shell Franczyza

Moc dla punktów ładowania e-aut potrzebna także mniejszym gminom

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych uważa, że ustawowy obowiązek zapewnienia mocy przyłączeniowej na potrzeby budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych w nowych budynkach publicznych i wielorodzinnych powinien dotyczyć również gmin poniżej 100 tys. mieszkańców.

W tym tygodniu, 27 maja br. wejdzie w życie długo oczekiwane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu ustalania minimalnej mocy przyłączeniowej dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych przy budynkach użyteczności publicznej oraz domach wielorodzinnych.

Joanna Makola z PSPA zwróciła uwagę, że podstawą prawną dla wydania rozporządzenia jest art. 12 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który przewiduje obowiązek zapewnienia mocy przyłączeniowej w nowych budynkach obu kategorii, pozwalającej na instalację punktów ładowania o mocy nie mniejszej niż 3,7 kW. Problem w tym, że przepis ustawy, a w konsekwencji - przepisy rozporządzenia - odnoszą się jedynie do gmin powyżej 100 tys. mieszkańców.

Zdaniem PSPA powinno się zapewnić odpowiednią moc przyłączeniową, pozwalającą na instalację punktów ładowania, w budynkach powstających w całej Polsce. Konieczne będzie poszerzenie delegacji ustawowej, tak aby zakresem rozporządzenia objąć również budynki znajdujące się w mniejszych gminach - poniżej 100 tys. mieszkańców .

Więcej w kategorii

Jest chętny aby przejąć GreenWay Holding

Jest chętny aby przejąć GreenWay Holding

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na stronie internetowej podał, że fundusz inwestycyjny, zajmujący się infrastrukturą transformacji energetycznej - Mirova Energy Transition 6 S.L.P. chce przejąć kontrolę nad GreenWay Holding S.A.

Startuje program „NaszEauto”

Startuje program „NaszEauto”

Od lutego 2025 roku rusza program „NaszEauto”, oferujący dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych.

Infrastruktura ładowania nadgania zaległości

Infrastruktura ładowania nadgania zaległości

Choć hamuje tempo sprzedaży nowych aut na prąd, to rozpędza się rynek wtórny, a przy tym infrastruktura ładowania rozwija się w dwucyfrowym tempie – zauważa „Puls Biznesu”.

Wzrost na rynku elektrycznych pojazdów w Polsce

Wzrost na rynku elektrycznych pojazdów w Polsce

W grudniu 2024 roku w Polsce zarejestrowano 1 739 nowych samochodów osobowych całkowicie elektrycznych (BEV), co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw