Zapasy obowiązkowe paliw trafiły na rynek
2024-11-06 09:55 | e-petrol.plProblemy techniczne rafinerii w Płocku i zwiększony popyt na paliwa w kraju spowodowały, że w trzecim i czwartym kwartale 2023 r., aby zaspokoić potrzeby rynku, Orlen skorzystał z zapasów obowiązkowych.
Zapytaliśmy resort przemysłu, czy faktycznie Orlen otrzymał zgodę na wykorzystanie zapasów obowiązkowych w drugim półroczu 2023 r. W odpowiedzi rzecznik ministerstwa potwierdził taki fakt, dodając, że obniżenia zapasów odbywały się etapowo (zgodnie z wydanymi decyzjami), tak aby ilość wprowadzonych na rynek zapasów odpowiadała dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku paliw w tym okresie.
- Podstawą wydania decyzji zezwalających na obniżenie zapasów było znaczne ograniczeniem produkcji w rafinerii w Płocku, wynikające z awarii instalacji do produkcji oleju napędowego i benzyny silnikowej, a także wydłużający się czas ich naprawy. Jednocześnie, polski rynek paliw doświadczył w tym okresie skokowego i wykraczającego poza plany sprzedażowe Orlen S.A. wzrostu popytu na paliwa (wewnątrzkrajowego oraz związanego z tzw. turystyką paliwową z Niemiec, Czech i Słowacji), a antykryzysowe działania rynkowe polegające m.in. na zwiększeniu importu paliw były niewystarczające dla zaspokojenia potrzeb gospodarki. W związku z powyższym Minister Klimatu i Środowiska uznał wówczas sytuację na rynku paliw za zagrażającą bezpieczeństwu paliwowemu państwa – przekazał Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Przemysłu.
W odpowiedzi na pytania e-petrol.pl resort potwierdził, że Orlen był jedyną firmą, która korzystała z rezerw w tym okresie, a pozostałe spółki paliwowe zaopatrywały się w tym okresie głównie ze sprzedaży hurtowej paliw Orlenu.
Resort nie udzielił informacji na temat faktycznego wolumenu paliw z zapasów interwencyjnych jaki trafił na rynek. Podano jedynie, że ilość zapasów obowiązkowych odpowiadała ilości potrzebnej do zabezpieczenia potrzeb gospodarki Polski, w tym ograniczeniu produkcji w rafinerii w Płocku.
Rzecznik poinformował także, że całość zapasów obowiązkowych Orlen S.A., na których obniżenie spółka otrzymała zgodę, została odtworzona zgodnie z harmonogramem zawartym w wydanych decyzjach.
Powiązane publikacje
Więcej w kategorii
Unimot zwiększa inwestycje w tabor kolejowy
Olavion, będący spółką z Grupy Kapitałowej Unimot, złożył zamówienie na zakup 12 lokomotyw od Newag S.A. Koszt inwestycji to 224,6 mln zł.
2024-12-24 09:44 | Z kraju
Pozwy wobec byłych członków zarządu Orlenu
Polska Agencja Prasowa (PAP) podała, że Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki - Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi.
2024-12-24 09:01 | Z kraju
Orlen otworzył w Polsce drugą stację wodorową
Płocki koncern poinformował, że uruchomił w Katowicach drugą w kraju ogólnodostępną stację wodorową. Paliwo do stacji na Śląsku dostarczane jest z otwartego w tym roku HUBu wodorowego we Włocławku.
2024-12-24 08:46 | Z kraju
Promocje sieci paliwowych na świąteczne wyjazdy
W przedświątecznym tygodniu duże sieci paliwowe zaproponowały promocje i rabaty na tankowanie. Warunki u operatorów są różne, ale można uzyskać obniżkę nawet do 45 gr na litrze paliwa.
2024-12-23 13:04 | Z kraju
Polecamy
Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji
Indie w listopadzie zakupiły najwięcej bliskowschodniej ropy od 9 miesięcy, podczas gdy w tym czasie Rosja miała mniejszy udział w imporcie surowca do tego kraju – wynika z danych śledzenia tankowców uzyskanych od różnych źródeł przez agencję Reutera.
2024-12-24 / 08:51 | Ze świata
Pływające magazyny ropy naftowej Iranu
Coraz więcej ropy naftowej z Iranu trafia do pływających magazynów u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, a nie do klientów. Niedawne sankcje USA na tankowce przewożące irańską ropę sprawiły, że chińscy nabywcy stali się ostrożniejsi.
2024-12-23 / 09:51 | Ze świata
Shell nie sprzeda udziałów w niemieckiej rafinerii Schwedt
Uzgodniona wcześniej sprzedaż przez Shell udziałów w rafinerii Schwedt – rafinerii zaopatrującej w paliwo znaczną część wschodnich Niemiec, nie doszła do skutku.
2024-12-23 / 09:41 | Ze świata
Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024
Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc.