Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Niepewność polityki i popytu spowalnia wdrażanie zielonego wodoru

Niepewność co do popytu i zachęt, a także presja kosztów, odbijają się na globalnym wdrażaniu niskoemisyjnego wodoru, pomimo wzrostu liczby ostatecznych decyzji inwestycyjnych w ciągu ostatniego roku, stwierdziła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w swoim najnowszym raporcie.

Jak wynika z corocznego raportu Global Hydrogen Review 2024, światowe zapotrzebowanie na wodór wzrosło o 2,5 proc. do 97 milionów ton w 2023 r., przy czym popyt będzie koncentrował się na rafinacji i produktach chemicznych, a w większości pokrywany będzie przez wodór produkowany z paliw kopalnych.

W przypadku zielonego wodoru łączna moc elektrolizerów, co do których podjęto ostateczną decyzję inwestycyjną, wynosi obecnie 20 gigawatów (GW) na całym świecie. Jeśli wszystkie ogłoszone projekty zostaną zrealizowane, to całkowita produkcja może osiągnąć prawie 50 milionów ton rocznie do końca tej dekady. MAE stwierdziła także, że „kilka projektów opóźniło się lub zostało anulowanych, co naraziło na ryzyko znaczną część harmonogramu realizacji projektów”.

Ostatnio Shell i Equinor zrezygnowały z planów produkcji i transportu wodoru w Europie Północnej z powodu braku popytu.

Według MAE, głównymi powodami powolnego wdrażania wodoru niskoemisyjnego „są niejasne sygnały popytu, przeszkody w finansowaniu, opóźnienia w udzielaniu zachęt, niepewność regulacyjna, problemy z licencjami i pozwoleniami oraz wyzwania operacyjne”.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Coraz więcej ropy naftowej z Iranu trafia do pływających magazynów u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, a nie do klientów. Niedawne sankcje USA na tankowce przewożące irańską ropę sprawiły, że chińscy nabywcy stali się ostrożniejsi.

Przesył ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” wstrzymany

Przesył ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” wstrzymany

Przesyłanie rosyjskiej i kazachstańskiej ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji, Czech i Niemiec zostało wstrzymane od czwartku z powodu problemów technicznych w rosyjskiej stacji pomp. W weekend problem został rozwiązany.

Spadnie eksport ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy

Spadnie eksport ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy

Agencja Reutera, powołując się na analityków rynku surowcowego poinformowała, że eksport ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy spadnie w przyszłym miesiącu z powodu zmniejszenia się różnicy w cenach między ropą West Texas Intermediate i Brent.

Pożary obniżyły produkcję ropy naftowej w Dakocie Północnej

Pożary obniżyły produkcję ropy naftowej w Dakocie Północnej

Dakota Północna, trzeci co do wielkości stan wydobywczy w USA, odnotował spadek produkcji ropy naftowej o 520 tys. baryłek dziennie w październiku po tym, jak operatorzy zamknęli odwierty w celu ochrony przed szkodami wyrządzonymi przez pożary.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024