MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Węgry i Słowacja odbierają rosyjską ropę od Lukoila

Węgierski koncert energetyczny MOL już drugi miesiąc odbiera ukraińskim odcinkiem rurociągu „Przyjaźń” od firmy Lukoil 300 tys. ton ropy – surowiec trafia do rafinerii na Węgrzech i Słowacji.

Dostawy na tej trasie za pośrednictwem MOL-a mogą wzrosnąć, jeśli rafinerie węgierskie i słowackie będą miały taką potrzebę.

Ponadto Tatnieft wysyła ropę z Rosji przez Przyjaźń na Słowację i Węgry, a łączne dostawy w październiku południową nitką tego rurociągu wyniosły 853 tys. ton ropy.

Problemy z transportem ropy od Lukoila na ukraińskim odcinku Przyjaźni, pojawiły się latem, gdyż Kijów nałożył sankcje na Lukoil i odmówił transportu jego surowców. Od września MOL samodzielnie zabezpiecza transport rosyjskiej ropy przez Ukrainę.

Trzy kraje europejskie - Węgry, Słowacja i Czechy, mają cały czas problem z rezygnacją z ropy z Federacji Rosyjskiej. Czechy mają nadzieję, że stanie się to w drugiej połowie 2025 r., Węgry i Słowacja chcą mieć alternatywę do 2027 r.

Więcej w kategorii

Rosyjski sąd nakazał Yandeksowi ukrycie zdjęć rafinerii

Rosyjski sąd nakazał Yandeksowi ukrycie zdjęć rafinerii

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa TASS, rosyjski sąd nakazał firmie internetowej Yandex ukrycie dostępu do map i zdjęć jednej z największych rosyjskich rafinerii z powodu powtarzających się ataków ukraińskich dronów.

Grekom łatwiej tankować w Bułgarii

Grekom łatwiej tankować w Bułgarii

Wejście Bułgarii do strefy Schengen od 1 stycznia uprościło greckim kierowcom tankowanie w kraju północnego sąsiada. Turystykę paliwową napędza duża różnica w cenach.

Wzrósł eksport ropy naftowej z Wenezueli w 2024 r.

Wzrósł eksport ropy naftowej z Wenezueli w 2024 r.

Eksport wenezuelskiej ropy naftowej wzrósł w ubiegłym roku o 10,5 proc., pomimo niestabilności politycznej i zmian w amerykańskich sankcjach wobec tego kraju, gdyż partnerzy państwowej spółki naftowej PDVSA zrealizowali więcej ładunków na podstawie licencji udzielonych przez Waszyngton.

Azja importowała mniej ropy w 2024 r.

Azja importowała mniej ropy w 2024 r.

Import ropy naftowej do Azji spadł w ubiegłym roku o zaledwie 1,4 proc., głównie za sprawą Chin. Był to pierwszy roczny spadek importu w tym regionie od czasu lockdownu związanego z pandemią.