MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Orlen informuje o sukcesach i planach poszukiwawczych w Norwegii

W 2024 r. Orlen Upstream Norway wykonał sześć odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych, o cztery więcej niż rok wcześniej. W przyszłym roku spółka chce zrealizować siedem odwiertów.

Orlen podał, że w efekcie spółka odkryła lub potwierdziła zasoby ropy, gazu i kondensatu szacowane na 66-129 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym 11,0-22,3 mln przypadające na Orlen. Ponadto wśród tegorocznych sukcesów spółki jest między innymi Cerisa – trzecie największe złoże odkryte w tym roku na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Orlen Upstream Norway zakończył właśnie wiercenia rozpoznawcze na złożu Sabina, które znajduje się na Morzu Norweskim, ok. 270 km na północ od miejscowości Kristiansund, a wcześniej, na początku 2024 r., spółka przeprowadziła wiercenie rozpoznawcze w złożu Adriana.

Sukces odwiertów rozpoznawczych na złożach Adriana i Sabina wzmacnia pozycję Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który jest dla nas kluczowym rynkiem, jeśli chodzi o działalność poszukiwawczo-wydobywczą. Dzięki stabilnemu otoczeniu regulacyjnemu, dobrej współpracy z partnerami koncesyjnymi oraz stale rozwijanym kompetencjom jesteśmy w stanie wykorzystać naszą obecność na Szelfie do skutecznego budowania wartości Grupy Orlen – mówi Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen,

Spółka podała, że chociaż decyzje co do sposobu zagospodarowania Adriany i Sabiny jeszcze nie zapadły, partnerzy biorą pod uwagę możliwość podłączenia tych złóż do infrastruktury obszaru Skarv. Pozwoliłoby to wykorzystać już istniejącą infrastrukturę produkcyjną, aby przyspieszyć uruchomienie produkcji przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów inwestycji.

W przyszłym roku Orlen Upstream Norway planuje wiercenie 7 odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych. Prace będą prowadzone m.in. w ramach hubów produkcyjnych Skarv i Sleipner oraz na obszarze Yggdrasil.

Więcej w kategorii

Orlen przedłuża współpracę z terminalem w Kłajpedzie

Orlen przedłuża współpracę z terminalem w Kłajpedzie

Spółka Orlen Lietuva, będąca częścią Grupy Orlen, przedłuża współpracę z terminalem płynnych produktów energetycznych w Kłajpedzie, zarządzanym przez KN Energies.

Stawki za supertankowce rosną po sankcjach USA na handel rosyjską ropą

Stawki za supertankowce rosną po sankcjach USA na handel rosyjską ropą

Po nałożeniu przez USA najostrzejszych sankcji na handel rosyjską ropą, stawki za wynajem supertankowców (VLCC) gwałtownie wzrosły. Ceny wynajmu statków zdolnych do transportu 2 milionów baryłek ropy podwoiły się w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Huti przepuszczą niektóre statki

Huti przepuszczą niektóre statki

Huti oświadczyli, że przestaną atakować statki amerykańskie i brytyjskie na Morzu Czerwonym w odpowiedzi na porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem.

Stan zagrożenia energetycznego w USA

Stan zagrożenia energetycznego w USA

Donald Trump, który ponownie objął urząd prezydenta USA, zapowiedział ogłoszenie stanu zagrożenia energetycznego. Jak podał serwis rp.pl, decyzja ta ma na celu zwiększenie krajowego wydobycia ropy i gazu, ma to obniżyć koszty energii dla amerykańskich konsumentów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
XVIII Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024