Tankowanie autogazu w rękach zespołów roboczych
2012-07-19 09:54 | e-petrol.plNa przestrzeni lipca i sierpnia specjalna grupa robocza zajmie się problemem wprowadzenia samoobsługi przy tankowaniu LPG. Podczas niedawnego spotkania przedstawiciele resortu gospodarki wespół z urzędnikami Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zdołali zakreślić konieczny “zakres zmian w prawie”. Kolejnym etapem – przygotowaniem projektu przepisów – zajmie się specjalnie organizowany zespół roboczy złożony z przedstawicieli urzędów, ekspertów oraz organizacji branżowych. Z uzyskanych informacji wynika, iż wkrótce wyłonione będą także inne zespoły robocze do dyskutowania projektów zmian przepisów w kolejnych zgłaszanych przez branżę obszarach.
Omawiając temat tankowania LPG nie sposób pominąć milczeniem niedawnego wystąpienia Marcina Szpondera, dyrektora ds. regulacji rynku z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego podczas II Spotkania Branży Petrochemicznej - Polski Rynek Paliw organizowanego przez Information Market S.A. Podczas tej imprezy udało się przy jednym stole zebrać wszystkie strony zaangażowane w zagadnienie samodzielnego tankowania gazu. Dyrektor Szponder zaproponował, by zamiast dyskutować o tym, co było omówić kwestię szybkiego rozwiązania spornych kwestii opóźniających wprowadzenie samoobsługi w zakresie tankowania LPG. Szkoda bowiem, podkreślał “przerzucać się argumentami, gdy trzeba pchnąć sprawę do przodu”. W ten sposób - przy poparciu obecnych na konferencji gości, ekspertów i szefów organizacji - sprawa dokończenia ustaleń nabrała rumieńców. Piątkowe spotkanie w Ministerstwie Gospodarki oraz poprzedzająca je czwartkowa debata paliwowa były odpowiedzią urzędników na zgłoszone oczekiwania branżowców.
Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, Halina Pupacz następująco relacjonuje wyniki rozmów: - Uzyskałam informację z Ministerstwa Gospodarki, że oba biorące udział w rozmowach resorty (gospodarki i transportu) doszły do porozumienia podczas spotkania zorganizowanego w piątek, 13 lipca. Z przyjętych ustaleń wynika, iż zainteresowane strony widzą realną możliwość zmiany rozporządzeń będących w gestii jednego i drugiego resortu. Wypracowana zmiana przepisów doprowadzi do wprowadzenia samoobsługi tankowania LPG na stacjach paliw w Polsce. Liczymy, iż za miesiąc, pod koniec sierpnia, projekty zmiany zostaną już przekazana do konsultacji społecznych – w tym momencie ruszy już proces legislacyjny.
Kulisy tych rozmów nie są znane, jednak – jak podkreśliła prezes Pupacz - istotne jest to, że ustalono już zakres zmian w przepisach, że doszło do oczekiwanego porozumienia. Każdy z resortów podjął zadanie przygotowania do połowy sierpnia swoich propozycji tychże zmian. Następnie wszyscy jeszcze raz się spotkają by uzgodnić wspólną wersję całego projektu. Zgodnie z przyjętym założeniem propozycje zmian trafią pod ocenę w ramach konsultacji społecznych.
Czy więc faktycznie pod koniec sierpnia oczekiwać można dokumentu zawierającego projekt przepisów wprowadzających samodzielne tankowanie LPG na stacje? Czy pojawi się szansa na załatwienie problemu nierozwiązywalnego przez kilka ostatnich lat? - Ja żywię taką nadzieję – podkreśliła Halina Pupacz – ponieważ temat prowadzony jest już tak długo i długo byliśmy w tym obszarze w sytuacji patowej. Izba uważa, że korzyści z wprowadzenia samoobsługi muszą być dostrzegalne zarówno po stronie przedsiębiorcy, jak i konsumenta. Jednocześnie należy zaznaczyć, że zmiany nie mogą wprowadzać takich rozwiązań, których koszty będą większe niż oczekiwane korzyści. Natomiast w tym momencie to nie my proponujemy owe zmiany, ale sami pracownicy resortów.
Branżowcy ze swej strony zaproponowali pakiet rozwiązań, które mogą być wykorzystywane jako rozwiązania niskokosztowe. Oczekują, że te propozycje zostaną uwzględnione w zmianach rozporządzeń. Jest to kilkanaście rozwiązań stanowiących pewien wybór możliwości. Wśród propozycji są rozwiązania bardziej i mniej kosztochłonne dla właściciela stacji gazowej. W każdym przypadku zachowane być muszą warunki, by ta sama usługa – dystrybucja LPG - mogła być bezpiecznie wykonywana. Chodzi więc teraz o takie dobranie propozycji zmian, by potencjalne nakłady inwestycyjne nie przewyższyły oczekiwanych korzyści z samoobsługi. Za podstawowe i konieczne rozwiązania uznaje się czytelną instrukcję obsługi urządzenia tankującego i obowiązkowy instruktarz stanowiskowy BHP.
Dzień przed spotkaniem poświęconym samoobsłudze LPG, Ministerstwo Gospodarki podjęło się organizacji debaty o przeszkodach w działalności branży paliwowej. Uczestnikami tego spotkania byli zarówno przedstawiciele ministerstw, jak i szefowie organizacji reprezentujących interesy branżowe. Dyskutowano m.in. o problemach utrudniających pracę przedsiębiorców, ograniczających wzrost dochodów firm oraz o możliwościach wprowadzenia pożądanych rozwiązań na poziomie legislacyjnym. Zasygnalizowano istnienie konkretnych problemów, których likwidacja może przynieść realne korzyści odczuwane na poziomie cenowym (kosztowym) przez całe społeczeństwo. W toku debaty podjęto decyzję o wyłonieniu wspomnianych wyżej zadaniowych zespołów roboczych, zajmujących się wypracowywaniem kompetentnych i akceptowalnych rozwiązań. Szerokie spektrum tematyczne wymaga powołania kilku takich zespołów. Ich członkami zostaną urzędnicy i eksperci branżowi oraz przedstawiciele zainteresowanych stron, według kompetencji. Gotowe, wypracowane rozwiązania trafić mają do szefów resortów, a za ich pośrednictwem - pod uwagę organów ustawodawczych.
Więcej w kategorii
Sejm uregulował rynek wodoru
Sejm przyjął nowelizację prawa energetycznego, która wprowadza regulacje dotyczące rynku wodoru, z wyłączeniem jego transportu siecią gazową.
2024-11-22 09:26 | Z kraju
Czy zaniżono cenę sprzedaży Grupy Lotos?
Były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, po przesłuchaniu przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK), stanowczo odpierał zarzuty dotyczące zaniżenia ceny sprzedaży aktywów Lotosu.
2024-11-22 09:23 | Z kraju
System kaucyjny przesunięty
Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która przesuwa start systemu kaucyjnego w Polsce na 1 października 2025 r.
2024-11-22 09:20 | Z kraju
Orlen nie przedstawił informacji przed komisją sejmową
W czwartek sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych miała zapoznać się z sytuacją w Orlenie. Niestety, posiedzenie nie odbyło się, ponieważ na obradach nie pojawili się ani przedstawiciele zarządu spółki, ani reprezentanci Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP).
2024-11-22 09:16 | Z kraju
Polecamy
Duże miasta kupią tylko autobusy zeroemisyjne
Projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przeszedł w czwartek pozytywnie przez drugie czytanie w połączonych komisjach sejmowych.
2024-11-22 / 09:45 | Elektromobilność
Spadek dostaw rosyjskiej ropy naftowej
Dostawy rosyjskiej ropy naftowej spadły do najniższego poziomu od dwóch miesięcy w ciągu czterech tygodni do 17 listopada, w związku ze spadkiem załadunku w zachodnich portach Rosji, wynika z danych firm monitorujących ruch tankowców.
2024-11-20 / 09:52 | Ze Wschodu
Czechy testują ropę z Gujany i Iraku w swojej rafinerii w Litvinovie
Rafineria w czeskim Litvínovie, bazująca na surowcach z Federacji Rosyjskiej, od połowy przyszłego roku zacznie odbierać ropę z Iraku i Gujany, powiedział Vaclav Bartuska, przedstawiciel czeskiego rządu.
2024-11-20 / 09:44 | Ze świata
Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024
Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc.
Pozostałe aktualności
Grupa MOL i KazMunayGas chcą współpracować
Grupa MOL i kazachstańska narodowa spółka naftowa KazMunayGas (KMG) podpisały umowę o współpracy w celu wspólnego zbadania możliwości w sektorze ropy naftowej, gazu i petrochemii. Spółki rozważają też opcję rozpoczęcia importu kazachskiej ropy naftowej na Węgry i do innych krajów Europy.
2024-11-22 / 09:41 | Ze świata
Budowa rurociągu Keystone XL może zostać wznowiona
Po objęciu urzędu prezydenta USA, Donald Trump zamierza wznowić projekt budowy rurociągu Keystone XL, który miałby transportować kanadyjską ropę do rafinerii w Stanach Zjednoczonych.
2024-11-22 / 09:29 | Ze świata
Planowane inwestycje w wydobycie ropy w Kuwejcie
Kuwait Petroleum (KPC) planuje zainwestować około 32,5 mld USD we wzrost wydobycia ropy do 2030 roku, spodziewając się dużego popytu na surowiec. Spółka chce w 2025 roku zwiększyć moce produkcyjne do 3,2 mln baryłek dziennie i doprowadzić je do 4 mln baryłek dziennie do 2035 roku.
2024-11-22 / 09:13 | Ze świata