MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Orlen Unipetrol zarobił na rosyjskiej ropie

Z badań, do których dotarł serwis Politico.eu wynika, że Czechy pozwoliły rafineriom zarobić ponad miliard euro dodatkowych zysków dzięki zniżkom na zakup rosyjskiego paliwa, mimo że od dawna dostępne są alternatywy.

Gabriel Gavin w portalu napisał, że takie wnioski znajdują się w raporcie opublikowanym przez analityków z Centrum Studiów nad Demokracją oraz Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) w Helsinkach. Stwierdzili oni, że „Republika Czeska wydała ponad 7 miliardów euro na rosyjską ropę i gaz — ponad pięć razy więcej niż 1,29 miliarda euro, które przekazała na pomoc Ukrainie”.

Zdaniem ekspertów, znaczne korzyści odniosła polska firma Orlen Unipetrol. Odkryli oni, że jej zdolność do kontynuowania zakupów rosyjskiego paliwa — które było średnio o 21 procent tańsze niż alternatywna ropa azerska w 2023 r., pozwoliła na osiągnięcie dużych przychodów, które państwo z kolei może opodatkować.

Czesi w pełni legalnie korzystają z możliwości zakupu tańszej rosyjskiej ropy, ponieważ Unia Europejska przyznała Czechom zwolnienie z rosyjskiego zakazu ropy po inwazji Moskwy na Ukrainę. Wyjątek miał na celu dać krajom śródlądowym w Europie Środkowej, takim jak Węgry, Słowacja i Czechy, dodatkowy czas na znalezienie nowych tras paliwowych. Według wyliczeń analityków ta strategia przyczyniła się do osiągnięcia nadwyżki zysków wynoszącej około 1,2 mld euro.

Jednocześnie eksperci zauważają, że Czechy mogłyby zabezpieczyć sobie dostawy ropy naftowej innej niż rosyjska, wykorzystując wolne moce przerobowe rurociągu transalpejskiego, rurociągu Adria łączącego się ze słowackim odcinkiem „Przyjaźni”, a także zwiększając import produktów rafinowanych i wycofywanie zapasów ropy naftowej.

Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu informuje, że rząd pracuje nad zwiększeniem przepustowości rurociągu łączącego je z Niemcami, Austrią i Włochami, mając na celu całkowitą rezygnację z rosyjskiej ropy do przyszłego roku.

Rzecznik Orlen Unipetrolu powiedział serwisowi Politico.eu, że spółka „przestrzega wszystkich obowiązujących krajowych i międzynarodowych przepisów i regulacji” i działa na podstawie zwolnienia z sankcji przyznanego przez UE. Sam Orlen w oświadczeniu napisał, że podjął szereg działań, aby uniezależnić swoje czeskie rafinerie od surowców ze wschodu i przygotowuje się do całkowitego przejścia na gatunki ropy nierosyjskiej; obecnie 90 procent ropy przetwarzanej w rafineriach Grupy Orlen pochodzi spoza Rosji.

Serwis zauważa, że wyjątek od sankcji od dawna budzi kontrowersje, ponieważ Węgry wykorzystały go do drastycznego zwiększenia — zamiast zmniejszenia — importu rosyjskiej ropy naftowej. Przyjazny Moskwie rząd premiera Viktora Orbana otwarcie starał się o zawarcie nowych umów energetycznych z Kremlem, zapewniając mu fundusze na pomoc w finansowaniu działań wojennych.

Więcej w kategorii

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie w listopadzie zakupiły najwięcej bliskowschodniej ropy od 9 miesięcy, podczas gdy w tym czasie Rosja miała mniejszy udział w imporcie surowca do tego kraju – wynika z danych śledzenia tankowców uzyskanych od różnych źródeł przez agencję Reutera.

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Irak wstrzymał dostawy ropy naftowej do Syrii, przekazał w mediach społecznościowych członek irackiego parlamentu, cytowany przez BNE Intellinews.

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Węgierski MOL zamierza kupić rafinerię Lukoil Neftochim Burgas w Bułgarii - podały krajowe media, powołując się na wypowiedź szefa Węgier Viktora Orbana.

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Coraz więcej ropy naftowej z Iranu trafia do pływających magazynów u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, a nie do klientów. Niedawne sankcje USA na tankowce przewożące irańską ropę sprawiły, że chińscy nabywcy stali się ostrożniejsi.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024