MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Kraje OPEC+ wciąż zaangażowanie na rzecz stabilności rynku ropy naftowej

Spotkanie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC) Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) potwierdziło swoje zaangażowanie na rzecz zapewnienia trwałej stabilności na światowym rynku ropy naftowej.

Spotkanie, które odbyło się wirtualnie w czwartek, zgromadziło ministrów i szefów delegacji. W jego trakcie omówiono kluczowe strategie mające na celu rozwój światowego rynku.

Jednym z kluczowych rezultatów spotkania było potwierdzenie dostosowań produkcji ropy naftowej uzgodnionych podczas 35. Spotkania Ministerialnego OPEC, które będą obowiązywać do 31 grudnia 2026 r.

Ministrowie podkreślili kluczowe znaczenie pełnej zgodności z poziomami produkcji i wdrożenia solidnego mechanizmu rekompensat w celu zwiększenia przejrzystości i zachowania równowagi rynkowej.

Producenci OPEC+, którzy ograniczają wydobycie o 2,2 mln baryłek dziennie (bbl/d), postanowili opóźnić rozpoczęcie stopniowego łagodzenia cięć do kwietnia 2025 r., poinformowali delegaci OPEC+ w czwartek. Agencja Reutera podała, że proces wdrażania ustaleń o przywracaniu wydobycia będzie polegał na miesięcznych wzrostach produkcji o 138 tys. baryłek dziennie, co potrwa 18 miesięcy i zakończy się we wrześniu 2026 roku.
Zgodnie z poprzednimi planami OPEC+ grupa miała rozpocząć wycofywanie cięć w styczniu 2025 r., początkowo zwiększając produkcję o 180 tys. baryłek dziennie, a następnie stopniowo przywracać całą podaż do końca przyszłego roku.

Teraz sojusz nie tylko opóźnia rozpoczęcie dostaw o trzy miesiące, ale także daje kolejny rok na całkowite zniesienie ograniczeń.

Agencja podała, że rynek przewidywał trzymiesięczne opóźnienie w zwiększeniu dostaw i prawdopodobnie zostało ono już uwzględnione w cenach.
Zdaniem analityków dodatkowy rok, w którym producenci OPEC+ będą ograniczeni jakąś formą cięć produkcji, można interpretować jako przyznanie się OPEC i OPEC+, że słabszy niż oczekiwano wzrost popytu nie wchłonie całej podaży powracającej w 2025 r.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Największa w historii umowa na dostawy ropy naftowej do Indii

Największa w historii umowa na dostawy ropy naftowej do Indii

Rosnieft będzie dostarczać 500 tys. baryłek dziennie do rafinerii prywatnego koncernu naftowo-gazowego Reliance – poinformowała agencja Reutera. Dostawy będą realizowane przez 10 lat.

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

Dzienna produkcja OPEC+ w listopadzie wyniosła 35,23 mln baryłek, czyli o 222 tys. bbl/d poniżej planu.

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

ExxonMobil poinformował w środę, że jego roczne wydatki wzrosną od 28 do 33 miliardów USD w latach 2026–2030, a celem ma być zwiększenie wydobycia ropy naftowej i gazu o 18 proc.

Arabia Saudyjska potrzebuje drogiej ropy

Arabia Saudyjska potrzebuje drogiej ropy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zauważa, że Arabia Saudyjska potrzebuje ceny ropy naftowej na poziomie 96,2 USD za baryłkę, aby zapewnić zrównoważenie budżetu. Oznacza to, że krajowi potrzebne są ceny ropy znacznie wyższe, niż obecne.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024