Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Europa dywersyfikuje źródła oleju napędowego

Europa kupuje więcej oleju napędowego ze Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej w ramach przygotowań do unijnego zakazu importu drogą morską rosyjskich produktów rafinowanych, pomimo tego Stary Kontynent nadal pozostaje największym nabywcą rosyjskiego diesla.

Ponad połowa rosyjskiego eksportu paliw do UE to olej napędowy. W obliczu embarga, które ma wejść w życie za kilka dni, Europa nadal jest największym nabywcą rosyjskiego oleju napędowego i w ostatnich miesiącach dość intensywnie zaopatrywała się w rosyjskie dostawy, aby napełnić magazyny paliw, przed wprowadzeniem zakazu.

W grudniu rosyjski eksport oleju napędowego wzrósł do wieloletniego maksimum 1,2 miliona baryłek dziennie, z czego 720 tys, baryłek dziennie było przeznaczone dla UE, zgodnie z szacunkami zawartymi w najnowszym raporcie na temat rynku ropy opracowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną. Szacuje się, że Europa nadal importuje duże ilości oleju napędowego, około 600 tys. baryłek dziennie. Analitycy twierdzą, że po 5 lutego rynki oleju napędowego i przepływy produktów na całym świecie ulegną zmianie. Rosja będzie musiała sprzedawać swoje rafinowane produkty gdzie indziej, a Europa będzie kupować więcej diesla ze Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu i Azji.

Według danych firmy Vortexa, w tym miesiącu Europa otrzyma największe ilości oleju napędowego i oleju napędowego z USA od dwóch lat.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.