Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Ruszył przetarg na szybkie ładowarki pojazdów elektrycznych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na budowę ogólnodostępnych, szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych na 31 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP). Oferty przyjmowane są do 1 kwietnia 2025 roku, a dzierżawa przewidziana jest na 20 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 5 lat.

Przetarg obejmuje MOP-y zlokalizowane przy drogach sieci TEN-T: na autostradach A1, A2, A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7, S8, S17, S19 i S61. Na każdym obiekcie planowana jest budowa stacji ładowania dla pojazdów osobowych, jak i ciężarowych. Dla samochodów osobowych przewidziano po cztery punkty o łącznej mocy 600 kW (w tym minimum dwa punkty po 150 kW), natomiast dla pojazdów ciężarowych – minimalnie 3600 kW, z czego dwa punkty mają oferować co najmniej 350 kW. Wyjątkiem jest MOP Zbójecka Góra na drodze S7, dla którego docelowa moc ładowania wynosi 1500 kW, w tym jeden punkt o mocy 350 kW.

W przetargu uwzględniono również możliwość częściowego rozwiązania umowy dzierżawy w przypadku problemów z przyłączami elektroenergetycznymi lub brakiem dofinansowania na budowę stacji ładowania, co może być wynikiem niedostatecznych warunków przyłączenia lub niespełnienia wymogów konkursowych organizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

GDDKiA poinformowała, że planowane są też przetargi na dzierżawę MOP-ów o funkcji komercyjnej, które oprócz budowy stacji paliw i gastronomii umożliwią także instalację ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe rozwiązania mają ułatwić rozwój infrastruktury dla elektromobilności na głównych trasach komunikacyjnych w Polsce.

Więcej w kategorii

Są chętni, aby zbudować nowe ładowarki przy drogach szybkiego ruchu

Są chętni, aby zbudować nowe ładowarki przy drogach szybkiego ruchu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na dzierżawę miejsc pod budowę i obsługę ogólnodostępnych, szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych na 31 Miejscach Obsługi Podróżnych. Swoje propozycje przesłało siedem podmiotów.

Elektromobilność szansą dla polskiego przemysłu

Elektromobilność szansą dla polskiego przemysłu

Polska ma realną możliwość, by stać się jednym z liderów elektromobilności w Europie — wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Kearney.

Chińskie CATL i Sinopec planują budowę stacji wymiany baterii

Chińskie CATL i Sinopec planują budowę stacji wymiany baterii

CATL, chińska firma zajmująca się rynkiem baterii do pojazdów elektrycznych, poinformowała w środę, że nawiąże współpracę z państwowym koncernem naftowym Sinopec, aby zbudować 10 tys. stacji wymiany akumulatorów.

Powstanie największa sieć ładowania w Europie

Powstanie największa sieć ładowania w Europie

Cztery europejskie firmy zajmujące się ładowaniem pojazdów elektrycznych poinformowały w środę, że będą współpracować w celu stworzenia największej publicznej sieci ładowania na kontynencie.