MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Chiny podnoszą limity importu ropy naftowej dla prywatnych rafinerii

Chiny zwiększyły o 6 proc. całkowitą kwotę importową dla prywatnych importerów na przyszły rok, do około 5,14 mln baryłek dziennie, poinformowało we wtorek ministerstwo handlu największego importera ropy naftowej na świecie.

Łączny limit importowy dla przedsiębiorstw niebędących własnością państwa został podniesiony do 257 milionów ton, czyli 5,14 miliona baryłek dziennie, wyliczyła agencja Reutera, z 243 milionów ton w limitach przydzielonych rafineriom prywatnym na ten rok. Chiny co roku przydzielają wielkości importu ropy swoim prywatnym rafineriom.

Wyższy kontyngent na rok 2025 wynika z faktu, że Shandong Yulong Petrochemical, najnowsza rafineria w Chinach, rozpoczęła w zeszłym miesiącu działalność jednostki o mocy 200 tys. baryłek dziennie. Shandong Yulong Petrochemical ma inną podobną jednostkę przygotowywaną do uruchomienia.

Jak poinformowało ministerstwo handlu w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Reutera, Chiny zamierzają przyznać pierwszą partię kwot importowych na ropę naftową kwalifikującym się wnioskodawcom. Ministerstwo dodało, że firmy, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie importowały ropy naftowej, nie otrzymają żadnych kwot. Jak podaje ministerstwo handlu, na późniejszym etapie Chiny dostosują i zwiększą limity importu na rok 2025, po otrzymaniu od rafinerii informacji o ich zapotrzebowaniu i nowych zdolnościach operacyjnych.

Popyt Chin na ropę naftową w tym roku jak dotąd rozczarował, co spowodowało spadek cen na rynku naftowym i skłoniło OPEC oraz MAE do obniżenia swoich oczekiwań co do wzrostu światowego popytu na surowiec w 2024 r.

Zdaniem szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej niższe niż oczekiwano zużycie ropy naftowej w Chinach i rosnąca sprzedaż pojazdów elektrycznych będą w dalszym ciągu negatywnie wpływać na wzrost światowego popytu na ropę naftową.

Więcej w kategorii

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie w listopadzie zakupiły najwięcej bliskowschodniej ropy od 9 miesięcy, podczas gdy w tym czasie Rosja miała mniejszy udział w imporcie surowca do tego kraju – wynika z danych śledzenia tankowców uzyskanych od różnych źródeł przez agencję Reutera.

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Irak wstrzymał dostawy ropy naftowej do Syrii, przekazał w mediach społecznościowych członek irackiego parlamentu, cytowany przez BNE Intellinews.

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Węgierski MOL zamierza kupić rafinerię Lukoil Neftochim Burgas w Bułgarii - podały krajowe media, powołując się na wypowiedź szefa Węgier Viktora Orbana.

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Coraz więcej ropy naftowej z Iranu trafia do pływających magazynów u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, a nie do klientów. Niedawne sankcje USA na tankowce przewożące irańską ropę sprawiły, że chińscy nabywcy stali się ostrożniejsi.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024