Shell Franczyza

Nowela o elektromobilności z poprawkami

W czwartek Sejm przyjął część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, precyzującej m.in. zasady tworzenia stref czystego transportu.

Ustawa o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, m.in. w sprawie: promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego, wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i charakterystyki energetycznej budynków i efektywności energetycznej.

Przyjęte przez posłów poprawki miały głównie charakter redakcyjny i doprecyzowujący, a ich celem jest zapewnienie spójności przepisów.

W kwestii zasad tworzenia stref czystego transportu, nowe przepisy precyzują, że można je będzie ustanawiać we wszystkich gminach, niezależnie od liczby mieszkańców. Nowelizacja przewiduje też, iż mając prawo jazdy kat. B, będzie można prowadzić elektryczne auta dostawcze o masie do 4,25 t, a nie - jak dotąd - 3,5 t. Dopuszczalną masę zwiększono o wagę baterii.

Nowelizacja reguluje także procedury instalacji punktów poboru energii w budynkach wielorodzinnych, co ma ułatwić montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych na wniosek mieszkańców danego budynku. Nowela zakłada też możliwość wsparcia finansowego przedsiębiorców, którzy nie kupują pojazdów, ale korzystają z leasingu. Przepisy wprowadzają również niezbędne modyfikacje, pojęcia i rozwiązania dotyczące infrastruktury tankowania wodoru.

Więcej w kategorii

W Paryżu stację paliw zamieniono na punkt ładowania

W Paryżu stację paliw zamieniono na punkt ładowania

W ubiegłym tygodniu w Porte de Saint-Ouen w Paryżu otwarto pierwszą w pełni elektryczną stację paliw.

Program Mój elektryk 2.0 krytykowany przez branżę

Program Mój elektryk 2.0 krytykowany przez branżę

Program, który ma ruszyć od przyszłego roku, zakłada dofinansowanie w wysokości nawet 40 tys. zł do zakupu auta elektrycznego. Zdaniem branży wsparcie zakupu e-aut jest oderwane od realiów rynkowych.

Skokowo wzrośnie liczba punktów ładowania

Skokowo wzrośnie liczba punktów ładowania

Na koniec 2024 r. liczba punktów ładowania samochodów elektrycznych w Polsce wyniesie ok. 8,6 tys., a rok później w kraju ma być ich 13 tys. - przewiduje Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM).

Przyłączenie punktów ładowania aut elektrycznych będzie łatwiejsze

Przyłączenie punktów ładowania aut elektrycznych będzie łatwiejsze

Energa-Operator, spółka zależna Energi z Grupy Orlen poinformowała, że uzyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) 120 mln zł na modernizację sieci elektroenergetycznej. Pozwoli to na przyłączenie do niej szybkich punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się