MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Czechy bez rosyjskiej ropy

Czeskie media poinformowały, że rurociąg „Przyjaźń” przestał dostarczać rosyjską ropę do Czech. Informację tę potwierdziła spółka Orlen Unipetrol.

Portal Novinky napisał, że brak ropy jest najprawdopodobniej spowodowany problemami administracyjnymi i nic nie wskazuje, że dostawy zostały wstrzymane przez Rosję. Nadzwyczajny pełnomocnik czeskiego MSZ ds. bezpieczeństwa energetycznego Vaclav Bartuszka powiedział w telewizji publicznej, że to sygnał ze strony Moskwy.

Rzecznik Orlen Unipetrol Pavel Kaidl poinformował w mediach społecznościowych, że problem powstał po stronie dostawców i doszło do opóźnienia aktualnej dostawy. Dodał, że spółka ma zapas ropy na tydzień produkcji, ale chce zapewnić sobie warunki do jej ciągłości i chce pożyczyć surowiec ze strategicznych zapasów państwowych. Taką decyzję podjął już czeski rząd, który w środę zdecydował o pożyczeniu koncernowi 330 tys. ton ropy, co ma zaspokoić potrzeby miesięcznej produkcji.

Spółka MERO odpowiedzialna za infrastrukturę naftową oświadczyła, że jest informowana o komplikacjach związanych z dostawami ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Czech i bada sytuację. Na stronie internetowej operator rurociągów podał, że dostawy ropy do Czech nie są w żaden sposób zagrożone. Czechy są przygotowane na podobne sytuacje w ramach zapasów Państwowej Administracji Rezerw Materiałowych. W przypadku krótkotrwałych braków w dostawach udostępniane są strategiczne zapasy ropy i produktów naftowych na pokrycie funkcjonowania państwa przez 90 dni. Dodano, że dostawy szlakiem zachodnim, czyli z rurociągów TAL i IKL, przebiegają bez problemów.

Więcej w kategorii

Teksas jest liderem w ekspansji zielonej energii w USA

Teksas jest liderem w ekspansji zielonej energii w USA

Teksas jest nie tylko największym producentem ropy naftowej i gazu w USA, ale też liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i zwiększania mocy produkcyjnych akumulatorów, wyprzedzając Kalifornię, Florydę, Arizonę i Kolorado.

Oficjalne negocjacje w sprawie sprzedaży rafinerii w Bułgarii

Oficjalne negocjacje w sprawie sprzedaży rafinerii w Bułgarii

KazMunayGas (KMG) na zaproszenie Lukoilu omawia szczegóły zakupu rafinerii ropy naftowej w Bułgarii – poinformowała agencja Interfax-Kazakhstan.

Porty naftowe zagrożone przez zmiany klimatyczne

Porty naftowe zagrożone przez zmiany klimatyczne

Podniesienie się poziomów mórz zagraża największym światowym portom surowcowym. Jest ono skutkiem zmian klimatycznych, wywołanych m.in. spalaniem paliw kopalnych. Jak zauważa serwis rp.pl. można mówić o „ironii losu”.

Wyższe podatki mogą spowolnić import oleju opałowego do Chin

Wyższe podatki mogą spowolnić import oleju opałowego do Chin

Z powodu podwyżki ceł importowych dostawy oleju opałowego do Chin z początkiem roku mają spaść.