Zmiany w koncesjach problemem dla producentów biopaliw?
2014-06-05 09:36 | e-petrol.plNowelizacja przepisów w zakresie koncesji na wytwarzanie i obrót paliwami ciekłymi, która ma m.in. pomóc w ograniczeniu nadużyć podatkowych w handlu paliwami, rykoszetem uderza w producentów biopaliw ciekłych.
Trwające obecnie prace nad ustawą o zmianie Ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, wprowadzą istotne zmiany w Prawie Energetycznym w zakresie koncesji. Pojawi się m.in. nowa koncesja na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. Warunkiem jej posiadania będzie złożenie zabezpieczenia majątkowego w kwocie 10 mln złotych. Zmiany dotkną też posiadaczy koncesji na wytwarzanie paliw.
- Oni także zostaną objęci dodatkowymi obowiązkami. Ustawodawca przewidział jednak okresy przejściowe. Podmioty wykonujące działalność polegającą na wytwarzaniu paliw ciekłych na podstawie koncesji wydanych przed wejściem w życie nowych przepisów, są zobowiązane do złożenia zabezpieczenia majątkowego w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie projektu pod rygorem cofnięcia koncesji. Tak więc posiadający koncesję na wytwarzanie będą mogli prowadzić działalność na starych zasadach przez maksymalnie 4 miesiące. Z kolei w przypadku przedsiębiorców prowadzących obrót paliwami z zagranicą, w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie projektu, przedsiębiorstwa, mające stare koncesje, które zamierzają kontynuować tę działalność, są zobowiązane do złożenia wniosku o udzielenie nowej koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą oraz do złożenia zabezpieczenia majątkowego – informuje Wojciech Kotala z kancelarii DLA Piper
Nowe przepisy dotkną też producentów biopaliw. - Projekt nie obejmuje dodatkowymi obowiązkami koncesji na wytwarzanie, ani na obrót gazem płynnym LPG. Natomiast wszystkie inne paliwa ciekłe, na których produkcję lub obrót potrzebna jest dziś koncesja, będą objęte nowymi regulacjami. Oznacza to np., że wytwarzanie lub sprzedaż za granicę biokomponentów stanowiących samoistne paliwa silnikowe (B100) będzie wymagać złożenia zabezpieczenia w wysokości 10 mln zł – potwierdza Kotala.
W ocenie Adama Stępnia, Dyrektora Generalnego Krajowej Izby Biopaliw (KIB), z perspektywy koncesjonowanej produkcji biopaliw z pewnością wprowadzenie zabezpieczenia koncesji może pogorszyć konkurencyjność B100 w przypadku eksportu tego biopaliwa, zwiększając koszty finansowe takiej działalności.
- Jednak każde działanie, którego celem jest ograniczenie udziału szarej strefy w rynku paliw ciekłych w Polsce Krajowa Izba Biopaliw uznaje za pożądane – zaznacza Stępień. - Z naszej perspektywy jest to o tyle istotne, że podmioty wprowadzające paliwa na rynek w sposób nieoficjalny nie realizują Narodowych Celów Wskaźnikowych, co powoduje de facto zmniejszenie absorpcji rynkowej biokomponentów. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że taka kaucja to dodatkowe, istotne obciążenie także firm, które funkcjonują na rynku paliwowym zgodnie z literą prawa, zatem nowe obowiązki i wynikające z nich prawdopodobieństwo wyeliminowania także części uczciwych przedsiębiorców może dodatkowo ograniczyć i tak już limitowaną liczbę firm dokonujących zakupów biokomponentów od krajowych wytwórców na poczet NCW. Sama konstrukcja nowych przepisów, zgodnie z którą kaucja koncesyjna stanowi zabezpieczenie na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych i potencjalnych kar może wydawać się kontrowersyjna i preferuje duże podmioty – dodaje Dyrektor Generalny KIB.
Więcej w kategorii
Wypadek na stacji benzynowej w Warszawie
Na stacji Circle K przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie doszło do rozszczelnienia dystrybutora z gazem, w który uderzył samochód. Konieczna była ewakuacja placówki a także pobliskiej restauracji.
2024-11-25 09:53 | Z kraju
Przyszłość automatów paczkowych Orlenu
Spółka przesłała informacje o szczegółach związanych z uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zbycie przez nią sieci automatów paczkowych.
2024-11-25 09:49 | Z kraju
Sejm uregulował rynek wodoru
Sejm przyjął nowelizację prawa energetycznego, która wprowadza regulacje dotyczące rynku wodoru, z wyłączeniem jego transportu siecią gazową.
2024-11-22 09:26 | Z kraju
Czy zaniżono cenę sprzedaży Grupy Lotos?
Były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, po przesłuchaniu przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK), stanowczo odpierał zarzuty dotyczące zaniżenia ceny sprzedaży aktywów Lotosu.
2024-11-22 09:23 | Z kraju
Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024
Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc.
Pozostałe aktualności
Rosja zniesie zakaz eksportu benzyny wcześniej niż planowano
Rząd Rosji planuje znieść zakaz eksportu benzyny wcześniej, niż planowano, czyli pod koniec roku, powiedział w piątek dziennikarzom wicepremier Rosji Aleksander Nowak.
2024-11-25 / 09:57 | Ze Wschodu
Plan sprzedaży ropy w nigeryjskiej walucie się nie powiódł
Ambitny plan Nigerii, by wyceniać ropę naftową w lokalnej walucie (naira), napotkał poważne trudności zaledwie dwa miesiące po wdrożeniu.
2024-11-25 / 09:51 | Ze świata
OPEC+ spotka się w grudniu
Grupa OPEC+ prawdopodobnie zorganizuje 1 grudnia spotkanie online, na którym omówi kwestię poziomu produkcji ropy naftowej.
2024-11-25 / 09:47 | Ze świata
Goldman Sachs spodziewa się spadku ceny ropy
Goldman Sachs przewiduje, że średnia cena ropy Brent w 2025 roku wyniesie 76 USD za baryłkę. To oznacza spadek w porównaniu do prognozy na 2024 rok, kiedy prognozowano cenę na poziomie 80 USD za baryłkę.
2024-11-25 / 09:44 | Ze świata
Rosyjska firma Lukoil przywraca kraking w rafinerii NORSI
Drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Rosji, Lukoil, przywraca działanie swojego kompleksu krakingu katalitycznego, zwiększając produkcję benzyny po awarii jednostki 13 listopada.
2024-11-25 / 09:41 | Ze Wschodu
Rekordowe wzrosty inwestycji w branżę paliwową w najbliższych latach
W 2025 roku na rozbudowę sektora wydobywczego przeznaczone zostanie aż 23 miliardy USD (253 miliardy koron), co stanowi wzrost o 15,9 proc. w porównaniu z już rekordowym rokiem 2024. Inwestycje te mają na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na gaz i ropę, w szczególności w związku z ograniczoną dostępnością surowców z Rosji.
2024-11-25 / 09:40 | Ze świata