Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Zapasy surowca w Chinach rosną wolniej

W październiku 2024 roku nadwyżka ropy naftowej w Chinach drastycznie spadła, osiągając wartość 500 tys. baryłek dziennie, w porównaniu do 930 tys. baryłek dziennie w poprzednim miesiącu.

Ta wyraźna obniżka jest wynikiem zmniejszenia zarówno importu ropy, jak i aktywności rafinerii. Import ropy naftowej do Chin w październiku wyniósł 10,53 mln baryłek dziennie, co stanowiło spadek o 9 proc. w porównaniu z październikiem 2023 roku i wyniósł 2 proc. poniżej poziomu importu z września 2024 roku. Chociaż zmiany te mogą wydawać się znaczące, eksperci zauważają, że nie są one wyjątkowe i wpisują się w trend spadku popytu na ropę na świecie, szczególnie w Chinach.

Pomimo spadku importu, produkcja ropy w Chinach wzrosła o 2,5 proc. w skali roku, osiągając 4,04 mln baryłek dziennie w październiku. W połączeniu z importem ropy, oznacza to, że rafinerie w Chinach miały do dyspozycji 14,57 miliona baryłek dziennie, co stanowiło spadek w porównaniu do 15,22 mln baryłek dziennie w wrześniu 2024 roku. Niemniej jednak, faktyczna przepustowość rafinerii była nieco niższa i wyniosła 14,02 miliona baryłek dziennie, co pokazuje, że nie wszystkie dostępne zasoby były wykorzystywane w pełni.

Spadek popytu na ropę w Chinach ma istotny wpływ na globalny rynek ropy, w tym na ceny surowca. W drugiej połowie roku pojawiły się obawy dotyczące przeszacowanych oczekiwań co do tempa wzrostu chińskiej gospodarki, które mogły prowadzić do zbyt optymistycznych prognoz zapotrzebowania na ropę. Ponadto, rosnąca popularność pojazdów elektrycznych w Chinach i wykorzystania LNG w ciężkim transporcie, które zmniejszają zapotrzebowanie na paliwa kopalne, staje się coraz ważniejszym czynnikiem wpływającym na popyt.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie zwiększają zakupy ropy z Bliskiego Wschodu kosztem dostaw z Rosji

Indie w listopadzie zakupiły najwięcej bliskowschodniej ropy od 9 miesięcy, podczas gdy w tym czasie Rosja miała mniejszy udział w imporcie surowca do tego kraju – wynika z danych śledzenia tankowców uzyskanych od różnych źródeł przez agencję Reutera.

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Pogłębia się kryzys dostaw ropy naftowej do Syrii

Irak wstrzymał dostawy ropy naftowej do Syrii, przekazał w mediach społecznościowych członek irackiego parlamentu, cytowany przez BNE Intellinews.

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Kto kupi rafinerię Lukoil Neftochim Burgas?

Węgierski MOL zamierza kupić rafinerię Lukoil Neftochim Burgas w Bułgarii - podały krajowe media, powołując się na wypowiedź szefa Węgier Viktora Orbana.

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Pływające magazyny ropy naftowej Iranu

Coraz więcej ropy naftowej z Iranu trafia do pływających magazynów u wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej, a nie do klientów. Niedawne sankcje USA na tankowce przewożące irańską ropę sprawiły, że chińscy nabywcy stali się ostrożniejsi.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024