MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Produkcja ropy OPEC+ była niższa od planu

Uczestnicy porozumienia OPEC+ wypełnili, a nawet przekroczyli porozumienie w październiku, ale Irak i Kazachstan w dalszym ciągu produkują powyżej ustalonych limitów.

Kraje uczestniczące w porozumieniu OPEC+ w październiku wyprodukowały 150 tys. baryłek dziennie poniżej planu – 35,1 mln baryłek dziennie, gdyż niektórzy producenci nie zredukowali jeszcze dostatecznie nadprodukcji w poprzednich miesiącach.

Spośród krajów OPEC Libia (+0,56 mln bbl/d), Nigeria (+35 tys. bbl/d) i Kongo (+12 tys. bbl/d) zwiększyły w październiku wydobycie, podczas gdy w Iranie, Iraku i Kuwejcie, produkcja spadła.

Irak, który uznawany jest za jednego z głównych łamiących porozumienie, w ciągu miesiąca ograniczył produkcję o 66 tys. baryłek dziennie, to i tak jest to o 163 tys. baryłek powyżej wyznaczonej kwoty. Zgodnie z warunkami rekompensaty Bagdad musiał w październiku ograniczyć produkcję przekraczającą przyznaną mu kwotę o 95 tys. baryłek dziennie.

Kraje spoza OPEC uczestniczące w porozumieniu OPEC+ ograniczyły wydobycie w październiku o 0,25 mln bbl/d, do 13,8 mln bbl/d, głównie za sprawą Kazachstanu (-300 tys. bbl/d do września). Jednak produkcja z tego kraju nadal kształtowała się o 87 tys. baryłek dziennie powyżej przyznanej kwoty.

OPEC w swoim raporcie podał, że kraje produkujące ropę naftową niebędące członkami OPEC+ w dalszym ciągu zwiększają wydobycie surowca. Organizacja uważa, że dostawy ropy z krajów spoza OPEC+ wzrosną na koniec bieżącego roku o 1,23 mln baryłek dziennie i wyniosą 53,07 mln baryłek dziennie. W 2025 roku tendencja będzie kontynuowana – produkcja wyniesie 54,17 mln baryłek dziennie. Warto zaznaczyć, że biorąc pod uwagę światowy popyt na ropę na poziomie nieco ponad 100 mln baryłek dziennie, kraje spoza sojuszu OPEC+ „zajęły” już ponad połowę światowego rynku ropy.

Wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych osiąga obecnie historyczne rekordy – podkreśla OPEC – w sierpniu przekroczyło 13,4 mln baryłek dziennie. Organizacja uważa, że w nadchodzącym roku USA będą nadal zwiększać produkcję ropy.

OPEC wymienia obecnie Kanadę, Chiny i Argentynę jako źródła wzrostu wydobycia ropy w tym roku, a w przyszłym roku liderami produkcji obok Stanów Zjednoczonych będą Brazylia, Kanada i Norwegia.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie w listopadzie zakupiły najwięcej bliskowschodniej ropy od 9 miesięcy, podczas gdy w tym czasie Rosja miała mniejszy udział w imporcie surowca do tego kraju – wynika z danych śledzenia tankowców uzyskanych od różnych źródeł przez agencję Reutera.

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Irak wstrzymał dostawy ropy naftowej do Syrii, przekazał w mediach społecznościowych członek irackiego parlamentu, cytowany przez BNE Intellinews.

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Węgierski MOL zamierza kupić rafinerię Lukoil Neftochim Burgas w Bułgarii - podały krajowe media, powołując się na wypowiedź szefa Węgier Viktora Orbana.

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Coraz więcej ropy naftowej z Iranu trafia do pływających magazynów u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, a nie do klientów. Niedawne sankcje USA na tankowce przewożące irańską ropę sprawiły, że chińscy nabywcy stali się ostrożniejsi.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024