Magazyn Branżowych Inspiracji

Polska musi przyspieszyć z budową infrastruktury dla pojazdów elektrycznych

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska uważa, że brak stacji ładowania to bariera rozwoju elektromobilności w Polsce. W poniedziałek zapewniła jednak, że infrastruktura ta będzie uzupełniana.

Paulina Hennig-Kloska pytana o perspektywę rozwoju elektromobilności w Polsce podkreśliła, że ogromną barierą jest brak stacji ładowania. Zapewniła jednak, że ta infrastruktura będzie uzupełniana, zarówno jeżeli chodzi o transport ciężarowy, zbiorowy, jak i rozwój stacji ładowania dla samochodów osobowych. Minister dodała, że statystyki europejskie nie potwierdzają żadnego spadku zainteresowania elektrycznymi pojazdami, co więcej cieszą się oraz one coraz większym zainteresowaniem.

Minister klimatu i środowiska była w poniedziałek w Gnieźnie, gdzie pierwszych pięć autobusów elektrycznych zasiliło flotę gnieźnieńskiego MPK.

Zdaniem Macieja Mazura, dyrektora zarządzającego w Polskim Stowarzyszeniu Nowej Mobilności infrastruktura dla elektromobilności w Polsce rozwija się pozytywnie – wiele inwestycji jest rozpoczętych przez największych w Polsce operatorów. Podczas Kongresu Nowej Mobilności 2024 Mazur powiedział serwisowi eNewsroom.pl, że w najbliższych miesiącach kolejne kilkaset czy nawet kilka tysięcy stacji zostanie oddanych do użytku. Z tego mogą się cieszyć użytkownicy indywidualni, którzy będą mieli gdzie naładować samochody osobowe. 

Z drugiej strony nie rozwija się tak dynamicznie infrastruktura dla transportu ciężkiego – m.in. dlatego, że cały czas nie ma wdrożonych mechanizmów wsparcia. Zdaniem Macieja Mazura trzeba stworzyć ramy infrastrukturalne, by następnie na podstawie już tych ram wdrożyć coraz więcej elektrycznych pojazdów.


Więcej w kategorii

Dopłaty w nowym programie Mój elektryk 2.0

Dopłaty w nowym programie Mój elektryk 2.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował w poniedziałek projekt nowego programu „Mój elektryk 2.0”, który będzie dysponował budżetem w wysokości 1,6 miliarda złotych i obejmie osoby fizyczne oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Ładowarek przybywa, ale są białe plamy

Ładowarek przybywa, ale są białe plamy

Niebawem w polskiej sieci stacji ładowania aut elektrycznych będzie funkcjonowało 10 tys. punktów, ale nie rozwija się ona równomiernie – podaje „Puls Biznesu”.

Wyższe cła na pojazdy elektryczne z Chin już obowiązują

Wyższe cła na pojazdy elektryczne z Chin już obowiązują

Komisja Europejska zdecydowała o nałożeniu od środy ceł na import pojazdów elektrycznych z Chin po tym, jak rozmowy między Brukselą a Pekinem nie przyniosły polubownego rozwiązania sporu handlowego.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Pozostałe aktualności
Shell sprzedaje ukraińską sieć stacji benzynowych

Shell sprzedaje ukraińską sieć stacji benzynowych

Brytyjski Shell zdecydował się sprzedać swoje stacje benzynowe Ukrnafcie, powiedział Naftogaz, który jest głównym akcjonariuszem tej ukraińskiej spółki.

W 2024 roku Irak może wyeksportować 18 mln ton oleju opałowego

W 2024 roku Irak może wyeksportować 18 mln ton oleju opałowego

W październiku Irak ustanowił rekord dostaw oleju opałowego na rynki zagraniczne i nadal utrzymuje wysoki poziom dostaw ze względu na osłabienie rynku krajowego.

Orlen łączy aktywa wydobywcze

Orlen łączy aktywa wydobywcze

Orlen Upstream Polska kończy proces integracji krajowych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych. Celem tej konsolidacji jest poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów oraz stabilizacja poziomu wydobycia gazu ziemnego.

Największa jednorazowa dostawa paliwa

Największa jednorazowa dostawa paliwa

Jak podały władze Portu Gdynia w mediach społecznościowych do portu wpłynął zbiornikowiec Maritime Valor, na którym znajdowała się największa jak dotąd jednorazowa dostawa paliwa.

Turcja chce wprowadzić na giełdę państwowe koncerny naftowe

Turcja chce wprowadzić na giełdę państwowe koncerny naftowe

Władze w Ankarze przeprowadzą pierwszą ofertę publiczną (IPO) czterech państwowych spółek energetycznych, powiedział szef ministerstwa energetyki Alparslan Bayraktar.

Orlen chce uczestniczyć w dyskusji o transformacji energetycznej

Orlen chce uczestniczyć w dyskusji o transformacji energetycznej

Koncern naftowy chce wykorzystać czas polskiej prezydencji w UE – na razie przedstawia swoje stanowisko odnośnie dekarbonizacji i transformacji energetycznej oraz potrzebnych do tego unijnych regulacji.