Zamów RAPORT- Polski Rynek Paliw 2023-2024

MOL przestawia się na ropę spoza Rosji

Rafinerie węgierskiego koncernu naftowego MOL będą mogły przetwarzać do końca 2026 r. 100 proc. ropy naftowej innej niż rosyjska.

MOL, którego dwie rafinerie na Słowacji i Węgrzech są zaopatrywane w rosyjską ropę naftową za pośrednictwem południowego odgałęzienia rurociągu „Przyjaźń”, inwestuje w technologie niezbędne do dywersyfikacji dostaw, polegającej na odejściu od ropy Urals, jednak postępy są wolniejsze, niż oczekiwano.

Viktor Sverla, wiceprezes ds. strategii i zrównoważonego rozwoju w MOL, powiedział w czwartek agencji Reutera, że koncern może obecnie przerabiać w swoich rafineriach na Słowacji i Węgrzech do 30–40 proc. ropy naftowej innej niż rosyjska. Dodał, że prowadzone są inwestycje, dzięki którym do końca 2026 r. będzie mógł zwiększyć ten wskaźnik do 100 proc. Sverla poinformował, że opóźnienia wynikały z nieprzewidzianych trudności w realizacji 24 zaplanowanych projektów modernizacji rafinerii oraz z konieczności większych inwestycji logistycznych w zakresie zdolności magazynowych i blendingu. Dodał, że MOL mógłby dokończyć projekty w ciągu najbliższych dwóch lat za kwotę 500 mln USD, co stanowi dolną granicę przedziału inwestycyjnego wynoszącego 500-700 mln USD, jaki przewidziano na 2023 rok.

Sverla poinformował również, że MOL prowadzi rozmowy z operatorem chorwackiego rurociągu naftowego Janaf na temat długoterminowego kontraktu na przesył surowca, ale odmówił komentarza na temat planowanych wolumenów lub szczegółów dotyczących opłat tranzytowych, które jakiś czas temu MOL uznał za zbyt wysokie.

Sverla zapytany, czy MOL jest przygotowany na to, że 5 grudnia wygaśnie zwolnienie, jakie Unia Europejska przyznała Słowacji na eksport paliwa wyprodukowanego z ropy rosyjskiej, odpowiedział, że MOL może zwiększyć swój udział ropy innej niż rosyjska w swojej słowackiej rafinerii do 50 proc., jeśli zajdzie taka potrzeba.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Możliwa obniżka limitu ceny dla rosyjskiej ropy

Możliwa obniżka limitu ceny dla rosyjskiej ropy

Kraje G7 badają sposoby zaostrzenia ograniczeń cenowych na rosyjską ropę, podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła.

BP planuje powrót do Iraku

BP planuje powrót do Iraku

BP i rząd federalny Iraku uzgodniły kluczowe warunki techniczne planu ponownego zagospodarowania złóż ropy naftowej i gazu w Kirkuku, które wciąż zawierają miliardy baryłek możliwych do wydobycia węglowodorów.

Izrael atakuje cele energetyczne Jemenu

Izrael atakuje cele energetyczne Jemenu

Izrael przeprowadził w czwartek ataki powietrzne na miasto portowe i infrastrukturę energetyczną w Jemenie po tym, jak powiązani z Iranem rebelianci Huti w Jemenie wystrzelili rakietę w kierunku centralnego Izraela.

Glencore kupuje ropę dla siebie

Glencore kupuje ropę dla siebie

Firma Glencore rozpoczęła spotowe dostawy ropy z Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu dostarczenia surowców dla przejętej niedawno rafinerii w Singapurze.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024