Zamów RAPORT- Polski Rynek Paliw 2023-2024

Największa w historii umowa na dostawy ropy naftowej do Indii

Rosnieft będzie dostarczać 500 tys. baryłek dziennie do rafinerii prywatnego koncernu naftowo-gazowego Reliance – poinformowała agencja Reutera. Dostawy będą realizowane przez 10 lat.

Porozumienie zostało podpisane przed wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina w Indiach. Kontrakt stanowi 0,5 proc. globalnej podaży ropy i według obecnej ceny surowca jego wartość to ok. 13 mld USD. Według źródeł agencji Reutera, Rosnieft co miesiąc będzie realizował 20-21 transportów wielkości Aframax (80-100 tys. ton) różnych gatunków rosyjskiej ropy i trzech ładunków po ok. 100 tys. ton każdy oleju opałowego. Wolumeny te będą co roku poddawane przeglądowi.

Agencja przypomina, że ​​w 2024 roku Reliance porozumiało się już z Rosnieftem na zakup 3 mln baryłek surowca miesięcznie.

Ceny dostaw ropy będą oparte na średniej cenie standardowej odmiany Dubaj dla Azji za miesiąc załadunku pomniejszonej o rabat w wysokości 3 USD.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

OPEC+ z mniejszym wydobyciem w listopadzie

Dzienna produkcja OPEC+ w listopadzie wyniosła 35,23 mln baryłek, czyli o 222 tys. bbl/d poniżej planu.

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

Amerykański koncern zwiększy produkcję węglowodorów

ExxonMobil poinformował w środę, że jego roczne wydatki wzrosną od 28 do 33 miliardów USD w latach 2026–2030, a celem ma być zwiększenie wydobycia ropy naftowej i gazu o 18 proc.

Arabia Saudyjska potrzebuje drogiej ropy

Arabia Saudyjska potrzebuje drogiej ropy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zauważa, że Arabia Saudyjska potrzebuje ceny ropy naftowej na poziomie 96,2 USD za baryłkę, aby zapewnić zrównoważenie budżetu. Oznacza to, że krajowi potrzebne są ceny ropy znacznie wyższe, niż obecne.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024