Shell Franczyza

Do 2050 roku transport morski ma być zeroemisyjny

Transport morski odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce, odpowiadając za 80–90 proc. światowego handlu. Przyszłością branży jest wykorzystanie paliw alternatywnych, w tym biopaliw i LPG.

Mimo że branża ta przyczynia się jedynie do 3 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, to jej znaczenie dla środowiska staje się coraz bardziej dostrzegane. W obliczu kryzysu klimatycznego pilne staje się ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co wymusza na przemyśle żeglugowym poszukiwanie alternatywnych paliw i innowacyjnych technologii.

Kluczowym wyzwaniem w dekarbonizacji transportu morskiego jest ogromne uzależnienie od paliw kopalnych. Andrzej Smoleński, dyrektor sprzedaży Działu Morskiego w Alfa Laval Polska w rozmowie z agencją Newseria Biznes podkreśla, że tradycyjne paliwa stosowane w statkach często mają znacznie wyższą zawartość siarki niż te używane w transporcie lądowym, co prowadzi do poważnych problemów z emisjami.

W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza regulacje, takie jak rozporządzenie FuelEU Maritime, mające na celu promowanie niskoemisyjnych i odnawialnych paliw. Celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. do 2050 roku.

Z perspektywy technologicznej, przemysł stara się znaleźć rozwiązania, które nie tylko zredukują emisję, ale również będą efektywne ekonomicznie. Obecnie branża intensywnie bada różne alternatywne źródła energii, w tym metanol, amoniak i wodór. Metanol, na przykład, ma potencjał do zmniejszenia emisji CO2 o 60–95 proc. w porównaniu z tradycyjnymi paliwami.

Więcej w kategorii

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie w listopadzie zakupiły najwięcej bliskowschodniej ropy od 9 miesięcy, podczas gdy w tym czasie Rosja miała mniejszy udział w imporcie surowca do tego kraju – wynika z danych śledzenia tankowców uzyskanych od różnych źródeł przez agencję Reutera.

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Irak wstrzymał dostawy ropy naftowej do Syrii, przekazał w mediach społecznościowych członek irackiego parlamentu, cytowany przez BNE Intellinews.

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Węgierski MOL zamierza kupić rafinerię Lukoil Neftochim Burgas w Bułgarii - podały krajowe media, powołując się na wypowiedź szefa Węgier Viktora Orbana.

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Coraz więcej ropy naftowej z Iranu trafia do pływających magazynów u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, a nie do klientów. Niedawne sankcje USA na tankowce przewożące irańską ropę sprawiły, że chińscy nabywcy stali się ostrożniejsi.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024