Samochodowe środki czystości sprzedawane na stacji paliw
2010-09-01 14:03 | e-petrol.plZdaniem ekspertów z branży okres od marca do września to czas, w którym kierowcy znacznie częściej zaopatrują się w produkty pomagające w utrzymaniu czystości samochodu, a tym samym jest to okazja na zwiększony obrót i zysk z handlu tego rodzaju towarami. Dobrze wyposażona stacja paliw powinna zatem posiadać w swojej ofercie wysokiej jakości artykuły do pielęgnacji samochodu. Są to często drobne, ale potrzebne akcesoria. Ten artykuł e-petrol.pl pomoże przygotować się do kolejnego “sezonu”.
Są to najczęściej:
- środki czyszczące do usuwania brudu drogowego i mycia pojazdu: szampony, preparaty do trudnych zabrudzeń, do szyb, do kokpitu, do tapicerki;
- produkty i preparaty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji powierzchni karoserii: woski, regeneratory lakieru, środki do usuwania rys;
- preparaty służące do mycia i konserwacji: felg, powierzchni z tworzyw sztucznych, silników i plandek;
- środki do usuwania nalotu rdzy z aluminium: płyny odtłuszczające;
- preparaty do mycia rąk;
- zapachy i odświeżacze.
Eksperci z firm, które zajmują się sprzedażą kosmetyków samochodowych podkreślają, że produkty te powinny znajdować się na osobnej półce, specjalnym regale, by przyciągnąć uwagę klientów. Należy umiejscowić je w centralnym miejscu sklepu, aby zostały łatwo zauważone.
Kupujący powinien mieć do nich łatwy dostęp. Poza tym na najniższych półkach sklepowych powinny być usytuowane produkty o znacznych gabarytach i pojemności, natomiast wyżej - lżejsze i mniejsze towary. W strategicznym miejscu, na wysokości wzroku kupującego, warto ustawić najczęściej sprzedające się środki.
Dobrym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są gondole zewnętrzne, najnowocześniejszy mebel. Jest to rodzaj metalowego regału, który można zamknąć na klucz, dzięki czemu może znajdować się poza sklepem. Takie „wyjście” z produktem do klienta jest skutecznym sposobem na wyeksponowanie towaru.
Pielęgnacja samochodu
Czysta szyba
Każdy kierowca doświadczył uciążliwości wynikającej z zaparowania wewnętrznej powierzchni szyb. Jest to zjawisko bardzo częste, zwłaszcza w trakcie silnych opadów deszczu, śniegu, często wentylacja nie nadąża usuwać wilgoci z wnętrza auta. Pomocna w takim przypadku jest specjalna pianka przeciw parowaniu szyb.
Piankę nanosimy cienką warstwą na wewnętrzną, uprzednio wyczyszczoną powierzchnię szyb. Tak zabezpieczone szyby nie ulegają ponownemu zaparowaniu.
W utrzymaniu czystości szyb w samochodzie pomagają również płyny spryskujące, preparaty zapobiegające parowaniu oraz te usuwające zabrudzenia od strony wnętrza samochodu. Z kolei miejsca dodatkowo silnie zabrudzone najlepiej najpierw spryskać odpowiednim preparatem w spray’u, a następnie całość przetrzeć ściereczką.
Dostępne są również substancje czyszczące i chroniące uszczelki znajdujące się na oknach i drzwiach.
Konserwacja uszczelek i części gumowych
Elementy te wystawione są na działanie mechaniczne kurzu i piasku unoszonego przez koła z jezdni oraz na działanie promieni słonecznych. Aby zniwelować działanie tych pierwszych i zabezpieczyć przed tymi drugimi wystarczy zastosować odpowiednie silikony w spray’u, które konserwują gumowe i plastikowe części w samochodzie, ale także zabezpieczają uszczelki w drzwiach przed przymarzaniem.
Tapicerka - czyszczenie i ochrona tapicerki
W dbaniu o wygląd środka auta ważne jest używanie preparatów odpowiednich do zastosowanych materiałów. Do czyszczenia tapicerki wykonanej z naturalnych i syntetycznych materiałów przeznaczone są zazwyczaj pianki. Ożywiają kolor i zabezpieczają przed zabrudzeniami. Inne preparaty (najczęściej są to płyny i mleczka), wykorzystuje się do konserwacji elementów skórzanych, które „odżywiają” i pielęgnują skórzaną tapicerkę. Zastosowanie powłoki ochronnej wytwarza na tapicerce wodoodporną powłokę ochronną, która powoduje, że rozlane płyny zbierają się w postaci łatwych do usunięcia kuleczek i nie wsiąkają w tapicerkę, nie tworząc tym samym plam. Obecne na rynku preparaty są środkami czyszczącym, które nie tylko czyszczą skórę, ale chronią ją przed załamywaniem się.
Dużym zainteresowaniem i skutecznością, zdaniem specjalistów, cieszą się obecnie produkty wykorzystujące nanotechnologię. Zaletą tych preparatów jest długa żywotność powłoki ochronnej, łatwe nakładanie, bezwonność i wydajność. To preparaty szybkoschnące i bardzo wytrzymałe.
Kokpit
Do fragmentów wykonanych z plastików służą najczęściej płyny i spray’e. Mogą one jednocześnie nabłyszczać czyszczone powierzchnie, ważne jest, by nie pozostawiały smug.
Ciekawym rozwiązaniem jest wygodna w użyciu rękawica z mikrofibry przeznaczona do czyszczenia deski rozdzielczej i plastikowych elementów. Ułatwia usuwanie kurzu, brudu, a także sierści czworonożnych przyjaciół z tapicerki.
Karoseria i lakier
Środki czystości powinny zapewniać ochronę powłoki lakierowej karoserii przed: szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (np., kwaśnymi deszczami), pyłkami i żywicą z drzew, pyłami przemysłowymi, a także przed zanieczyszczeniami spowodowanymi przez ptaki, owady, zabrudzenia drogowe, agresywne substancje chemiczne stosowane w myjniach, sól drogową, promieniowanie UV powodujące wypłowienie i utlenienie się powłoki lakierniczej. Dobre preparaty ochronne do karoserii zmniejszają ryzyko powstawania tzw. „wżerów”.
Najczęściej wybieranym przez kierowców preparatem jest szampon z woskiem. Najlepiej wybrać taki, który oprócz właściwości czyszczących nie ma ujemnego wpływu na lakier ani części gumowe. Dobrze gdy zawiera tzw. „nabłyszczacze”, które zapewniają beztłuszczowy połysk. Nie powinien zawierać środków żrących, rozpuszczalników ani fosforanów. Wskazane za to, by posiadał substancje przeciwkorozyjne.
Do trudno usuwalnych zabrudzeń poleca się środki czyszczące przewidziane specjalnie do usuwania „brudu drogowego”. Dobry środek nie wymusza używania szczotki czy skrobaczki. Rozcieńcza się go z wodą i nakłada na powierzchnię, pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje. Zastosowanie gorącej wody, zarówno podczas nakładania jak i spłukiwania, w znacznym stopniu zwiększa jego działanie.
W ofercie sprzedażowej są również środki czyszczące: rozpuszczające tłuszcze, do czyszczenia wyjątkowo zabrudzonych silników, do usuwania oleju, smaru, smoły, świeżej farby, itp. Preparaty te powinny znaleźć na każdej stacji.
Olśniewający połysk
Efektowny połysk można uzyskać myjąc raz w miesiącu auto tzw. „konserwerem”. Można go również stosować do miejscowego usuwania niewielkich zabrudzeń, wżerów i odbarwień koloru.
Czyszczenie felg, kołpaków i opon
Do mycia samochodu zazwyczaj używamy specjalnych szamponów. Jednakże niezależnie czy umyjemy go w myjni automatycznej, czy też w ręcznej, okazuje się, że felgi pozostają niedomyte. Pył, który osiada na felgach i kołpakach, tworzy trudny do usunięcia osad. By się go pozbyć trzeba przed myciem samochodu spryskać felgi specjalnym preparatem, odczekać kilka minut, a następnie przystąpić do mycia samochodu.
Dobry efekt daje też środek do czyszczenia i nabłyszczania felg, zawierający specyfik do czyszczenia i konserwacji opon. Dzięki takiej kombinacji uzyskuje się czyste i zakonserwowane koła samochodu.
Nie wszyscy jednak pamiętają o konserwacji opon, które są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. Nie bez znaczenia jest też strona estetyczna, samochód na czarnych, wyglądających jak nowe oponach zdecydowanie lepiej się prezentuje, niż na szarych i spękanych „kapciach”.
Po każdym myciu auta należy więc użyć jednego ze środków konserwujących. Najlepiej w piance, ze względu na łatwość użycia. Wystarczy nanieść piankę na ich powierzchnię i poczekać do wyschnięcia.
Dobrym rozwiązaniem jest także tzw. czernidło, które nadaje się nie tylko do opon, ale również do innych elementów wykonanych z gumy, bądź czarnych tworzyw sztucznych.
Można też wykorzystać preparat w atomizerze, który czyści, konserwuje i zabezpiecza opony. Jego użycie jest również proste, wystarczy spryskać oponę preparatem i odczekać aż ten wyschnie.
Pamiętajmy jednak, by żadnego z powyższych preparatów nie stosować na bieżnik opon!
Ochrona dywaników
Dywaniki w samochodzie są naturalnie znacznie bardziej narażone na zabrudzenia niż inne obszary pojazdu. Wgniecione nieczystości łatwo wnikają we włos dywanika i niszczą go. Tradycyjne odkurzanie nie usuwa całości brudu. Dlatego poleca się specjalne środki ochronne przeznaczone do dywaników samochodowych.
Zimą powinno się zastępować dywaniki welurowe - gumowymi, ponieważ łatwo usuwa się z nich śnieg i wodę. Należy często czyścić dywaniki, gdyż parująca woda powoduje wzrost wilgotności, a to prowadzi do parowania szyb.
Zestawy do zadań specjalnych
Bardzo popularne, zwłaszcza na jesień i zimę są zestawy do pielęgnacji. Zawierają: gąbkę pokrytą irchą syntetyczną, myjkę oraz skrobaczkę do szyb. Drugi zestaw do mycia i woskowania samochodu to: ściereczka samochodowa, gąbka uniwersalna oraz rękawica do woskowania. Wielu kierowców zaopatruje się takie zestawy ze względu na ich funkcjonalność.
Ściereczką samochodową można bez problemów wycierać i polerować karoserię. Włókna pochodzenia naturalnego - bawełna, wiskoza - dobrze zbierają wodę z karoserii.
Bardzo modne są ściereczki z mikrofibry. Jest to włókno 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa, dzięki czemu nylonowo-poliestrowe włókna ściereczki kurcząc się i rozkurczając, pochłaniają kurz i brud. Czyści się nią łatwo, ponieważ nie potrzeba użycia silnego nacisku, nie pozostawia smug oraz nie rysuje powierzchni.
Chętnie używane przez kierowców są także jednorazowe, papierowe ściereczki samochodowe. Wyróżniliśmy aż 7 rodzajów „jednorazówek”, służących do utrzymania samochodu w czystości, z których każda ma inne przeznaczenie: do szyb, kokpitu, tapicerki skórzanej, tapicerki „zwykłej”, karoserii, do usuwania owadów z karoserii, do czyszczenia rąk i usuwania z nich zabrudzeń.
Producenci oferują jednorazowe ściereczki, po kilka sztuk w opakowaniu. Są przydatne, a przede wszystkim poręczne dla kierowców.
Do polerowania i woskowania karoserii doskonale sprawdza się także pucerka samochodowa. Czyści szyby, lusterka i szklane powierzchnie, nie pozostawia smug ani zacieków. Jest wygodna w użyciu - można założyć ją na dłoń, by szybko wypolerować i nawoskować pojazd.
Gąbka samochodowa z frędzlami czyści bez użycia detergentów. Jej długie frędzle rozkurczając się, zwiększają powierzchnię czyszczenia i usuwają zabrudzenia. Co ważne, drobiny piasku wchodzą między frędzle i nie rysują auta. Duża powierzchnia i ergonomiczny kształt zapewniają szybkie i wygodne mycie. Gąbka sprawdza się w myciu zwłaszcza karoserii, felg i reflektorów.
Inny rodzaj gąbki to gąbka do szyby, która jest koniecznym i niezastąpionym elementem. Czyści zaparowane szyby, a tym samym poprawia bezpieczeństwo jazdy. Najlepsze gąbki są powleczone irchą, czyli cienką skórą najczęściej owczą. Ircha naturalna jest miękka, bardzo chłonna, doskonale usuwa opary z szyb, lusterek - wewnątrz i na zewnątrz.
Podobne właściwości wykazuje także materiał syntetyczny z mikroaktywnymi włóknami, który cechuje się dobrym wchłanianiem płynów. Nadaje się do polerowania i czyszczenia szklanych powierzchni, nie pozostawiając żadnych śladów. Po użyciu wystarczy wypłukać lub w przypadku większych zabrudzeń - uprać.
Zapach
Wśród środków czystości służących do pielęgnacji samochodu na stacji benzynowej nie może zabraknąć preparatów zapachowych. Te dostępne na rynku pozwalają nawet usunąć uporczywy, wżarty w tapicerkę czy podsufitkę zapach nikotyny. Jedno „psiknięcie” we wnętrzu samochodu neutralizuje przykre okazjonalne zapachy. Największą popularnością cieszą się zapachy wanilii oraz klasyczne, męskie zapachy.
Co najmniej raz na pół roku, warto zadbać o samochód, generalnie go wysprzątać lub oddać w ręce specjalistów od autokosmetyki. Korzystając ze zdobyczy najnowszych technologii w tej dziedzinie, potrafią oni nadać karoserii salonowy blask. Lśniący lakier, w połączeniu z profesjonalnie wysprzątanym wnętrzem samochodu (od polerowania i czyszczenia elementów kokpitu po gruntowne pranie tapicerki) dadzą efekt „nowego auta”.
Dziękujemy następującym firmom za pomoc w przygotowaniu tekstu: Amtra Sp. z o.o., Constans M, Inter-Global, Kaja-Jakubaszek Sp.j., P.P.H. Parys Sp. z o.o., A Clean Partner.
Więcej w kategorii
Sejm uregulował rynek wodoru
Sejm przyjął nowelizację prawa energetycznego, która wprowadza regulacje dotyczące rynku wodoru, z wyłączeniem jego transportu siecią gazową.
2024-11-22 09:26 | Z kraju
Czy zaniżono cenę sprzedaży Grupy Lotos?
Były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, po przesłuchaniu przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK), stanowczo odpierał zarzuty dotyczące zaniżenia ceny sprzedaży aktywów Lotosu.
2024-11-22 09:23 | Z kraju
System kaucyjny przesunięty
Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która przesuwa start systemu kaucyjnego w Polsce na 1 października 2025 r.
2024-11-22 09:20 | Z kraju
Orlen nie przedstawił informacji przed komisją sejmową
W czwartek sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych miała zapoznać się z sytuacją w Orlenie. Niestety, posiedzenie nie odbyło się, ponieważ na obradach nie pojawili się ani przedstawiciele zarządu spółki, ani reprezentanci Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP).
2024-11-22 09:16 | Z kraju
Polecamy
Duże miasta kupią tylko autobusy zeroemisyjne
Projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przeszedł w czwartek pozytywnie przez drugie czytanie w połączonych komisjach sejmowych.
2024-11-22 / 09:45 | Elektromobilność
Spadek dostaw rosyjskiej ropy naftowej
Dostawy rosyjskiej ropy naftowej spadły do najniższego poziomu od dwóch miesięcy w ciągu czterech tygodni do 17 listopada, w związku ze spadkiem załadunku w zachodnich portach Rosji, wynika z danych firm monitorujących ruch tankowców.
2024-11-20 / 09:52 | Ze Wschodu
Czechy testują ropę z Gujany i Iraku w swojej rafinerii w Litvinovie
Rafineria w czeskim Litvínovie, bazująca na surowcach z Federacji Rosyjskiej, od połowy przyszłego roku zacznie odbierać ropę z Iraku i Gujany, powiedział Vaclav Bartuska, przedstawiciel czeskiego rządu.
2024-11-20 / 09:44 | Ze świata
Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024
Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc.
Pozostałe aktualności
Grupa MOL i KazMunayGas chcą współpracować
Grupa MOL i kazachstańska narodowa spółka naftowa KazMunayGas (KMG) podpisały umowę o współpracy w celu wspólnego zbadania możliwości w sektorze ropy naftowej, gazu i petrochemii. Spółki rozważają też opcję rozpoczęcia importu kazachskiej ropy naftowej na Węgry i do innych krajów Europy.
2024-11-22 / 09:41 | Ze świata
Budowa rurociągu Keystone XL może zostać wznowiona
Po objęciu urzędu prezydenta USA, Donald Trump zamierza wznowić projekt budowy rurociągu Keystone XL, który miałby transportować kanadyjską ropę do rafinerii w Stanach Zjednoczonych.
2024-11-22 / 09:29 | Ze świata
Planowane inwestycje w wydobycie ropy w Kuwejcie
Kuwait Petroleum (KPC) planuje zainwestować około 32,5 mld USD we wzrost wydobycia ropy do 2030 roku, spodziewając się dużego popytu na surowiec. Spółka chce w 2025 roku zwiększyć moce produkcyjne do 3,2 mln baryłek dziennie i doprowadzić je do 4 mln baryłek dziennie do 2035 roku.
2024-11-22 / 09:13 | Ze świata