Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Amerykański cła spowodują wzrost cen na stacjach

Zdaniem analityków deklaracja prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa dotycząca nałożenia cła na towary z Kanady doprowadzi do wzrostu cen paliw dla Amerykanów i zniweczy trwający od dziesięcioleci rozwój handlu ropą naftową z tym krajem.

Trump, który obejmie urząd 20 stycznia, powiedział w tym tygodniu, że nałoży 25 proc. cła na cały import z Kanady i Meksyku, a kanadyjski import ropy nie będzie zwolniony z opłat na mocy umowy o wolnym handlu, podała agencja Reutera.

Mimo że gwałtowny wzrost wydobycia ropy naftowej do rekordowo wysokiego poziomu sprawił, że w ostatnich latach USA stały się największym producentem na świecie, ponad jedna piąta ropy przetwarzanej przez amerykańskie rafinerie jest importowana z Kanady.

Analityk GasBuddy Patrick De Haan powiedział, że w pozbawionej dostępu do morza części amerykańskiego Środkowego Zachodu, gdzie rafinerie przetwarzają 70 proc. z ponad 4 milionów baryłek ropy importowanej dziennie z Kanady, konsumenci mogą spodziewać się wzrostu cen na stacjach o 30 centów za galon lub więcej, czyli o około 10 proc. w porównaniu do obecnych cen.

W przypadku wdrożenia ceł rafinerie będą zmuszone zapłacić wyższą cenę za import ropy naftowej z Kanady, albo znaleźć alternatywnych dostawców, ale to także spowoduje wzrost kosztów zakupu.

Analityk Commodity Context, Rory Johnston, powiedział, że w obu scenariuszach część dodatkowych kosztów zostanie prawdopodobnie przerzucona na amerykańskich konsumentów w postaci wyższych cen benzyny na stacjach paliw.

Największe amerykańskie grupy zajmujące się handlem ropą naftową, American Fuel and Petrochemical Manufacturers oraz American Petroleum Institute, stwierdziły, że nałożenie ceł byłoby błędem.

W czwartek minister rządu Kanady, komentując deklarację prezydenta-elekta Donalda Trumpa dotyczącą nałożenia 25-procentowego cła na import z kraju powiedział, że władze w Ottawie muszą się upewnić, że administracja Trumpa rozumie, w jaki sposób rynki energii w USA i Kanadzie są ze sobą powiązane.

Więcej w kategorii

Popyt na ropę naftową pozostanie silny do 2040 roku

Popyt na ropę naftową pozostanie silny do 2040 roku

Jak prognozuje Vitol, jeden z największych graczy na rynku obrotu towarami, popyt na ropę naftową utrzyma się na obecnym poziomie co najmniej przez najbliższe 15 lat.

Eksport ropy z Kurdystanu coraz bliżej

Eksport ropy z Kurdystanu coraz bliżej

W niedzielę parlament Iraku głosował nad kluczowym planem dotyczącym rekompensat dla firm naftowych działających w półautonomicznym regionie Kurdystanu. Plan ten ma na celu przyspieszenie wznowienia eksportu ropy naftowej z tego obszaru.

Rosyjski Lukoil liczy na 2 mld USD ze sprzedaży rafinerii w Bułgarii

Rosyjski Lukoil liczy na 2 mld USD ze sprzedaży rafinerii w Bułgarii

Drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Rosji, Lukoil, planuje pozyskać około 2 mld USD ze sprzedaży swojej rafinerii w Burgas w Bułgarii. Zainteresowanych kupnem jest siedem firm, m.in. z Kataru, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu i Węgier.

Pożar rafinerii w Kalifornii

Pożar rafinerii w Kalifornii

W rafinerii Mercury w Martinez w Kalifornii wybuchł potężny pożar. Według wstępnych informacji jego przyczyną był wyciek.