Nowy numer magazynu „Na Stacji Paliw”

Przesył ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” wstrzymany

Przesyłanie rosyjskiej i kazachstańskiej ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji, Czech i Niemiec zostało wstrzymane od czwartku z powodu problemów technicznych w rosyjskiej stacji pomp. W weekend problem został rozwiązany.

Rurociąg, zdolny przesyłać 2 mln baryłek ropy dziennie, jest ostatnią arterią łączącą rosyjskie magazyny ropy z europejskimi rafineriami.
Białoruski Belneftekhim potwierdził zakłócenia w dostawach ropy przez „Przyjaźń” agencji prasowej BelTA i powiedział, że jego rafinerie wykorzystują zmagazynowane ilości ropy do utrzymania działalności.

Źródła, które poprosiły o zachowanie anonimowości, gdyż nie są upoważnione do wypowiadania się publicznie, podały, że Transnieft wykrył problem w stacji pomp Unecha w obwodzie briańskim w Rosji, około 70 km od granicy z Białorusią.

W niedzielę, operator białoruskiego odcinka rurociągu „Przyjaźń” poinformował, że wznowione zostały dostawy ropy ropociągiem. Węgierski MOL, odbierający ropę południową odnogą „Przyjaźni”, poinformował, że dostawy do należących do niego zakładów zostaną przywrócone „w ciągu kilku dni”.

Więcej w kategorii

Teksas jest liderem w ekspansji zielonej energii w USA

Teksas jest liderem w ekspansji zielonej energii w USA

Teksas jest nie tylko największym producentem ropy naftowej i gazu w USA, ale też liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i zwiększania mocy produkcyjnych akumulatorów, wyprzedzając Kalifornię, Florydę, Arizonę i Kolorado.

Oficjalne negocjacje w sprawie sprzedaży rafinerii w Bułgarii

Oficjalne negocjacje w sprawie sprzedaży rafinerii w Bułgarii

KazMunayGas (KMG) na zaproszenie Lukoilu omawia szczegóły zakupu rafinerii ropy naftowej w Bułgarii – poinformowała agencja Interfax-Kazakhstan.

Porty naftowe zagrożone przez zmiany klimatyczne

Porty naftowe zagrożone przez zmiany klimatyczne

Podniesienie się poziomów mórz zagraża największym światowym portom surowcowym. Jest ono skutkiem zmian klimatycznych, wywołanych m.in. spalaniem paliw kopalnych. Jak zauważa serwis rp.pl. można mówić o „ironii losu”.

Wyższe podatki mogą spowolnić import oleju opałowego do Chin

Wyższe podatki mogą spowolnić import oleju opałowego do Chin

Z powodu podwyżki ceł importowych dostawy oleju opałowego do Chin z początkiem roku mają spaść.