MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Vitol, Trafigura i BP głównymi odbiorcami nigeryjskich paliw

Rafineria Dangote wysyła większość swojej produkcji do dwóch traderów i brytyjskiego giganta naftowo-gazowego BP, mimo że obiecała uporanie się z kryzysem paliwowym w Nigerii i dostawy na rynek krajowy.

Po osiągnięciu pełnej funkcjonalności Dangote będzie w stanie przerobić około 650 tys. baryłek dziennie. To znacznie przekroczyłoby możliwości produkcyjne jakiegokolwiek zakładu w Europie czy Afryce. Od chwili uruchomienia rafineria wyprodukowała już prawie 6 mln ton paliwa. Odpowiada to prawie 45 milionom baryłek. Jak podaje firma, w październiku średni poziom produkcji wynosił około 35 tys. ton dziennie. Właściciel Aliko Dangote powiedział pod koniec ubiegłego miesiąca, że rafineria osiągnęła zdolność przerobową na poziomie około 420 tys. baryłek dziennie. Zakład sprzedaje swoje produkty także na rynek nigeryjski.

Agencja Bloomberg podała, że większość sprzedaży rafinerii stanowi olej napędowy, na drugim miejscu znajduje się olej opałowy. Razem stanowią ponad 60 proc. produktów handlowych wysyłanych z rafinerii.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie w listopadzie zakupiły najwięcej bliskowschodniej ropy od 9 miesięcy, podczas gdy w tym czasie Rosja miała mniejszy udział w imporcie surowca do tego kraju – wynika z danych śledzenia tankowców uzyskanych od różnych źródeł przez agencję Reutera.

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Irak wstrzymał dostawy ropy naftowej do Syrii, przekazał w mediach społecznościowych członek irackiego parlamentu, cytowany przez BNE Intellinews.

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Węgierski MOL zamierza kupić rafinerię Lukoil Neftochim Burgas w Bułgarii - podały krajowe media, powołując się na wypowiedź szefa Węgier Viktora Orbana.

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Coraz więcej ropy naftowej z Iranu trafia do pływających magazynów u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, a nie do klientów. Niedawne sankcje USA na tankowce przewożące irańską ropę sprawiły, że chińscy nabywcy stali się ostrożniejsi.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024