Zapasy obowiązkowe paliw trafiły na rynek
2024-11-06 09:55 | e-petrol.plProblemy techniczne rafinerii w Płocku i zwiększony popyt na paliwa w kraju spowodowały, że w trzecim i czwartym kwartale 2023 r., aby zaspokoić potrzeby rynku, Orlen skorzystał z zapasów obowiązkowych.
Zapytaliśmy resort przemysłu, czy faktycznie Orlen otrzymał zgodę na wykorzystanie zapasów obowiązkowych w drugim półroczu 2023 r. W odpowiedzi rzecznik ministerstwa potwierdził taki fakt, dodając, że obniżenia zapasów odbywały się etapowo (zgodnie z wydanymi decyzjami), tak aby ilość wprowadzonych na rynek zapasów odpowiadała dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku paliw w tym okresie.
- Podstawą wydania decyzji zezwalających na obniżenie zapasów było znaczne ograniczeniem produkcji w rafinerii w Płocku, wynikające z awarii instalacji do produkcji oleju napędowego i benzyny silnikowej, a także wydłużający się czas ich naprawy. Jednocześnie, polski rynek paliw doświadczył w tym okresie skokowego i wykraczającego poza plany sprzedażowe Orlen S.A. wzrostu popytu na paliwa (wewnątrzkrajowego oraz związanego z tzw. turystyką paliwową z Niemiec, Czech i Słowacji), a antykryzysowe działania rynkowe polegające m.in. na zwiększeniu importu paliw były niewystarczające dla zaspokojenia potrzeb gospodarki. W związku z powyższym Minister Klimatu i Środowiska uznał wówczas sytuację na rynku paliw za zagrażającą bezpieczeństwu paliwowemu państwa – przekazał Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Przemysłu.
W odpowiedzi na pytania e-petrol.pl resort potwierdził, że Orlen był jedyną firmą, która korzystała z rezerw w tym okresie, a pozostałe spółki paliwowe zaopatrywały się w tym okresie głównie ze sprzedaży hurtowej paliw Orlenu.
Resort nie udzielił informacji na temat faktycznego wolumenu paliw z zapasów interwencyjnych jaki trafił na rynek. Podano jedynie, że ilość zapasów obowiązkowych odpowiadała ilości potrzebnej do zabezpieczenia potrzeb gospodarki Polski, w tym ograniczeniu produkcji w rafinerii w Płocku.
Rzecznik poinformował także, że całość zapasów obowiązkowych Orlen S.A., na których obniżenie spółka otrzymała zgodę, została odtworzona zgodnie z harmonogramem zawartym w wydanych decyzjach.
Powiązane publikacje
Więcej w kategorii
Orlen łączy aktywa wydobywcze
Orlen Upstream Polska kończy proces integracji krajowych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych. Celem tej konsolidacji jest poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów oraz stabilizacja poziomu wydobycia gazu ziemnego.
2024-11-20 12:45 | Z kraju
Największa jednorazowa dostawa paliwa
Jak podały władze Portu Gdynia w mediach społecznościowych do portu wpłynął zbiornikowiec Maritime Valor, na którym znajdowała się największa jak dotąd jednorazowa dostawa paliwa.
2024-11-20 09:55 | Z kraju
Orlen chce uczestniczyć w dyskusji o transformacji energetycznej
Koncern naftowy chce wykorzystać czas polskiej prezydencji w UE – na razie przedstawia swoje stanowisko odnośnie dekarbonizacji i transformacji energetycznej oraz potrzebnych do tego unijnych regulacji.
2024-11-20 09:46 | Z kraju
Dłuższa ścieżka legislacyjna dla wodoru
Sejm, 19 listopada 2024 roku, po drugim czytaniu, zadecydował o odesłaniu projektu zmiany ustawy Prawo energetyczne dotyczącego rynku wodoru z powrotem do Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Decyzja ta była wynikiem zgłoszenia poprawek legislacyjnych przez klub Polska 2050-TD.
2024-11-20 09:38 | Z kraju
Polecamy
Spadek dostaw rosyjskiej ropy naftowej
Dostawy rosyjskiej ropy naftowej spadły do najniższego poziomu od dwóch miesięcy w ciągu czterech tygodni do 17 listopada, w związku ze spadkiem załadunku w zachodnich portach Rosji, wynika z danych firm monitorujących ruch tankowców.
2024-11-20 / 09:52 | Ze Wschodu
Czechy testują ropę z Gujany i Iraku w swojej rafinerii w Litvinovie
Rafineria w czeskim Litvínovie, bazująca na surowcach z Federacji Rosyjskiej, od połowy przyszłego roku zacznie odbierać ropę z Iraku i Gujany, powiedział Vaclav Bartuska, przedstawiciel czeskiego rządu.
2024-11-20 / 09:44 | Ze świata
Zamknięte ogromne norweskie pole naftowe
Norweski Equinor wstrzymał wydobycie z pola naftowego Johan Sverdrup - największego w Europie Zachodniej, z powodu przerwy w dostawie prądu na lądzie, poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
2024-11-19 / 09:28 | Ze świata
Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024
Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc.
Pozostałe aktualności
Węgry nie znalazły jeszcze zastępstwa dla ropy z Rosji
Koncern MOL chce w dalszym ciągu dostarczać do swoich zakładów ropę z Federacji Rosyjskiej rurociągiem „Przyjaźń”, gdyż nie może jej zastąpić innymi alternatywnymi gatunkami.
2024-11-21 / 09:55 | Ze świata
Sekretarz generalny OPEC nazwał ropę naftową darem Boga
Kierujący pracami OPEC Haitham al-Ghais przemawiając na szczycie klimatycznym ONZ COP29 w Baku powiedział, że ropa i gaz „są naprawdę darem Boga”, a negocjacje klimatyczne powinny skupiać się na redukcji emisji, a nie na wyborze źródeł energii, podaje agencja Reutera.
2024-11-21 / 09:52 | Ze świata
Import paliwa lotniczego z Indii do Azji wzrośnie
Według źródeł branżowych i danych z monitoringu statków, import paliwa lotniczego z Indii do Azji ma w listopadzie osiągnąć najwyższy poziom od wielu lat, tuż przed szczytem popytu zimowego po tym, jak przerwy w pracy rafinerii i mniejszy eksport z Chin ograniczyły dostawy.
2024-11-21 / 09:49 | Ze świata
Sinochem nie może sprzedać upadłych rafinerii
Grupa Sinochem może utrzymać upadłe rafinerie zlokalizowane we wschodnich Chinach – Changyi Petrochemical Group, Huaxing Petrochemical Group i Zhenghe Group. Oferty sprzedaży nie wzbudziły dużego zainteresowania ze strony innych firm.
2024-11-21 / 09:46 | Ze świata
Więcej ropy i benzyny w amerykańskich magazynach
Departament Energii USA poinformował, że w tygodniu kończącym się 15 listopada wzrosły zapasy ropy naftowej i benzyny w USA, a spadły zapasy destylatów.
2024-11-21 / 09:40 | Ze świata
Eksport kurdyjskiej ropy ma powrócić w 2025 r.
Po raz kolejny pojawia się informacja, że ropa naftowa z Kurdystanu może powrócić na rynek w przyszłym roku. Ma się to stać kiedy regionalny rząd Kurdystanu i centralny rząd Iraku w Bagdadzie uzgodnią nową umowę o podziale produkcji, satysfakcjonującą obie strony.
2024-11-21 / 09:39 | Ze świata