Shell Franczyza

Mniejsi pośrednicy rezygnują z handlu rosyjską ropą z Indiami

Jak poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródła handlowe oraz dane dotyczące ceł i transportu, dziesiątki małych podmiotów handlowych i pośredników wycofało się z handlu rosyjską ropą naftową z Indiami, ponieważ rosyjskie stopy procentowe i koszty finansowania handlu gwałtownie wzrosły.

Indie, jeden z dwóch największych rynków zbytu ropy, obecnie w dużej mierze opierają się na rosyjskim surowcu. Z uwagi na specyfikę tego handlu w latach 2022 i 2023 wielu często mniej znanych traderów zajmowało się pośrednictwem dostaw rosyjskiej ropy naftowej do Indii, co było ryzykowne, ale bardzo opłacalne. Te nowe spółki handlujące ropą naftową, które powstawały jak grzyby po deszczu, były zarejestrowane poza granicami Europy i często ich działalność nie była zbyt transparentna.

Jednak Rosja niedawno podniosła swoją referencyjną stopę procentową do 21 proc. Jest to najwyższy poziom od dwóch dekad, co oczywiście wpłynęło na koszty finansowania dla traderów, którzy polegają wyłącznie na rosyjskich bankach w finansowaniu handlu rosyjską ropą. Z uwagi na to, że na początku tego roku gwałtownie wzrosły koszty finansowania, wielu pośredników wycofało się z handlu z Indiami, pozostawiając tę działalność kilku dużym traderom.

Obecnie większość wolumenu rosyjskiej ropy naftowej jest obsługiwana przez Litasco Middle East, dubajską spółkę handlową rosyjskiego Lukoilu, a także przez firmy Hinera Trading i Black Pearl Energy Trading z siedzibą w Dubaju - podała agencja Reutera.

Popyt Indii na rosyjską ropę, która jest tańsza od alternatyw z powodu sankcji, był ostatnio tak wysoki, że rabaty, po których rosyjska ropa jest sprzedawana do Indii, zmniejszyły się. W rezultacie prywatne indyjskie rafinerie, w tym Reliance Industries i kontrolowana przez Rosneft Nayara Energy, obniżyły import rosyjskiej ropy o 18 proc. w listopadzie w porównaniu z październikiem, podał w tym tygodniu „New Indian Express”, powołując się na dane firmy śledzącej surowce energetyczne Vortexa.

Więcej w kategorii

Największa w historii umowa na dostawy ropy naftowej do Indii

Największa w historii umowa na dostawy ropy naftowej do Indii

Rosnieft będzie dostarczać 500 tys. baryłek dziennie do rafinerii prywatnego koncernu naftowo-gazowego Reliance – poinformowała agencja Reutera. Dostawy będą realizowane przez 10 lat.

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

Dzienna produkcja OPEC+ w listopadzie wyniosła 35,23 mln baryłek, czyli o 222 tys. bbl/d poniżej planu.

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

ExxonMobil poinformował w środę, że jego roczne wydatki wzrosną od 28 do 33 miliardów USD w latach 2026–2030, a celem ma być zwiększenie wydobycia ropy naftowej i gazu o 18 proc.

Arabia Saudyjska potrzebuje drogiej ropy

Arabia Saudyjska potrzebuje drogiej ropy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zauważa, że Arabia Saudyjska potrzebuje ceny ropy naftowej na poziomie 96,2 USD za baryłkę, aby zapewnić zrównoważenie budżetu. Oznacza to, że krajowi potrzebne są ceny ropy znacznie wyższe, niż obecne.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024