Shell Franczyza

Cieśnina Ormuz niebezpiecznie o sobie przypomina

W serwisach informacyjnych zaczęły pojawiać się informacje o możliwych przygotowaniach Iranu do zablokowania Cieśniny Ormuz, na które to wzmianki w ostatnim czasie rynek ropy pozostawał obojętny.

Według Mehra, dowódcy Marynarki Wojennej IRGC kontradmirała Ali-Reza Tangsiri, irańscy marynarze uczestniczą w ćwiczeniach na Morzu Kaspijskim, Zatoce Perskiej i Morzu Omańskim, aby okazać solidarność z ludnością Palestyny.

Obecność irańskiej marynarki wojennej w Cieśninie Ormuz to wiadomość, na którą rynek może nie pozostać obojętny – cieśnina jest bowiem najważniejszą arterią transportową dla światowego rynku ropy i gazu. Przepływa przez nią jedna trzecia światowego eksportu LNG i jedna czwarta światowego rynku ropy. Arabia Saudyjska, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt i Irak eksportują większość swojej ropy przez Cieśninę Ormuz, podczas gdy Katar transportuje przez nią prawie cały swój LNG.

Jeśli doszłoby do zablokowania cieśniny, według wielu ekspertów, ceny węglowodorów najpewniej wzrosną. Na razie nie mówi się o realnej blokadzie, a irańskie ćwiczenia są najprawdopodobniej tylko przypomnieniem technicznej możliwości zablokowania cieśniny.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kazachstan zwiększa produkcję ropy do nowego rekordu

Kazachstan zwiększa produkcję ropy do nowego rekordu

Agencja Reutera podała, że Kazachstan w ubiegłym miesiącu zwiększył produkcję ropy naftowej, pobijając nowy rekord, choć jego limit w ramach w OPEC+ jest znacznie niższy od tego poziomu.

Niski poziom wody utrudnia żeglugę po Renie w Niemczech

Niski poziom wody utrudnia żeglugę po Renie w Niemczech

Z powodu suszy żegluga statków towarowych po rzece Ren w Niemczech z pełnym ładunkiem stała się niemożliwa, a do zwykłych stawek frachtowych doliczane są opłaty dodatkowe, poinformowano we wtorek.

Przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się 3 kwietnia

Przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się 3 kwietnia

Osiem państw eksportujących ropę naftową zrzeszonych w OPEC+ spotka się 3 kwietnia, natomiast dwa dni później odbędzie się planowane posiedzenie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC) OPEC+.

Varo kupuje Preem

Varo kupuje Preem

Varo Energy, wspierane przez fundusz private equity Carlyle Group i największego na świecie tradera surowcowego Vitol poinformowały, że zgodziły się kupić aktywa szwedzkiej firmy naftowej Preem, stawiając na rosnący popyt na biopaliwa.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw