Shell Franczyza

E-kierowca wybierze ładowanie na Orlenie czy Lotosie?

Orlen i Lotos - dwie państwowe firmy paliwowe przystąpiły do ostrej walki o kierowców e-samochodów. Na razie brak im realnej zewnętrznej konkurencji.

Przed kilkoma dniami płocki koncern ogłosił, że przystępuje do projektu budowy sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. Na razie jednak nie ujawnia szczegółów. Może się okazać, że lidera rynku przegoni Grupa Lotos, tym bardziej, że ma już unijne dofinansowanie własnego projektu.

Wiadomo, że w tym roku na stacjach Orlenu powinno ruszyć kilka takich punktów przy wybranych trasach tranzytowych. Pierwsza stacja ma być uruchomiona przed płocką siedzibą koncernu jeszcze w połowie tego roku. Orlen chce swoje słupki wyposażać we wtyczki CHAdeMO (auta marek azjatyckich) i CCS (auta marek europejskich), a także złącze Type 2 (samochody Tesla). Stacje o mocy 50 kW pozwalałyby naładować akumulatory e-auta z poziomu 20 do 80 proc. w ciągu 20-30 minut.

Podobnie jak inne podmioty, które planują zbudować własną sieć punktów ładowania e-samochodów, także płocki koncern w pierwszej fazie pilotażu ma udostępniać tę usługi za darmo.

Paliwowa firma z Gdańska - Grupa Lotos chce jeszcze w tym roku mieć na 12 swoich stacjach punkty ładowania e-aut. Chodzi o placówki w Trójmieście (cztery), stolicy (dwa) i pomiędzy tymi aglomeracjami, wzdłuż autostrad A1 i A2 (sześć). Na każdej z takich stacji dostępne będą trzy standardy ładowania.  

Więcej w kategorii

Nie hamuje sprzedaż pojazdów na prąd

Nie hamuje sprzedaż pojazdów na prąd

Do końca października 2024 r. w Polsce zarejestrowano ponad 76,2 tys. osobowych i użytkowych samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Dziennik „Puls Biznesu” zauważa, że choć tymczasowo zabrakło w Polsce zachęt zakupowych, to widać ciągły przyrost liczby aut na prąd.

Dopłaty w nowym programie Mój elektryk 2.0

Dopłaty w nowym programie Mój elektryk 2.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował w poniedziałek projekt nowego programu „Mój elektryk 2.0”, który będzie dysponował budżetem w wysokości 1,6 miliarda złotych i obejmie osoby fizyczne oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Ładowarek przybywa, ale są białe plamy

Ładowarek przybywa, ale są białe plamy

Niebawem w polskiej sieci stacji ładowania aut elektrycznych będzie funkcjonowało 10 tys. punktów, ale nie rozwija się ona równomiernie – podaje „Puls Biznesu”.

Wyższe cła na pojazdy elektryczne z Chin już obowiązują

Wyższe cła na pojazdy elektryczne z Chin już obowiązują

Komisja Europejska zdecydowała o nałożeniu od środy ceł na import pojazdów elektrycznych z Chin po tym, jak rozmowy między Brukselą a Pekinem nie przyniosły polubownego rozwiązania sporu handlowego.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Pozostałe aktualności
Węgry nie znalazły jeszcze zastępstwa dla ropy z Rosji

Węgry nie znalazły jeszcze zastępstwa dla ropy z Rosji

Koncern MOL chce w dalszym ciągu dostarczać do swoich zakładów ropę z Federacji Rosyjskiej rurociągiem „Przyjaźń”, gdyż nie może jej zastąpić innymi alternatywnymi gatunkami.

Sekretarz generalny OPEC nazwał ropę naftową darem Boga

Sekretarz generalny OPEC nazwał ropę naftową darem Boga

Kierujący pracami OPEC Haitham al-Ghais przemawiając na szczycie klimatycznym ONZ COP29 w Baku powiedział, że ropa i gaz „są naprawdę darem Boga”, a negocjacje klimatyczne powinny skupiać się na redukcji emisji, a nie na wyborze źródeł energii, podaje agencja Reutera.

Import paliwa lotniczego z Indii do Azji wzrośnie

Import paliwa lotniczego z Indii do Azji wzrośnie

Według źródeł branżowych i danych z monitoringu statków, import paliwa lotniczego z Indii do Azji ma w listopadzie osiągnąć najwyższy poziom od wielu lat, tuż przed szczytem popytu zimowego po tym, jak przerwy w pracy rafinerii i mniejszy eksport z Chin ograniczyły dostawy.

Sinochem nie może sprzedać upadłych rafinerii

Sinochem nie może sprzedać upadłych rafinerii

Grupa Sinochem może utrzymać upadłe rafinerie zlokalizowane we wschodnich Chinach – Changyi Petrochemical Group, Huaxing Petrochemical Group i Zhenghe Group. Oferty sprzedaży nie wzbudziły dużego zainteresowania ze strony innych firm.

Więcej ropy i benzyny w amerykańskich magazynach

Więcej ropy i benzyny w amerykańskich magazynach

Departament Energii USA poinformował, że w tygodniu kończącym się 15 listopada wzrosły zapasy ropy naftowej i benzyny w USA, a spadły zapasy destylatów.

Eksport kurdyjskiej ropy ma powrócić w 2025 r.

Eksport kurdyjskiej ropy ma powrócić w 2025 r.

Po raz kolejny pojawia się informacja, że ropa naftowa z Kurdystanu może powrócić na rynek w przyszłym roku. Ma się to stać kiedy regionalny rząd Kurdystanu i centralny rząd Iraku w Bagdadzie uzgodnią nową umowę o podziale produkcji, satysfakcjonującą obie strony.