Nowy index Propan-Butan

Chiński diesel zalewa Europę

Eksport oleju napędowego z chińskich rafinerii do krajów UE wzrósł w ubiegłym roku dziewięciokrotnie - wynika z danych Głównej Administracji Celnej Chin.

W 2022 roku wolumen eksportu oleju napędowego do krajów UE wyniósł 1,713 mln ton, czyli 9 razy więcej niż w 2021 roku (189 tys. ton). Wynikało to przygotowań do wprowadzanego od 5 lutego 2023 r. embarga na produkty naftowe z Rosji.

Głównymi odbiorcami chińskiego oleju napędowego w ubiegłym roku były Belgia, Holandia i Wielka Brytania, kraje o największych możliwościach magazynowania i przeładunku produktów ropopochodnych w Europie - podaje portal Enkorr.

Inny duży azjatycki producent produktów ropopochodnych - Indie, również zwiększył dostawy oleju napędowego do UE. Według indyjskiego Departamentu Handlu w ubiegłym roku do krajów Wspólnoty wysłano 6,895 mln ton produktu czyli o 3 proc. więcej niż w 2021 r.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

ZEA zainwestuje w produkcję gazu łupkowego w USA

Fundusz majątkowy Mubadala Investment z Abu Zabi po raz pierwszy zgodził się na zakup udziałów w amerykańskich projektach związanych z produkcją i eksportem gazu. Stało się to kilka tygodni po tym, jak bliskowschodni emirat obiecał duże inwestycje w Stanach Zjednoczonych.

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Wiercenia w USA bez konieczności zielonych analiz

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że nie będą już wymagać raportu oddziaływania na środowisko w przypadku tysięcy koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu na zachodzie USA.

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Amerykańskie rafinerie niechętne przejściu na krajową ropę

Stany Zjednoczone wydobywają głównie lekką ropę łupkową, która wymaga innej konfiguracji rafinerii niż cięższa ropa z Kanady i Meksyku.

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.