MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Alternatywne taryfy dla pojazdów elektrycznych

Unia Europejska i Chiny uzgodniły w piątek, że będą kontynuować dyskusje na temat możliwej alternatywy dla unijnych ceł importowych na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach, na tydzień przed planowanym wejściem w życie tych ceł - poinformowała Komisja Europejska.

Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis zainicjował rozmowę wideo z chińskim ministrem handlu Wang Wentao, aby omówić prowadzone przez UE dochodzenie w sprawie importu pojazdów elektrycznych na baterie (BEV) z Chin oraz trwające negocjacje dotyczące zobowiązań cenowych.

Na początku tego miesiąca Komisja Europejska otrzymała wystarczające poparcie od państw członkowskich UE, aby nałożyć wysokie cła sięgające nawet 45 proc. na import pojazdów elektrycznych z Chin w związku z nieuczciwym dotowaniem.

UE i Chiny prowadzą negocjacje w sprawie potencjalnego rozwiązania alternatywnego wobec taryf, ale jeśli nie osiągną porozumienia, cła importowe wejdą w życie pod koniec tego miesiąca. Komisja poinformowała, że rozmowy z Chinami na temat alternatywy dla taryf celnych UE będą kontynuowane nawet po wprowadzeniu wysokich ceł importowych w przyszłym tygodniu.

Po rozmowie telefonicznej UE-Chiny w piątek Komisja stwierdziła, że „dyrektorzy dokonali przeglądu postępów poczynionych podczas ośmiu rund negocjacji technicznych, a także znacznych pozostałych luk”.

Tymczasowe cła UE, obowiązujące od lipca, wywołały reakcję Chin, które prowadzą dochodzenia antydumpingowe dotyczące importu z UE,  mające na celu wymierzenie się w import brandy i wieprzowiny  z UE, prawdopodobnie wymierzone w Hiszpanię, Francję, Holandię i Danię. Kilka państw członkowskich UE, w tym Niemcy, a także niemieccy potentaci samochodowi wyrazili obawy, że cła mogą doprowadzić do szerszego sporu handlowego i odwetowych ceł ze strony Chin.

Więcej w kategorii

Nie hamuje sprzedaż pojazdów na prąd

Nie hamuje sprzedaż pojazdów na prąd

Do końca października 2024 r. w Polsce zarejestrowano ponad 76,2 tys. osobowych i użytkowych samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Dziennik „Puls Biznesu” zauważa, że choć tymczasowo zabrakło w Polsce zachęt zakupowych, to widać ciągły przyrost liczby aut na prąd.

Dopłaty w nowym programie Mój elektryk 2.0

Dopłaty w nowym programie Mój elektryk 2.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował w poniedziałek projekt nowego programu „Mój elektryk 2.0”, który będzie dysponował budżetem w wysokości 1,6 miliarda złotych i obejmie osoby fizyczne oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Ładowarek przybywa, ale są białe plamy

Ładowarek przybywa, ale są białe plamy

Niebawem w polskiej sieci stacji ładowania aut elektrycznych będzie funkcjonowało 10 tys. punktów, ale nie rozwija się ona równomiernie – podaje „Puls Biznesu”.

Wyższe cła na pojazdy elektryczne z Chin już obowiązują

Wyższe cła na pojazdy elektryczne z Chin już obowiązują

Komisja Europejska zdecydowała o nałożeniu od środy ceł na import pojazdów elektrycznych z Chin po tym, jak rozmowy między Brukselą a Pekinem nie przyniosły polubownego rozwiązania sporu handlowego.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Pozostałe aktualności
Węgry nie znalazły jeszcze zastępstwa dla ropy z Rosji

Węgry nie znalazły jeszcze zastępstwa dla ropy z Rosji

Koncern MOL chce w dalszym ciągu dostarczać do swoich zakładów ropę z Federacji Rosyjskiej rurociągiem „Przyjaźń”, gdyż nie może jej zastąpić innymi alternatywnymi gatunkami.

Sekretarz generalny OPEC nazwał ropę naftową darem Boga

Sekretarz generalny OPEC nazwał ropę naftową darem Boga

Kierujący pracami OPEC Haitham al-Ghais przemawiając na szczycie klimatycznym ONZ COP29 w Baku powiedział, że ropa i gaz „są naprawdę darem Boga”, a negocjacje klimatyczne powinny skupiać się na redukcji emisji, a nie na wyborze źródeł energii, podaje agencja Reutera.

Import paliwa lotniczego z Indii do Azji wzrośnie

Import paliwa lotniczego z Indii do Azji wzrośnie

Według źródeł branżowych i danych z monitoringu statków, import paliwa lotniczego z Indii do Azji ma w listopadzie osiągnąć najwyższy poziom od wielu lat, tuż przed szczytem popytu zimowego po tym, jak przerwy w pracy rafinerii i mniejszy eksport z Chin ograniczyły dostawy.

Sinochem nie może sprzedać upadłych rafinerii

Sinochem nie może sprzedać upadłych rafinerii

Grupa Sinochem może utrzymać upadłe rafinerie zlokalizowane we wschodnich Chinach – Changyi Petrochemical Group, Huaxing Petrochemical Group i Zhenghe Group. Oferty sprzedaży nie wzbudziły dużego zainteresowania ze strony innych firm.

Więcej ropy i benzyny w amerykańskich magazynach

Więcej ropy i benzyny w amerykańskich magazynach

Departament Energii USA poinformował, że w tygodniu kończącym się 15 listopada wzrosły zapasy ropy naftowej i benzyny w USA, a spadły zapasy destylatów.

Eksport kurdyjskiej ropy ma powrócić w 2025 r.

Eksport kurdyjskiej ropy ma powrócić w 2025 r.

Po raz kolejny pojawia się informacja, że ropa naftowa z Kurdystanu może powrócić na rynek w przyszłym roku. Ma się to stać kiedy regionalny rząd Kurdystanu i centralny rząd Iraku w Bagdadzie uzgodnią nową umowę o podziale produkcji, satysfakcjonującą obie strony.