Shell Franczyza

Arabia Saudyjska potrzebuje drogiej ropy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zauważa, że Arabia Saudyjska potrzebuje ceny ropy naftowej na poziomie 96,2 USD za baryłkę, aby zapewnić zrównoważenie budżetu. Oznacza to, że krajowi potrzebne są ceny ropy znacznie wyższe, niż obecne.

Wysokie ceny surowca w 2022 roku pozwoliły państwom Zatoki Perskiej zgromadzić nadwyżkę budżetową. Jednak w kolejnych latach notowania ropy naftowej spadły, co spowodowało znaczne uszczuplenie budżetów krajów tego regionu.

Władze w Rijadzie od dawna szukają sposobów na dywersyfikację swojej gospodarki, aby stała się mniej zależna od ropy. Arabia Saudyjska angażuje się w zagospodarowanie znacznych zasobów minerałów stałych – fosforanów, złota, miedzi i boksytu. Celem jest zwiększenie wkładu przemysłu wydobywczego w PKB z 17 miliardów USD do 75 miliardów USD do 2035 roku. Do końca 2023 roku Arabia Saudyjska zwiększyła udział dochodów spoza ropy w PKB do 50 proc., co było najwyższym wynikiem w całej historii kraju.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Największa w historii umowa na dostawy ropy naftowej do Indii

Największa w historii umowa na dostawy ropy naftowej do Indii

Rosnieft będzie dostarczać 500 tys. baryłek dziennie do rafinerii prywatnego koncernu naftowo-gazowego Reliance – poinformowała agencja Reutera. Dostawy będą realizowane przez 10 lat.

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

Dzienna produkcja OPEC+ w listopadzie wyniosła 35,23 mln baryłek, czyli o 222 tys. bbl/d poniżej planu.

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

ExxonMobil poinformował w środę, że jego roczne wydatki wzrosną od 28 do 33 miliardów USD w latach 2026–2030, a celem ma być zwiększenie wydobycia ropy naftowej i gazu o 18 proc.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024