MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Gospodarka Kuwejtu zmaga się z ciągłymi cięciami produkcji ropy naftowej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że gospodarka Kuwejtu pozostanie w recesji z powodu trwających cięć produkcji ropy naftowej przez OPEC+.

Kuwejt to bogata gospodarka oparta na ropie naftowej i piąty najbogatszy kraj na świecie pod względem dochodu narodowego brutto na mieszkańca. Jest piątym co do wielkości producentem OPEC i posiada 101 miliardów baryłek potwierdzonych rezerw ropy naftowej, co daje mu siódme miejsce na świecie. Według danych Ministerstwa Finansów Kuwejtu, ropa naftowa stanowi 91 proc. zarówno eksportu, jak i dochodów, co czyni ten niewielki kraj Zatoki Perskiej niezwykle bogatym, ale również bardzo podatnym na wahania cen surowca.

MFW tydzień po tym, jak OPEC+ ogłosił przedłużenie dobrowolnych cięć o 2,2 mln baryłek dziennie do kwietnia 2025 r, ocenił, że gospodarka Kuwejtu pozostanie w recesji poniżej poziomu bazowego w 2024 r., a następnie odbije w średnim okresie.

PKB Kuwejtu skurczyło się o 3,6 proc. w zeszłym roku, w dużej mierze za sprawą ograniczenia o 4,3 proc. wpływów sektora naftowego z powodu cięć produkcji.

Z sondażu agencji Reutera wśród ekonomistów wynika, że gospodarki Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) będą rosły w znacznie wolniejszym tempie w bieżącym roku z powodu trwających cięć produkcji ropy naftowej. Jednak Kuwejt ma sobie poradzić najgorzej, a ten sam sondaż wykazał, że kraj ten będzie miał najwyższą inflację w regionie, podczas gdy jego gospodarka pozostanie w recesji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

Dzienna produkcja OPEC+ w listopadzie wyniosła 35,23 mln baryłek, czyli o 222 tys. bbl/d poniżej planu.

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

ExxonMobil poinformował w środę, że jego roczne wydatki wzrosną od 28 do 33 miliardów USD w latach 2026–2030, a celem ma być zwiększenie wydobycia ropy naftowej i gazu o 18 proc.

Arabia Saudyjska potrzebuje drogiej ropy

Arabia Saudyjska potrzebuje drogiej ropy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zauważa, że Arabia Saudyjska potrzebuje ceny ropy naftowej na poziomie 96,2 USD za baryłkę, aby zapewnić zrównoważenie budżetu. Oznacza to, że krajowi potrzebne są ceny ropy znacznie wyższe, niż obecne.

Podano dane o zapasach ropy i paliw w USA

Podano dane o zapasach ropy i paliw w USA

Ilość ropy naftowej w rezerwie Stanów Zjednoczonych spadła w zeszłym tygodniu o 1,42 mln baryłek, do 422 mln baryłek, ale wzrosły zapasy produktów naftowych - wynika z danych Departamentu Energii USA.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024